רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

רוחניות

פורים כפורים – נו באמת

ב׳ באדר ה׳תשע״ה ב׳ באדר ה׳תשע״ה 21/02/2015 | מאת מערכת מענה

כמה אפשר לשמוע על כך שדווקא המועד הקרוב – הוא החשוב מכולם.

יש נטיה בכל מיני דרשות והרצאות, לדבר על החג הקרב ובא, איזה שלא יהיה, כאילו שהוא העיקר, הוא תמצית היהדות, בו הכל תלוי. שאר החגים גם הם יפים ונחמדים, אבל החג הקרוב – הוא תמצית הקשר עם בורא עולם, הוא המקפצה האמיתית להתעלות אמיתית ולשפע של רוחניות במשך כל השנה.

אומרים את זה על ראש השנה, יום הדין שבו תלוי הכל, ובו תוקעים בשופר שהופך את מידת הדין לרחמים. אומרים את זה על יום כיפור, היום הקדוש ביותר, עם תפילת כל נדרי ונעילה. אומרים את זה על סוכות, 'חדר הייחוד' עם בורא עולם, במצב של שמחה וקרבת א-לוהים מאהבה. אומרים את זה על שמחת תורה, השמחה והדבקות עם התורה עצמה. אומרים את זה על פסח, חג החירות, שבו כל אחד מאיתנו זוכה לצאת מהמצרים שלו. וכמובן שגם על שבועות, שבו מגיעים לתכלית ומקבלים את התורה הקדושה שבשבילה נברא העולם. ואז - שוב, חוזר חלילה, אנחנו אמורים לשכוח את הכל ולהתחיל מהתחלה, שאין כמו ראש השנה....

גם חנוכה ופורים, המועדים שחכמים קבעו אותם, והם אינם מהתורה, זוכים לכבוד מיוחד. בנרות החנוכה גנוז לא פחות מאשר אור מששת ימי בראשית שמחבר אותנו, גם בחשכת הגלות, לאור האמונה והדבקות בבורא העולם. ופורים, אוי, פורים זה ממש השיא. עד כדי כך, שבתיקוני הזהר כתוב שאפילו יום הכיפורים נקרא כך כי הוא רק כפורים, כמו פורים, שהקטן נתלה בגדול, ואין גדול מפורים, שלא יתבטל לעולם.

מה קורה פה? אי אפשר שכל חג יהיה באמת יותר גבוה. חייבים להחליט על סקאלה קבועה, ולא לשנות את הגדרות הקדושה על פי לוח השנה.

מצאתי שתי תשובות שונות על השאלה הזו. התשובות אינן סותרות, ויתכן שהן אפילו משלימות זו את זו. אבל אלו לא תשובות של סטיקר, של כמה מילים. כל אחת מהתשובות דורשת הקדמה קצרה. אז מי שמספיק במתח מהשאלה, אלו התשובות ששמעתי:

1 – יש סיפור ידוע על צמד שותפים בעלי חנות מצליחה בניו יורק, שהגיעו לרב בערב יום כיפור עם שאלה, אחד השותפים שמע פעם שיום השבת יותר קדוש מיום הכיפורים, ורוצה לדעת אם זה באמת נכון. הרב חייך. הוא הבין מה הולך פה. חנות של הצמד פתוחה בשבת, וכעת שותף אחד רוצה לסגור את החנות ביום כיפור, וחברו עושה לו 'קל וחומר' מתוך מטרה להשאיר את החנות פתוחה. הרב חשב לרגע ואמר: תראו, 'הטיטניק' עלתה הרבה יותר מסירת הצלה. אבל כאשר הטיטניק טבעה, סירות ההצלה הקטנות והפשוטות הצילו חיים. השבת באמת יותר קדושה, אבל יום כיפור הוא סירת ההצלה. אם גם אותו נטביע, אנחנו באמת בצרות.

למרות שהסיפור עוסק ביום כיפור, יש בו לקח שנכון לכל מועד: יש מצוה לשמוח בכל יום, אבל חג הסוכות הוא המעיין של השמחה. יש אפשרות לצאת לחירות בכל יום, אבל פסח הוא מעיין החירות. יש מצוה לתקן את עצמנו בכל פעם שנופלים, אבל יום הכיפורים הוא מעיין התשובה, ויש מצוה לקבל את התורה בכל יום, אבל חג השבועות הוא מעיין התורה. בכל חג יש באמת ייחודיות משלו, סירת הצלה משלו, שמתאים לצרכי הנפש שצמאה לו, ולכן יש בחינה מסויימת של ייחודיות שאין בשום חג אחר. זה לא סקאלה קבועה של קדושה. זהו עומק ופוטנציאל רוחני מסוים שאפשר להשיג בימים אלו במיוחד, ומהם זה נמשך לכל השנה (על פי דברי השפת אמת).

2 – בנוסף לרעיון של המעיין הנובע שבכל חג, אפשר לבנות קומה נוספת ולומר, שבאמת יש גם שיא בעלייה בכל חג וחג. הספירלה מסתובבת ועולה ללא הרף. זו צורה של עליה רוחנית – לא לינארית, אלא סיבובית. אחרי ראש השנה, באמת יום הכיפורים הוא היום הגבוה ביותר, כי זו התחנה הבאה, תחנה שמביאה אותנו לפיסגה גבוהה שאף פעם לא היינו בה, גם לא ביום הכיפורים הקודם. וסוכות, זו עליה נוספת וכך הלאה בלוח השנה. (האדמו"ר מבאבוב, מובא בספר לב השמים).

אז כעת אנחנו מתכוננים לחג הפורים, שגם בו יש משהו ייחודי שאין בשום חג אחר, ולכן אל לנו להסתפק במה שאנחנו יודעים על היום הנעלה הזה– ככל שנלמד ונעמיק שוב במשמעות של היום המיוחד הזה, נקבל כלים חדשים איתם נגיע לשיא החדש שלפנינו: המעיין של הקשר הישיר והבלתי אמצעי של הבורא עם העולם, בצורה מופלאה סרים חוקי הטבע הרוחני הרגיל, ואנו זוכים לגלות את בורא עולם גם בתוך הגלות האיומה שבה אנו חיים. היש שמחה גדולה מזו?

פורים שמח

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן