רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

מאמרים

יותר מדי טעמים

י״ג באדר א׳ ה׳תשע״ו י״ג באדר א׳ ה׳תשע״ו 22/02/2016 | מאת הרב לייבי ברנהם

האם היכרויות באינטרנט מפחיתות את הסיכויים לנישואין מאושרים?

אני אוהב גלידה – מאוד. כמעט אין טעם שאני לא אוהב. אפילו מצאתי גלידה עם בזיליקום שהייתה לי טעימה. שימו אותי בחדר עם 50 קעריות גלידה וקופסה של כפיות קטנות וקרוב לוודאי שאטעם מכל ה- 50. אמנם ייתכן שכפתור או שניים בחולצה שלי ייקרעו כתוצאה מכך, אבל בסופו של דבר אף אחד לא ממש נפגע.

אולם, מה אם היינו מחליפים את טעמי הגלידה באנשים? מה אם אריק, רווק, היה מגיע לחדר עם 50 נשים, והיה נאמר לו שהוא יכול לצאת עם כולן? האם לא הייתה לו בעיה להתחייב לאחת מהן? האם לא היה מתפתה לצאת עם כל אחת מהן ולזרוק אותן ברגע שאתגר מסוים היה מתעורר, בידיעה שיש לו עוד 49 אפשרויות נוספות?

ואם היה נאמר לאריק שהוא יכול לצאת עם 500 או 5,000 נשים שונות שכולן מופיעות במחשב הנייד שלו, מפוזרות בתריסר אתרי היכרויות שונים? מה אם הוא היה ממשיך לקבל הודעות דואר אלקטרוני מכל אותם אתרים עם תמונות מחייכות ומאושרות של מאות נשים "מתאימות", גם לאחר שהקפיא או מחק את המנוי שלו כיוון שהוא יוצא עם מישהי? האם זה היה עוזר לו להישאר מחויב למערכת היחסים הזאת, גם לאחר שייקלעו לוויכוח רציני? פתאום אני לא כל כך בטוח שאף אחד לא נפגע...

בספר חדש שנחקר רבות, אהבה בעידן האלגוריתמים מאת דן סלייטר, מתוארת העלייה בהיכרויות דרך האינטרנט והשפעותיה הרבות נחקרות בקפידה. ישנה הסכמה בין תוצאות המחקר, הסקר והמומחים לענייני היכרויות: העלייה בהיכרויות דרך האינטרנט פירושה ירידה כוללת במחויבות. היכרויות באינטרנט הופכות את הפרידה מאנשים לקלה ביותר.

בעלי אתרי ההיכרויות מרוצים; הם לא מרוויחים כסף מזוגות שנשואים באושר. דן וינצ'סטר, הבעלים של אתר היכרויות בריטי מהרהר: "תכופות אני תוהה אם ההתאמה שלכם לאנשים כה נהדרים תיהפך ליעילה כל כך, והתהליך מהנה כל כך, שהנישואין יהפכו למיושנים". גרג בלאט, המנכ"ל של חברת האם של אתר ההיכרויות Match.com, נועץ עוד מסמר בארון: "מבחינה היסטורית, מערכות יחסים נחשבו 'קשות' כיוון שמבחינה היסטורית, מחויבות הייתה המטרה. אפשר לומר שהיכרויות באינטרנט משנות את החשיבה שלנו על מחויבות כערך לחיים".

נראה כי הסטטיסטיקה מחזקת דעות אלו. רק 51% מהמבוגרים בארה"ב נשואים כיום, לעומת 72% ב- 1960 וגיל החציון לנישואין ראשונים גבוה יותר מאשר היה אי פעם: 26.5 לנשים ו- 28.7 לגברים, עלייה משמעותית מגילאי החציון שהיו ב- 1960: 20.3 לנשים ו- 22.8 לגברים. מספר האנשים שמתחתנים בארה"ב ירד מדי שנה במשך חמש השנים האחרונות, למרות גידול האוכלוסין. (באופן לא מפתיע, שיעור הילודה בארה"ב נמצא בשפל מאז שנת 1920, וכעת הוא עומד על 1.9, הרבה מתחת ל- 2.1, שהוא שיעור התחלפות האוכלוסיה).

כל קריאות התגר על מוסד הנישואין היו אולי מוצדקות, אם פירוש הדבר היה שרווקים שיש להם אלפי אפשרויות היכרויות במרחק קליק היו מאושרים יותר בגלל החופש והבחירה הפרושים לפניהם. אולם לא כך המצב. כשיש אפשרויות כה רבות, אנשים לא משקיעים ביחסיהם וכך מוצאים בהם פחות משמעות וסיפוק.

לפי דן סלייטר, הגדלת שדה הבחירה יוצרת גם הגדלה בתחושת הספק. אנשים חוששים שאולי בחרו את הבחירה הלא נכונה והאפשרות הטובה ביותר עדיין נמצאת אי שם. במחקר עדכני, נבדקים שבחרו שוקולד מתוך 6 אפשרויות האמינו שטעמו טעים יותר מאשר אנשים שבחרו את אותו שוקולד מתוך 30 אפשרויות. לא רק שאנשים מחמיצים מערכות יחסים משמעותיות הנבנות על בסיס עבודה קשה, הם גם מוטרדים ללא הרף על-ידי ספקות שהם מחמיצים אפשרויות טובות הרבה יותר.

סלייטר מדווח גם שמדענים מצאו כי כשנותנים לאנשים לבחור מתוך כמות גדולה של אפשרויות, הם נהיים "מוצפים קוגניטיבית" ומתמודדים עם העומס על-ידי אימוץ אסטרטגיות של השוואה עצלה ובדיקת פחות רמזים. כתוצאה מכך, גדלים הסיכויים לכך שהם יחליטו בפזיזות, לעומת מצב בו היו להם פחות אפשרויות. דבר זה עלול לגרום לזיווגים פחות מתאימים.

מכל זאת ניתן להסיק כמה לקחים חיוביים בנושא ההיכרויות:

  1. חיו את הרגע. כשאנו יוצאים עם מישהו, עלינו להתכוונן לאדם שעמו אנו יוצאים ולא לאפשר לעצמנו להשוות את האדם האמיתי שמולנו לדמויות הרפאים של האנשים שהיינו יכולים לצאת איתם. אף אחד לא מושלם, אולם אנשים עובדים קשה כדי ליצור לעצמם פרופיל שנראה מושלם. האנשים הממשיים שנמצאים מולנו לא יכולים להתחרות באותם מועמדים "מושלמים". ההנאה מהפגישה עם האדם שמולנו תלויה בהתרחקות מאתרי היכרויות ומקריאת מיילים המכילים הצעות לבני זוג פוטנציאליים (באופן כללי זהו רעיון טוב להתרחק מאתרי היכרויות אגרסיביים שמנסים לפתות אנשים שמחקו את הפרופיל שלהם לחזור לאתר ע"י שליחת הצעות למועמדים פוטנציאליים חדשים).

  2. תתכוננו לאתגר. זה בלתי נמנע שכשאנשים עוברים מחיים המרוכזים ב"אני" לחיים המרוכזים ב"אנחנו" יתעוררו אתגרים. אולם ככל שנעבוד יותר על הנושאים המאתגרים, כך נלמד יותר מתי להתפשר ומתי לעמוד על שלנו. ככל שנעבור יותר את התהליך של צליחת המהמורות במערכת היחסים, כך הערכתנו לאדם השני תגבר, והמשמעות שנמצא במערכת היחסים תגדל. כל אחד יכול ליהנות ממערכת יחסים כשהיא בשלב הזרימה החלקה, אולם מערכות יחסים נפלאות נבנות על-ידי אנשים שמקבלים בברכה גם את המהמורות בדרך.

חכמינו מלמדים אותנו: "לפום צערא אגרא"- לפי מידת הצער (המאמץ)- השכר. הדבר מתייחס גם למערכות יחסים, המתגמלות הן דווקא אלה שאנו משקיעים בהן מאמץ אמיתי. אהבו את האתגר, כיוון שזוהי הדרך למערכות יחסים מספקות.

  1. בחרו בקפידה. בעולם בו יש אפשרויות כה רבות, קל להיכנס למערכת יחסים שרמת ההתאמה בה נמוכה, בהתבסס על שיקולים חיצוניים וגורמים פשטניים. אולם אם נציב מראש את הקריטריונים שאנחנו מחפשים, וניכנס למערכת יחסים רק עם אנשים שעומדים בקריטריונים שהצבנו מראש, יהיו לנו פחות מערכות יחסים, אולם מערכות היחסים שיהיו לנו יהיו עמוקות יותר.

  2. מחויבות היא ערך לחיים. פגישות עם אנשים רבים עשויות להיות מהנות בתחילה, אולם בסופו של דבר הן מעייפות ושוחקות. רגעי האושר בנישואין ובמשפחה מגיעים מתוך הרגשה של היותכם חלק ממשהו בו השלם גדול יותר מסכום חלקיו. אפשרויות בחירה אינסופיות לא גוברות על הסיפוק הכרוך בבחירת בן זוג מתאים ובבניית חיים משותפים. מחקרים מראים כי אנשים נשואים מאושרים יותר, חוסכים יותר כסף, הם בעלי סיכוי נמוך יותר להיכנס לדיכאון ולסבול מהשמנה או מכאבי ראש תכופים. אולם כל זה הוא רק הציפוי על העוגה. הסיבה האמיתית שמחויבות היא ערך לחיים היא שזהו מעשה הנתינה האולטימטיבי: אתם נותנים את עצמכם לאדם אחר. וכידוע לנו, ככל שאנו נותנים יותר, כך אנו מקבלים יותר.

ייתכן שהיכרויות באינטרנט שינו את עולם ההיכרויות לנצח, אולם האופן בו משפיע שינוי זה על חיינו נתון בידינו. כמו בכל תחומי החיים, עלינו להיות צרכנים נבונים. כשאנו מחנכים את עצמנו כראוי לגבי עולם ההיכרויות באינטרנט, ומהנדסים את הבחירות שלנו בקפידה, אנו יכולים לקצור את הפירות של היכרויות באינטרנט מבלי ליפול במלכודות. עבור הצרכן המודע, רשת האינטרנט עשויה בהחלט להיות השער לאהבה המחויבת והאמיתית שכולנו מחפשים אחריה.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן