רשימת תפוצה

ייעוץ

"קורות חיים" לשידוכים?

כ״ו בשבט ה׳תשע״ה 15/02/2015 | מאת עליזה בן שלום

לאלה שהמושג לא זר להם, כדאי ללמוד איך לכתוב פרופיל נכון.

בארץ, המושג 'קורות חיים לשידוכים', עדיין לא ממש תפס. אבל ככל שיותר ויותר אנשים זקוקים לעזרה במציאת שידוך, השדכנים והשדכניות צריכים איזה 'קורות חיים', או יותר נכון – פרופיל כתוב לצורך השידוכים. כמו כן, אתרי ההיכרויות מבקשים טופס שכזה. ולכן, הבה נלמד ביחד איך כותבים את זה נכון, בלי ליפול למלכודת הסיסמאות והקלישאות ("אני בעלת חסד, מחפשת לבנות בית של תורה, עם בן זוג רגיש ואכפתי"...) אלא לכתוב פרופיל שבאמת משקף את הייחודיות שלך, ומה אתם מחפשים בבני הזוג. זה לא קל. באמת מאתגר לכתוב פרופיל שיצליח לבלוט, לטובה. קשה גם להציג את התכונות שמייחדות אותך, בתוך המגוון האדיר של האנשים שמחפשים אחר בן זוג לחיים. לכן, לא נלמד תיאורטי, אלא ננסה לעבור ביחד על פרופיל שכזה, פרופיל אמיתי.

הבה נבחן את הפרופיל הבא (מאישה מקסימה שהרשתה לי להשתמש בפרופיל שלה, וכן, היא עדיין פנויה). לא הכרתי אותה באופן אישי, ולמעשה אפילו לא שוחחתי איתה. בכל אופן, מהפרופיל שלה קיבלתי תמונה ברורה מי היא ומה בדיוק היא מחפשת. הייתי רוצה להצביע על מספר נקודות מפתח שהופכות לדעתי את הפרופיל שלה להצלחה.

באופן כללי, הדבר הכי חשוב שהפרופיל שלה מגלה, זה שהיא מכירה את עצמה היטב ומבינה מה היא מחפשת. זה לא מבטיח שהיא תקבל בדיוק מה שהיא רוצה, אבל היא לפחות ערוכה טוב יותר למצוא גברים מאותו ראש, ולעבור חוויות היכרות חיובית יותר, עד למציאת האדם הנכון.

הפרופיל באותיות מודגשות, והערותיי באותיות רגילות.

הפרופיל

מעט על עצמי...

אילו הייתי תקועה בסופת שלגים ונאלצת לבחור באיזה חנות להישאר בזמן הסופה, היה לי קשה להחליט אם אני מעדיפה את 'ארט-דיפו' או 'צומת ספרים'.

המשפט הראשון שלה לוכד את עינו של הקורא. "אם הייתה סופת שלגים..." זאת דרך מאוד מעניינת לפתוח פרופיל. אם השורה הראשונה בפרופיל שלך לא מושכת, אנשים עלולים לא לטרוח אפילו לקרוא אותו. אז צרו שורה ראשונה טובה. אתם יכולים להתחיל ב"פעם..." בצירוף סיפור אישי מעניין או עובדה משעשעת על עצמכם, כדי למשוך את הקורא לקרוא הלאה.

אני אוהבת ליצור דברים (אני תופרת וסורגת) לא פחות משאני אוהבת ללמוד על אנשים.

המשפטים האלה היו יכולים להיות סתם מידע כללי. בכל אופן, בגלל שהיא מסבירה במאמרים מוסגרים למה היא מתכוונת, היא לא משאירה אותנו לנחש אילו דברים יצירתיים היא אוהבת. אנחנו מבינים היטב את ההעדפות שלה ולומדים להכיר את ערכיה.

אני אוהבת לנסוע ולהכיר את העולם, לפגוש סוגים שונים של אנשים ולהכיר תרבויות שונות. חברים ובני משפחה חשובים לי, ואני מנסה להכניס שמחה רבה ככל האפשר לחייהם של אחרים. אני אוהבת לקרוא ספר טוב שחודר עמוק לתוך החוויות האנושיות, ואני אוהבת ללמוד דברים חדשים בכל יום.

היא לא סתם אומרת "אני אוהבת לקרוא ספר טוב" - משפט שלא היה נותן לנו מספיק מידע. אלא מגדירה למה בדיוק היא מתכוונת: ספר טוב הוא כזה שנכנס עמוק לתוך החוויות האנושיות. וואו, חזק. עכשיו אני מבינה.

אני נהנית משיחה טובה ומעוררת מבחינה אינטלקטואלית על משמעות החיים, אבל יש בי גם צד פרקטי שמעריך מוסר עבודה גבוה ומסירות למטרות נעלות. אני יכולה בדרך כלל ליהנות מיוגה, שחיה, שיטוט בעיר או אפיית משהו טעים.

הייתי רוצה לפגוש מישהו טוב לב, כנה, חיובי, בוגר ושאפשר לסמוך עליו; מישהו שיכול לדבר על הדברים האמיתיים, אבל יודע גם ליהנות מהחיים בחוש הומור (לא סרקזם או ציניות! – זה באמת לא מתאים לי משום שאני די רגישה).

שוב, אותם משפטי הבהרה מקסימים!

"מישהו שסדרי העדיפויות שלו ערוכים היטב וששואף לחיות על פיהם."

היא יכלה לסיים את המשפט אחרי המלה 'היטב', אבל היא בחרה נכון להמשיך: "שואף לחיות על פיהם". זהו גביש זהב של מידע. לאנשים רבים ישנם סדרי עדיפות ברורים, אבל לא כולם שואפים לחיות על פיהם. חלקם רק מדברים עליהם. עכשיו אני מבינה שהיא מחפשת גבר שיוזם.

"מבחינה דתית אפשר להגדיר אותי כחרדית, שומרת שבת וכשרות. אני אוהבת ללמוד, להתפלל (כשאני מצליחה), לומר ברכות. יותר מכל, אני שואפת לרכוש מידות טובות. זה הכי חשוב לי, הן בי והן בבן זוגי".

אני נהנית מזה שהיא לא חוששת להיות כנה. היא אומרת שהיא מנסה ללמוד, ומתפללת כשהיא מצליחה.

"אלה שלוש התכונות החשובות לי ביותר:

  1. אדיב / 'מענטש' – אדם טוב שאנשים חושבים "וואו, איזה בנאדם!" מישהו שאת הערכים שלו אני אשאף לחקות.

  2. טיפוס מאורגן – משכיל, בעל מקצוע יציב שיודע לאן הוא רוצה להגיע בחיים (ויהיה נחמד אם הוא גם מתלהב מזה).

  3. עמוק – יכול לשוחח באופן אינטלקטואלי על החיים, על נושאים שנויים במחלוקת, ומסוגל לנהל שיחות פתוחות, אמיתיות וכנות.

בכל השלוש הנזכרות לעיל, היא לא רק הזכירה תכונה אלא הגדירה אותה היטב.

"תכונות שלא מתאימות לי:

  1. סרקסטי / ציני – אומר הרבה פעמים בדיחות שאמורות להצחיק, אבל לדעתי הן פוגעות ואכזריות – חסר רגישות.

  2. עקשן / חסר גמישות – חוסר נכונות לשנות או לאמץ שינויים ו/או לצמוח.

  3. ביקורתי באופן מוגזם - מבחין יותר ברע מאשר בטוב, אינו מבחין או מכיר בדברים טובים.

יש אנשים שכותבים "אני לא רוצה מישהו ש..." בזה שהיא כתבה "תכונות שלא מתאימות לי", היא אומרת את אותו הדבר אבל בדרך הרבה יותר נעימה. ושוב, היא מגדירה מצוין את המושגים שלה.

"בונוסים נחמדים אך לא הכרחיים:

  1. מוזיקלי בדרך כלשהי – שר, מנגן על כלי, אוהב להקשיב למוסיקה ולגלות אמנים חדשים.

  2. משעשע! – אני מגדירה את זה כבונוס משום שאני חושבת שאני עצמי משעשעת, אז אני לא חייבת את זה במערכת היחסים, אבל מאוד נחמד כשהאדם המשמעותי בחיים שלך יכול להצחיק אותך – על דברים מטופשים, מצבים מגוחכים - בדרך שאינה פוגענית או מקנטרת, צחוק מאהבה.

  3. נלהב – אם יש להם דברים שמלהיבים אותם, תחומי עניין תחביבים וכדומה משל עצמם, הם מתעניינים בחיים בדרך שונה מאשר רק המקצוע שלהם. אני אוהבת לאפות, לתפור, לעשות יוגה, יצירות אמנות, לשיר, ואני חושבת שבאמת מגניב שלאנשים אחרים יש תחומי עניין משל עצמם ושהם עוסקים בהם ונהנים."

"בונוסים נחמדים, אך לא הכרחיים", אומר לי: אם יש לך את התכונות האלה רוב הסיכויים שתמצא חן בעיני, ובעוד שאני לא רוצה לדרוש אותן, הן חשובות לי ונראה לי שאני הכי מתאימה למישהו כזה. ושוב, היא הבהירה היטב.

"תודה!!!"

התודה תורמת עוד מגע מיוחד. את הפרופיל זה היא שלחה לחברים, משפחה ושדכנים. סיום כזה מראה בבירור שהיא טיפוס שקול שיודע להכיר תודה. במלה פשוטה אחת, היא מגלה את האופי שלה.

חכמינו אומרים "בדרך שאדם רוצה ללכת - מוליכין לו", כלומר, שאם ברור לך מה אתה מחפש, יש יותר סיכוים שתמצא את זה. כך גם אם אתה אומר שאתה מחפש אחר דבר אחד אך באמת רוצה משהו אחר, רוב הסיכויים שבסוף תמצא את מה שחיפשת, ולא את מה שבאמת רצית. או, כפי שאמי מזכירה לי, "תיזהרו במה שאתם מבקשים, כי אתם עלולים בסוף באמת לקבל אותו!"

בתקווה שתבהירו לעצמכם מי אתם ומה אתם מחפשים, ושתזכו שאנשים טובים ילוו אתכם בדרככם.

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

[contact-form-7 404 "לא נמצא"]

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram