רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

חברה

מכתב לגוף שלי

ג׳ באב ה׳תשע״ה ג׳ באב ה׳תשע״ה 19/07/2015 | מאת שרה דבי גוטפרוינד

אני אוהבת ומכבדת אותך, אבל אני לא רוצה שכל החיים שלי יחוגו סביבך.

גוף יקר,

אנחנו יחד מאז שאני זוכרת את עצמי. אני זוכרת איך הייתי אוהבת, כשהייתי קטנה, להתנדנד אתך 'עד לשמים' ולרוץ אתך בחצר. גלשנו יחד במורדות מושלגים, וצללנו יחד לעמקי הבריכה בקיץ. בדרך נס נשאת את ילדי, והבאת אותם לעולם.

לפעמים אני מתבלבלת וחושבת שאתה זה אני, אבל אז אני נזכרת: אתה רק זמני. אתה רק כלי בינתיים.

נראה שהעולם סביבי מאמין שאתה הכל. וזהו אחד האתגרים הגדולים שעומדים בפני בכל יום: לטפל בך, אבל לחיות עבור הנשמה שלי. אני לא יכולה לראות את הנשמה שלי. היא לא תובעת את תשומת לבי כמוך. אתה תמיד צריך משהו. אוכל. מים. מנוחה. התעמלות. בגדים. אם אני לא נזהרת, אתה מייד משתלט והופך למוקד העניינים. אתה הופך למטרה. לכן אני כותבת לך. כדי שאוכל להזכיר לעצמי מה התפקיד שלך, ולשם מה אני נמצאת פה.

היהדות מלמדת אותנו שנבראנו בצלם אלוקים. יש בנו יופי. אתה, הגוף שלי, מתנה; דרך שבה אני יכולה לתעל את היופי האינסופי הזה אל העולם המוגבל.

ואני מודה לך על כך. אבל אני לא אתה.

אם שוכחים את התפקיד שלך, מגיעים לתפיסת גוף מעוותת, שיוצרת שפע של בעיות רציניות. רק תסתכל סביב, גוף יקר, על חלק מהנזקים:

בממוצע, לרוב הנשים יש 13 מחשבות שליליות על הגוף שלהן, מידי יום

מחקר חדש של גלמור מגזין מצא ש-97% מהנשים חושבות "אני שונאת את הגוף שלי" לפחות פעם ביום. תשעים ושבעה אחוזים! ובממוצע, לרוב הנשים יש 13 מחשבות שליליות על הגוף שלהן מידי יום. במחקר של אוניברסיטת מרכז פלורידה על ילדות בנות 3-6, כמעט חצי מהן כבר חששו מהשמנה, וכשליש אמרו שהן רוצות לשנות משהו בגוף שלהן.

יש מספר מוגבל של פעמים בהן אנחנו מסוגלות להיחשף למבול המסרים המעוותים מהתקשורת בלי להיפגע. לא משנה כמה בטחון עצמי יש לנו, באופן תת מודע אנחנו סופגות את הרעיון שמשהו בגוף שלנו לא בסדר. על פי מחקר בעיתון 'פדיאטריקס' (עיתון העוסק ברפואת ילדים), כשני שלישים מהבנות בכיתות ה'-יב' אמרו שתמונות במגזינים משפיעות על תפיסת הגוף המושלם שלהן, וכחצי מהבנות אמרו שהתמונות גורמות להן לרצות לרדת במשקל.

בשנת 1975, רוב הדוגמניות שקלו 8% פחות מהאישה הממוצעת; היום הן שוקלות 23% פחות. לתקשורת היום יש השפעה הרבה יותר חזקה מאשר בעבר, והיא יותר חשובה לרוב הנשים, מהשפעתם של חברים ובני משפחה.

ד"ר ברין בראון, שחקרה כיצד דימוי הגוף השלילי הזה משפיע על תחומים אחרים בחיינו כתבה:

"כשהגופים שלנו ממלאים אותנו בתחושות גועל ותחושות חוסר ערך, בושה יכולה לשנות באופן יסודי את מי שאנחנו, ואת הדרך בה אנו רואות את העולם... אנחנו הרבה פעמים מפרשות את המונח 'דימוי גוף' באופן צר מידי – הוא יותר מלרצות להיות רזות ומושכות. כשאנחנו מתחילות להאשים ולשנוא את הגופים שלנו שאנחנו לא מצליחות לחיות על פי ציפיותינו, אנחנו מתחילות לפצל את עצמנו לחלקים, ולהתרחק מהשלמות של העצמי האותנטי שלנו."

דימוי גוף משפיע באופן טבעי על איכות מערכות היחסים שלנו. ככל שאנחנו פחות בטוחות בגוף שלנו, ככה אנחנו מרגישות פחות סיפוק בקשר שלנו עם אחרים. הרבה פעמים נשים אפילו לא מרגישות, שהן משליכות את הרגשות השליליים שלהם ביחס לגופן לתוך חיי הנישואין שלהן. ונשים גם מושפעות מאוד מהצורה שבה חברותיהן מדברות על גופן. אם אנחנו נמצאים בסביבת אנשים שכל הזמן מתלוננים על החסרונות שלהם, אנחנו מתחילים לשים לב לחסרונות הפיזיים שלנו. בגלל הדגש הרב על דימוי הגוף בתרבות שלנו, אנחנו נתחיל להבחין בחסרונות הגופניים שלנו, אפילו אם אנחנו מתמודדות עם משהו שלגמרי לא שייך לזה. אם היה לנו יום קשה בעבודה, זה הזמן שבו נתחיל לשים לב שהידיים שלנו כבר לא מתואמות כמו פעם.

דימוי גוף שלילי מחלחל לכל תחום בחיים, והופך את הקשר שלי אליך, גופי, להרבה יותר מורכב מאשר פעם. אני לא מעוניינת בקשר אהבה/שנאה אתך. יש דרכים להעריך אותך ולהתייחס אליך בכבוד רב יותר. אחת מהן היא לכתוב רשימת "אני אוהבת את עצמי בגלל", ולחשוב על עשר מעלות שאינן קשורות למראה החיצוני. ככה אוכל לזכור שהחיים שלי אינם חגים סביבך. יש לי נשמה.

דרך נוספת היא לחשוב מחדש את מי אנחנו מעריצים. אנחנו יכולים להעריץ אנשים במודע בגלל הערכים שלהם, ולא המראה או התמונות שלהם.

דרך מעולה נוספת להרגיש טוב יותר – ולמרבה האירוניה פחות ממוקדים בך, הגוף – היא להתעמל. כושר גופני מעלה את הביטחון, לא רק בגוף שלנו אלא גם ביכולתנו להיות חזקים יותר ולקחת יוזמה. היא מסיטה גם את המיקוד שלנו ממראה חיצוני לפעולה. דרך אחרונה בה נוכל להגביר את הביטחון שלנו בך, גופי, היא להציב מטרות רוחניות ואישיות שאינן קשורות למראה שלנו.

הגיע הזמן לסיים את מכתבי אליך, גופי היקר. הגיע הזמן לכתוב מכתב לנשמה שלי. למרות שאתה מקבל אולי את רוב תשומת הלב, הנשמה היא זאת שהופכת אותנו ליפות באמת. בדיוק כפי שאנחנו.

 

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן