רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

ראש השנה ויום כיפור

הכוח להשתנות

י׳ בתשרי ה׳תשע״ד י׳ בתשרי ה׳תשע״ד 14/09/2013 | מאת הרב נחמן זקון

לגבור על כוח המשיכה הרוחני – כוח ההרגל, אינרציה מנטלית וחשיבה שלילית מזיקה.

אני זוכר את עצמי בורח באימה ממישהו, באחד מסיוטי הלילה המפחידים ביותר שלי. הסתובבתי כדי לראות מי רודף אחרי, וזה הייתי אני.

אחת המשימות הקשות ביותר שעומדות בפנינו היא להפסיק לברוח, ולהסתכל לעצמנו בעיניים. זוהי אמנם משימה קשה, אבל קיבלנו מתנה נפלאה שיכולה להקל עלינו – התהליך שנקרא "תשובה".

משמעות המילה תשובה היא לשוב, לפנות לאחור (ולעמוד מול עצמנו בכנות) ולחזור (לטוב הפנימי שלנו). חודש אלול, שרק עכשיו התחיל, הוא הזמן המתאים ביותר לעשות את זה.

אז מהי בעצם תשובה?

כוח בלתי מוגבל

שאלתם את עצמכם פעם איך יתכן שמישהו שאין לו מספיק שליטה עצמית כדי להוריד שני קילו, יכול למצוא פתאום את הכוח להתחיל לאכול אוכל כשר? או שמישהו שלא מצליח לגייס די כוח רצון כדי להפסיק לעשן מצליח איכשהו לא לעשן במשך 25 השעות של יום השבת?

הסוד הוא כוחה הבלתי מוגבל של התשובה. המדרש אומר שהתשובה נבראה לפני העולם – ובמילים אחרות, שהיא אינה כפופה לחוקי הטבע. כשאנחנו מפנימים את הכוח הרוחני האדיר הזה, אין דבר שיוכל לעמוד בדרכנו. אנחנו יכולים לגבור על כוח המשיכה הרוחני, ולהשתחרר מכל הדברים שמושכים אותנו כלפי מטה: כוח ההרגל, אינרציה מנטלית וחשיבה שלילית מזיקה. אנחנו יכולים להפוך להיות בני זוג, הורים, חברים ויהודים טובים יותר. אנחנו יכולים להשתנות.

כוחו של הדבר הקטן

אנחנו חיים בעולם שבו הכוח הגדול ביותר מונח בדברים הקטנים ביותר. חשבו על יכולת הזיכרון האדירה של המחשב, או על היכולת של טלפונים סלולריים לקלוט ממרחקים אדירים. כולם פועלים בזכות אותו פלא טכנולוגי זעיר: שבב סיליקון צנוע.

כשמדברים על תשובה – לחשוב בקטן זה לחשוב בגדול

ניסיונות ליצור שינויים משמעותיים באישיות שלנו או בהרגלים שליליים, נכשלים בדרך כלל. התשובה מייחסת ערך רב לשינויי התנהגות קטנים, מוגדרים היטב וברי השגה. אלה יובילו להישגים גדולים, להצלחה ולא לכישלון. כשמדברים על תשובה – לחשוב בקטן זה לחשוב בגדול.

בגמרא יש למעלה מ- 2700 דפים. זהו פרויקט לימודי אדיר, שבעבר רק קבוצת עילית קטנה של תלמידי חכמים הייתה משיגה. ואז עלה רעיון חדשני: שאנשים יקבלו על עצמם ללמוד רק דף גמרא אחד בכל יום. מאות אלפי יהודים – רואי חשבון, בעלי מלאכה, סטודנטים וגמלאים, מכל סגנונות החיים – חגגו לפני זמן מה סיום של כל הש"ס.

כח האהבה

אפשר לחזור בתשובה בכל זמן בשנה, אולם, במיוחד בחודש הזה, בחודש אלול, השינויים מגיעים בקלות רבה יותר מאשר בכל תקופה אחרת בשנה.

אחד הפסוקים היפים ביותר בתנ"ך הוא "אני לדודי (אהובי) ודודי לי" [שיר השירים ו, ג]. זוהי הצהרת האהבה של א-לוהים כלפינו ושלנו כלפיו. ראשי התיבות של המילים בפסוק הזה הן אלו"ל, רמז לקשר האוהב המיוחד שחודש זה מביא עמו.

כשאנחנו אוהבים מישהו, אנחנו נותנים בו אמון רב – וכך גם א-לוהים מאמין בנו, ביכולת שלנו להיות טובים, ביכולת שלנו להשתנות. באלול אנחנו נהנים מהמתנה הגדולה שלו לבני האדם שאומרת: אני מאמין בכם. לא משנה כמה הרחקתם לכת בכיוון הלא נכון, לא משנה אילו החלטות גרועות החלטתם – תמיד ישנה דרך חזרה.

יתכן שאתם חושבים לעצמכם, 'אבל זה כל כך קשה!'.

המדרש נותן לנו כמה טיפים ומנה גדושה של השראה בסיפור על עני שחי לפני 2,000 שנה, ועל המפגש שלו עם מלאכים.

רבי חנינא בן דוסא חי בימי בית המקדש השני. הוא רצה מאוד לתרום משהו לבית המקדש, אבל לא היו לו אמצעים לעשות זאת. אז הוא יצא אל המדבר ומצא שם אבן גדולה.

הוא ישב שעות וימים בשמש המדבר הלוהטת, סיתת ושייף את האבן שלו, בתקווה שעבודת היד הזאת תשמש במקדש. לבסוף הוא סיים, ורצה לקחת את יצירתו לירושלים. אולם הוא לא הצליח להרים את האבן לבדו.

א-לוהים שלח לעזרתו צוות של מלאכים, במסווה של פועלים. הם הניחו את ידיהם מתחת לסלע ובקשו מהרב לעזור. רבי חנינא בן דוסא התאמץ להרים את האבן. ובן רגע, בדרך נס וללא מאמץ, הוא מצא את עצמו עם האבן בירושלים. וה"פועלים" נעלמו.

סיפור יפה, אבל הוא מעורר שאלה: מדוע המלאכים ביקשו מהרב המבוגר לעזור להם? הם לא יכלו לעשות זאת בעצמם?

המסר שעולה מהסיפור הוא שקודם כל אנחנו צריכים לנסות לממש את המטרה שלנו, ואז כבר תושט יד לעזרה. אני חייב להתחיל את מסע התשובה שלי בעצמי ולהשקיע בו את כל מאמציי, אבל אני לא לבד. ישנו מי שאוהב אותי, ושרוצה לחגוג את הצלחתי.

חמושים בידע הזה על כוחה של התשובה, אנחנו יכולים להישיר מבט ולהסתכל לעצמנו בעיניים. אנחנו כבר לא מפחדים, משום שאנחנו יודעים שהשינוי אפשרי. וחלום הבלהות שלנו יכול להפוך לחלום מתוק, למציאות חדשה נפלאה.

שתהיה לכם שנה טובה ומתוקה.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן