רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

ראש השנה ויום כיפור

איך מצלחים באמת לחיות טוב

א׳ באלול ה׳תשע״ה א׳ באלול ה׳תשע״ה 16/08/2015 | מאת סלובי יונגרייז וולף

כיצד ליצור לעצמנו את החיים שאנחנו רוצים.

זוכרים את סטיבן סוטלוף, העיתונאי שהוצא להורג על ידי דאעש? סטיבן שלח לכולנו מסר לקראת ראש השנה. במכתב שהוברח בחודש מאי, על ידי אסיר ששהה איתו תקופה מסוימת, הוא שלח לבני משפחתו הגיגים שהוא העלה על הכתב. בן דודו הקריא את הדברים בפני 1,000 משתתפים בטקס הזיכרון שנערך בפלורידה.

"חיו את חייכם במלואם".

זה משפט עוצמתי שנאמר על ידי אדם שזכה להתבונן על החיים מזוית אחרת, ולכן ראוי להתעמק בו. במיוחד עכשיו, באלול, בעודנו מתקרבים לימים הקדושים ביותר בשנה. זה הזמן לערוך חשבון נפש, ולדאוג שכל יום בחיינו יהיה שווה.

בחינה רוחנית

אלול, החודש שלפני ראש השנה, הוא הזמן שנועד לעריכת חשבון נפש רוחני. אנחנו בודקים היטב את הערכים שלנו. אנחנו חושבים כיצד אנחנו מתנהגים לזולת, מדברים לזרים ולבני משפחה, ואם היה לנו לב רחום לזולת. אנחנו שואלים את עצמנו אם הקדשנו די זמן כדי ליצור ולחזק את הקשר שלנו עם הבורא. אנחנו חושבים על השאלה האולטימטיבית, 'מי אני' ו'במה העולם טוב יותר בזכותי, בעזרת מבט ארוך ובוחן פנימה.

לפעמים אנחנו מוצאים חסרונות. לא תמיד נעים לנו לעמוד מול הדמות שמצטיירת לפנינו במראה. קשה לנו להאמין כמה מרירים או שליליים הפכנו להיות. תמונות שקברנו בעמקי התודעה במשך השנה, צצות ועולות לפנינו עכשיו, ואנחנו מוטרדים מהטונים בהם השתמשנו או מהמילים שאמרנו.

בתי ובני משפחתה בקרו אצלנו, במשך כמה שבועות בקיץ האחרון. הם גרים בחו"ל, ובעיני הילדים הכל נראה חדש ומרגש. לפני שיצאתי עם נכדתי בת השש למרכז העיר, ידעתי שהיא עומדת לפגוש הרבה אנשים בפעם הראשונה, ולכן הסברתי לה כמה חשוב לומר שלום בחיוך.

"סבתא, נראה לי מוזר לחייך כשאני אומרת שלום".

חייכתי, אבל הבנתי שיש מידה רבה של אמת במסקנתה של הילדה. הזמן חולף, ואנחנו נשחקים. אנחנו שוכחים כיצד לחייך ולהעריך את רגעי ההנאה היום יומיים. עין ביקורתית נוטלת מאתנו את היכולת לראות את החיים כברכה. אנחנו מתלוננים, אנחנו מאשימים, אנחנו מקטרים, אנחנו מושיטים אצבע, אנחנו שופטים, ואנחנו מכניסים אנרגיות שליליות לתוך בתינו. אנחנו מזרזים את הילדים שלנו לצאת, כדי שנוכל ליהנות מכמה רגעים של שקט, ולא מבינים שבינתיים אנחנו מפסידים את הרגעים הכי מתוקים בחיים. אם אנחנו רוצים באמת להפוך את העולם הזה למקום טוב יותר, הכי טוב שנתחיל בתוכנו.

מהו סודו של שינוי מוצלח?

מודעות היא השלב הראשון בכל שינוי. פיתוח מודעות לאינטראקציות היומיומיות שלנו - האם רוב השיחות שלנו כוללות הערות ציניות או תשובות חסרות סבלנות? האם נקשרנו יותר לטלפון החכם שלנו מאשר לאנשים הקרובים לנו שזקוקים לנו ביותר? מתי לאחרונה אמרנו מילת הערכה או עידוד, בפרט לבני המשפחה שלנו?

אם נבחן את עצמנו בכנות כואבת, יתכן שנתבייש מההתנהגות שלנו – צעקות על הילדים, התפרצויות כעס על בן הזוג, מקור לרכילות מרושעת שפוגעת באחרים ומטנפת את נשמותינו. חלק מאתנו החליטו החלטות שגויות שגרמו לכאב נוראי. כל עוד נמשיך למצוא תירוצים להתנהגויות השליליות שלנו, לא נישיר מבט אמיתי בפני עצמנו.

הצעד השני דורש בושה שתעורר אותנו לפעולה.

במקום להמשיך ולחיות מתוך תחושת רחמים עצמיים או לתרץ את ההתנהגות הרעה שלנו, אנחנו יכולים להביא לשינוי אמיתי בשלב הזה. נוכל לקחת את תחושת חוסר הנעימות ולהשתמש בה ככוח חיובי שיעלה אותנו על דרך חדשה. החיים הם עניין של לשאול את עצמנו איך אוכל לקחת את הרגע הנוכחי, כדי ליצור בעזרתו 'אני' טוב יותר. מה אני צריך לעשות ברגע זה כדי לא להמשיך ולטפל בחבורותיי וחרטותיי המרות? בואו נחשוב על הטריגרים שלנו. עריכת תוכנית כיצד להגיב בפעם הבאה בה נעמוד מול אדם או מצב מתסכל, תעזור לנו להיערך מחדש.

בחרו במעשה חסד אחד ליום, בתגובה מכאיבה אחת פחות, בחיוך אחד יותר כשאתם מרגישים מרוקנים ושבא לכם לצרוח

שינוי עצמי עשוי להיות משימה לא פשוטה בכלל. לפעמים אנחנו משנים משהו בגלל שאנחנו רוצים לצמוח, לפעמים אנחנו לא בדיוק רוצים לשנות, אבל מבינים שאין לנו ברירה. בכל אופן, אם נשתמש בהתלהבות שלנו כדי ליצור את החיים שאנחנו רוצים, נוכל לחדש את נעורינו. שינוי ושיפור רוחני גורמים לנו להמשיך ולהתקדם. קפיאה במקום מובילה לדכדוך הנפש.

להמשיך לטפס

הדרך הטובה ביותר להגיע לשיאים חדשים היא לתכנן ולהמשיך לטפס. רוב הסיכויים שבמהלך הטיפוס ניפול. אולם אל תחששו מנפילות. מובן שיהיו זמנים שבהם עדיין נצעק, נרכל, נתעצבן ולא נתחשב כראוי בבן הזוג. אבל זה לא אומר שאנחנו צריכים להתייאש או שכל מאמצינו להשתפר היו לשווא. מחר יהיה יום חדש והזדמנות חדשה לשינוי. לא נוכל לשנות את עצמנו לחלוטין בן לילה. אלוקים שברא אותנו יודע את זה, ויש לו הרבה סבלנות בשבילנו, ילדיו. הוא רוצה לראות שאנחנו לא אדישים. כל הורה מתאווה לקשר עם ילדיו. כשאנחנו פונים לאלוקים ומנסים לשפר את עצמנו, אנחנו מבטאים את שאיפתנו לחדש את הקשר עם אבא שלנו. ומגלים את החשיבות שאנחנו מייחסים למתת הנשמה שקיבלנו.

חודש אלול הוא ימים של התפייסות בינינו לבין ה'. הקדישו כמה רגעים, כבר עכשיו, והחליטו החלטה שתשנה את חייכם. אמצו את היכולת שלכם להשתנות. בחרו במעשה חסד אחד ליום, בתגובה מכאיבה אחת פחות, בחיוך אחד יותר כשאתם מרגישים מרוקנים ושבא לכם לצרוח, ומצוה אחת יותר שתרחיב את לבכם ונשמתכם.

התחילו לחיות. כבר עכשיו.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן