רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

חברה

למה ניו יורק?

ה׳ בשבט ה׳תשע״ז ה׳ בשבט ה׳תשע״ז 01/02/2017 | מאת ירמיהו ראק

המון ישראלים חולמים על חופשה בניו יורק. למה? מה כל כך מפתה בתפוח האמריקאי הגדול?

 בסקר שהתפרסם לאחרונה התברר שיעד הטיול הנחשק ביותר בקרב הישראלים, הוא העיר ניו יורק.

38 אחוז מהנשאלים ענו שזה המקום הראשון שהיו רוצים לטוס אליו, כשבמקום השני נמצאת תאילנד עם 31 אחוז.

נתון זה גרם לי לחשוב, למה? מה יש בניו יורק שכל כך מושך לשם את המטייל הפוטנציאלי?

כמובן שיש מקומות מעניינים, ארכיטקטורה יפה ואתרים מפורסמים בניו יורק, אבל יותר מאשר בפריז, לונדון או ונציה?

יש משהו נוצץ בתפוח הגדול, סוג של הילה מסתורית של יוקרה ומעמד. ניו יורק מסמלת את הזוהר של העולם המערבי, כמה ספרים נכתבו וכמה סרטים הוסרטו כשבעלילה ממוקמת העיר הזו.

סיפר לי מכר שהיה בניו יורק כשהסופה סנדי הכתה בעיר בעוצמה. הרחובות היו שוממים, החנויות סגורות, כולם התכרבלו בבתים מול האח (בלי חשמל) וחיכו שהסופה תעבור. ניו יורק נראתה אז כמו סתם עוד עיר גדולה. כשאין אורות ואין אנשים בחוץ, הקסם פג, ההילה הועמה.

אין בניו יורק אתרים או אטרקציות ייחודיים, המזג אויר שלה איננו מיוחד במינו והמראה שלה אמנם מרשים, אבל יש כמותו בערים גדולות אחרות בעולם.

הגורם המרכזי שהופך את ניו יורק לייחודי ונחשק כל כך הוא העובדה שבני אדם רבים כל כך תופסים אותו ככזה. המוני האדם הגודשים את רחובות מנהטן גורמים לכך שהעיר תתפתח בצורה מקורית, שיש בה עושר תרבותי כל כך גדול, שהיא מרכז העסקים מהגדולים בעולם. הרבגוניות של ניו יורק נובעת מהרבגוניות של האוכלוסיה של האנשים שמתגוררים ומבקרים בה.

זה מזכיר קצת הרצת מניות. שווי של חברה עולה בגלל שיש מסחר ער במניות של החברה, ועליה זו גורמת למסחר רב יותר במניות וחוזר חלילה.

הבעיה בסיפור היא שזו בועה, זה לא אמיתי. אין לזה קיום, בסופו של דבר העסק מתפוצץ (ולכן הרצת מניות אינה חוקית). האם גם הקסם של ניו יורק הוא בועה שעומדת להתפוצץ? האם ההילה תתפוגג?

בתלמוד כתוב ש"עשרה קבין (מידת נפח) של יופי ירדו לעולם, תשעה נטלה ירושלים ואחד כל העולם כולו". אמרה זו מעוררת תמיהה, יופי זה לכאורה משהו סובייקטיבי ואיך אפשר להחליט שירושלים היא העיר היפה ביותר?

יופי ביהדות אינו מתייחס למראה חיצוני בלבד, היופי הוא ההרמוניה והשלמות שמשתקפים כלפי חוץ. ירושלים אינה יפה חיצונית בלבד, ירושלים היא מקום של שלמות והרמוניה - "עיר שחוברה לה יחדיו- עושה את כל ישראל חברים" (תלמוד ירושלמי), ירושלים מקרינה על כל העולם ערכים של צדק ואמת - "ירושלים אורו של עולם" (מדרש רבה). למקום כזה יש משמעות גם ליופי החיצוני שלו, הוא מבטא משהו פנימי. היופי של ירושלים לא תלוי באוכלוסיה של העיר. גם לאחר 200 שנות גלות וחורבן, ירושלים נשארת ירושלים של זהב.

אז טיילו בניו יורק, תיהנו מכל רגע. אבל כשתחזרו בקרו גם בירושלים לחוויה של יופי עם תוכן ועם משמעות פנימית.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן