רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

אקטואליה

הרשעות מתגלה שוב באירופה

י״א בתמוז ה׳תשע״ה י״א בתמוז ה׳תשע״ה 28/06/2015 | מאת ד"ר איווט אלט מילר

רבים שותפים לשנאה שגילה הרוצח הנתעב.

לא בטוח שכולם כאן שמעו על הטבח בדרום קרוליינה. העולם כולו הזדעזע וגינה, אבל נשמעים יותר ויותר קולות של שביעות רצון מהפשע.

דילן רוף - גזען לבן בן 22, רצח תשעה חברי כנסיה בדם קר, אחרי שהצטרף אליהם קודם לשיעור תנ"ך. בעיני רבים הוא לא נתפס כדמות הראויה לסלידה ופחד, אלא דמות מופת. היה לו אומץ "לעשות מה שרוב הלאומנים הלבנים רק מדברים עליו". ציטוט זה, שאותר על ידי הליגה נגד השמצה באתר נאצי, חזר על עצמו בוריאציות שונות ברחבי הבלוגוספירה הגזענית - לדברי הארגון. מצמרר אבל השנאה הזאת מרחיקה מעבר לשנאת שחורים בארה"ב, שהיו קרבנות הטבח של רוף, ומגיעה לשנאה עמוקה ומחליאה כלפי שחורים המלווה באיבה ליהודים.

רוף פרש את משנתו ברשת: "אני חושב שאם נוכל איכשהו להשמיד את הזהות היהודית, אז הם לא יעשו כל כך הרבה בעיות... בדיוק כמו (כינוי גזעני), רוב היהודים חושבים תמיד על העובדה שהם יהודים... הבעיה האחרת היא שהם יוצרים רשת... אני לא מתיימר להבין למה יהודים עושים מה שהם עושים. הם תעלומה."

גישושיו הארסיים של רוף אופייניים לחלק ניכר מהמחשבה הניאו נאצית. בעוד שגזענים לבנים וניאו נאצים שונאים את המיעוטים האתניים או הגזעיים שבתוכם, הרבה פעמים רוב כעסם מופנה כלפי היהודים, שלפי חשיבתם המעוותת, "שולטים" באותם גורמים חברתיים שמעוררים את התנגדותם. המסר החתרני הזה מתקבל במידה הולכת וגוברת ברחבי העולם, כשמפלגות ימניות תופסות שליטה, והאינטרנט עושה את הפצת שנאה לקלה והמונית.

בהונגריה, לאיוס ריג, חבר במפלגת יוביק הימנית, האשים את היהודים בשימוש בצוענים (שמוצאים את עצמם אובייקט ללעג ושנאה מידי תומכיו של יוביק), בתור "נשק ביולוגי" נגד ההונגרים הגזעיים. המסר שלו השתלם. ב-11 באפריל 2015, ריג נבחר לפרלמנט ההונגרי, וזאת הייתה הפעם הראשונה בה זכתה מפלגתו במושב בפרלמט (ריג הגביר מאז את המסר האנטי-יהודי של מפלגתו, וביקש ממנהיג הונגריה לערוך רשימת יהודים שעלולים להוות "סיכון בטחוני לאומי").

מפלגות ניאו-פשיסטיות צצות גם בכל מקום באירופה. מפלגת 'שחר הזהב של יוון', אינה מסתירה את שנאת היהדות שלה. תומכיה צועדים במסדרים, לובשים חולצות שחורות ומאשימים את היהודים ברבות מבעיותיה של יוון. לא רק שהאנטישמיות העוצמתית שלהם לא הרחיקה מהם את הבוחרים, היא אפילו השתלמה להם מבחינה אלקטורלית: שחר הזהב היא המפלגה הפוליטית בעלת התמיכה השלישית בגודלה ביוון, לא פחות מ- 69% מהבוגרים ביוון מודים בדעות אנטישמיות גלויות.

ועדה פרלמנטרית גרמנית משנת 2014, שעסקה בנושא האנטישמיות בגרמניה, העלתה תוצאות מדאיגות. אחרי שהקהילה היהודית שם סבלה ממספר התקפות משמעותיות על ידי איסלמיסטים, מונתה ועדה פרלמנטרית שתחקור כל אירוע אנטי-יהודי שהתרחש בשנת 2013. מסתבר שבעוד שיהודי גרמניה סבלו מעשרות תקיפות שנערכו על ידי איסלמיסטים, רובם המכריע של האירועים האנטישמיים (1,218 מתוך 1,275) נעשו על ידי ניאו נאצים.

בחודשים האחרונים, חלק מהתקיפות המזעזעות ביותר על יהודים ברחבי העולם היו עבודה של ניאו-פשיסטים. כפי הנראה, שנאת יהודים עמוקה המונעת בכוח לאומנות לבנה, עמדה מאחורי רצח שלושת בני האדם במרכז הקהילה היהודי ובמרכז דיור מוגן סמוך בקנזס, שנערך ב-13 באפריל 2014. (הירי הזכיר את רצח סטיבן טיירון ג'ונס, מאבטח במוזיאון השואה בוושינגטון ד.ס., ב-10 ביוני 2009, על ידי גזען לבן ומכחיש שואה גלוי). ב-6 באפריל 2014, בסידני אוסטרליה, הסעת תלמידים יהודיים הותקפה על ידי קבוצת ניאו נאצים שתויים, שאיימו וסיכנו את הילדים. אחת העדות מספרת שבתה צעקה אליה מהאוטובוס: "היי אמא, בבקשה תעזרי לנו, יש כאן שמונה גברים זרים... והם צועקים 'הייל היטלר – תהרגו את היהודים!', הם רוצים לחתוך לנו את הגרון!"

הפגנה ניאו נאצית בלונדון

בריטניה הפכה למטרה האחרונה. ב-18 באפריל 2015, קבוצה של ניאו נאצים בריטים ופולנים התאספה בסטנפורד היל, לונדון, שכונה המאוכלסת ביהודים רבים, כדי למחות על ה"יהודופיקציה" של אנגליה, וביוני 2015, ניאו נאצים העלו סרטון וידיאו ראוותני המראה אותם רוקדים בקנון היל פרק בברמינגהם, עם סמלים וגרפיטי אנטי יהודיים. תקיפות ניאו נאציות על יהודים עתידות להתגבר ב-4 ביולי, שאז ניאו פשיסטים מתכננים לערוך עצרת מחאה אנטי-יהודית, נגד מה שהם מכנים "פריבילגיה יהודית", בשכונת גולדרס גרין הנמצאת בלב ליבה של הקהילה היהודית בלונדון. ההפגנה תיפתח בשריפת כרכי תלמוד (שלדבריהם מלא ב"הוראות אנטי לבנות") על ידי פשיסטים, וקריעת דגל ישראל.

אנחנו עדיין מצפים לתגובה חזקה מצד הרשויות הבריטיות. בינתיים, משטרת לונדון הודיעה שאין בכוחה למנוע את העצרת, ובורי ג'ונסון, ראש העיר של לונדון, אמר שמוטל עליו "לאזן" בין הגנה על יהודי לונדון להגנה על חופש הביטוי, ושבקונטקסט המדובר הוא "תומך במחאה שקטה". למרות שלא ברור עדיין מה יהיה גודלה של ההפגנה האנטישמית ב-4 ביולי, נראה שמארגניה מעוּדדים מהתגובה הפושרת, והם כבר הודיעו על עריכת הפגנות אנטישמיות נוספות בשכונות אחרות בעתיד.

המצעד בסקוקי

כיצד נוכל להתמודד עם גזענות ניאו פשיסטית ושנאת יהודים?

כשהייתי ילדה, הסבים והסבתות שלי גרו בסקוקי, פרבר בשיקגו שבו אחד מכל ששה תושבים היה ניצול שואה. בשנת 1977, המפלגה הניאו נאצית האמריקנית הודיעה שהיא מתכננת לערוך מצעד בסקוקי, במדים ועם דגלים שעליהם צלבי קרס. סבותיי ויתר התושבים, נחרדו. סדרת תביעות משפטיות הצליחה לעכב את התהלוכה, אולם לא לעצור אותה. ב-25 ביוני 1978, נערך המצעד, וסבותיי התייצבו יחד עם מאות אחרים בהפגנת נגד.

עד היום אני זוכרת בבירור כיצד אחת הסבתות שלי סיפרה לי אחר כך בגאוה, שאישה יהודייה אחת נגשה אל נאצי לבוש מדים, וירקה בפניו. המצעד והפגנת המחאה נגדו היוו נקודת מפנה. יהודי סקוקי התחילו לגייס כספים למה שנקרא היום 'מוזיאון השואה של אילינוי', מרכז גדול להנצחה וחינוך. גם יהודי לונדון מתכננים מחאה נגדית ל- 4 ביולי, כשהם מדגישים את פתיחותה ורבגוניותה של השכונה.

סכנות הניאו פשיזם מציאותית בהחלט. מול איומים של קיצוניים, מחובתנו להתייצב ולהתנגד לשקרים והלעז שמושמעים על יהודים ואחרים, ולהתייצב למען המסר, שלא נסכים לסבול שוב אנטישמיות או כל שנאה אחרת.

קשה להאמין שנצליח באמת לעצור את האנטישמיות הזאת. זה רק מחדד לנו את תפקידנו ושליחותנו המיוחדת כעם, אבל זה גם לא אומר שצריך לשבת בשקט. בואו נתאסף כולנו לעצרות נגד המסר הארסי של הניאו נאצים: בין אם נעשה זאת בגופנו בלונדון ב-4 ביולי, או אונליין. הבה נשלח כולנו, כל אחד מאיתנו, מסר ברור, שכל שיח נגד יהודים לא יתקבל בסובלנות, לעולם.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן