רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

חברה ותרבות

ואפילו בהסתרה

כ״ג במרחשוון ה׳תשע״ה כ״ג במרחשוון ה׳תשע״ה 16/11/2014 | מאת דוד ספיר

הניגון 'ואפילו בהסתרה' כובש את העולם.

השם 'רבי נחמן מברסלב' אינו מופיע רק בספרי חסידות ואמונה, אלא גם בפנקסי אקו"ם. רבים מדברי התורה של רבי נחמן זכו למנגינה, והפכו ללהיט שנכנס כנכס צאן ברזל באלבומי מוזיקה יהודיים. הרב ברוך חייט הלחין את 'כל העולם כולו גשר צר מאד', נעמי שמר הלחינה את 'שירת העשבים', ומלחינים אנונימיים את, 'מצוה גדולה להיות בשמחה תמיד', 'אין שום יאוש בעולם כלל', ועוד.

לאחרונה, שיר חדש הולך ומתפרסם בעולם, והפך כיום ללהיט מספר אחת בעולם התורני. כפי הנראה, זהו השיר שזכה למספר הגדול ביותר של ביצועים (קאברים) בתוך הזמן הקצר ביותר בהיסטוריה היהודית. תוך פחות משנה השיר עובד לעשרות ביצועים, בנוסחים שונים, ממזרחי עד חסידי, מגרסאות שקטות ומרגשות ועד לגרסאות טראנס מקפיצות. ניגון קליט ומילים שנוגעות בנשמה, הובילו למצב שאין חתונה שהשיר לא מושמע בה ומרקיד את הקהל.

הזמר יואלי קליין, יוצר הניגון, לא חלם שהשיר שהלחין למילים של רבינו נחמן מברסלב יהפכו ללהיט כל כך גדול. המילים לקוחות מתוך הספר 'ליקוטי מוהר"ן', (תורה נ"ו): "אפילו בהסתרה שבתוך ההסתרה, בוודאי גם שם מלובש השם יתברך".

ביאור המילים

כדי להבין את סוד ההצלחה של השיר, צריך להבין קודם כל את עומק המילים. כאשר התורה מתיחסת לקורות עם ישראל באחרית הימים, היא מתארת מצב של הסתר פנים (דברים ל"א י"ח): "וְאָנֹכִי הַסְתֵּר אַסְתִּיר פָּנַי בַּיּוֹם הַהוּא". כולנו רואים ומרגישים היטב את הסתר הפנים הנורא הזה. אנחנו חיים בעולם חומרני שמשתלט עלינו, וכובש לנו את הרצונות, הדעת, השמחה וישוב הדעת. אויבי ישראל מרימים ראש, והכל נראה כמו בלגן, בלי השגחה של בורא, אכן – הסתר גדול. אבל הפסוק לא מדבר סתם על הסתר, אלא הוא כופל את המילה הסתר, ללמד שיש פה הסתר כפול: "ואנכי הסתר אסתיר פני ביום ההוא". פירושו של דבר שההסתר יהיה כל כך חזק, עד שהאדם עצמו אפילו לא ידע לאבחן כי הוא מצוי בהסתרה.

משל לדבר: כשילדים משחקים מחבואים ואחד מהם מתחבא, ידוע שצריך לחפש אחריו, ואז זה נקרא שהוא נמצא בהסתר; אבל אם אף אחד מהילדים לא יודע שהוא משתתף במשחק, אז עצם הסתרתו נמצאת בהסתר, כלומר אפילו לא יודעים שצריך לחפש אחריו וזהו זה הסתר כפול ומכופל. כך הוא הקשר של העולם עם בוראו - אנחנו לא ממש מרגישים בכלל שהקב"ה נסתר מאיתנו. אבל הסוד והנחמה הגדולה, שאפילו בהסתרה, ואפילו בהסתרה שבתוך ההסתרה, גם שם נמצא השם יתברך. אפילו מי שעומד בשעת מצוקה וצער, במצבים הקשים ביותר, גם שם נמצא איתו הקב"ה, מכוון אותו ומדריך אותו. מילות נחמה כאלה מאד נחוצות מאוד בדור הזה, ולכן הן הצליחו לגעת בליבם של אלפי יהודים.

בזמן כתיבת השיר והלחנתו, צץ בפני יואלי קליין וחבריו עלון שבת, ובו הופיעה שורה נוספת: 'גם מאחורי הדברים הקשים העוברים עליך - אני עומד'. וכך הצטרפה לה גם השורה הזאת לחלקו האחרון של השיר. המסר שלה קשה, אבל אנשים מאד מתחברים למילים האלה. כל אחד עובר בחיים שלו מצבים קשים, והשיר הזה מצליח לנסוך בלבנו עידוד ותקוה - שאנחנו לא לבד, שהשם איתנו בכל מקום ובכל מצב, אוהב, משגיח, מגן.

הביצוע המקורי של השיר נעשה על ידי יואלי קליין, במבטא והיגוי חסידי כבד. באחת החתונות הצטרף לשיר גם ילד הפלא נתן פוקס, וכך נוצר ביצוע שהשאיר את הקהל מרוגש עד דמעות, ושיר חצי מחתרתי שהלך והתפרסם בעולם. רבים הרגישו צורך לבצע אותו שוב בהיגוי שונה. וכך התחילו להיווצר ביצועים שונים: ביצוע ליטאי, ביצוע מזרחי, ביצוע טראנס.

אחרי כל כך הרבה דיבורים, הבה נקשיב ונתענג על השיר בכמה ביצועים.

הקליקו על הביצוע הרצוי:

הקליפ הרשמי של יואלי קליין ונתן פוקס; יוסף קרדונר בביצוע ישראלי; חיים ישראל בביצוע מזרחי; מידד טסה בביצוע חסידי-מזרחי; גרסת ריקודים מקפיצה; וגרסת קלרינט קריוקי מרגשת.

 

 

התמונה באדיבות האמנית אורית מרטין

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן