רשימת תפוצה

חגים ומועדים

תשעה באב כמקפצה רוחנית

ו׳ באב ה׳תשע״ח 18/07/2018 | מאת גל בעל הנס

בתשעה באב אנו מתבוננים כיצד במעשינו ובמחשבותינו ובכניעה ליצרים שלנו, הורדנו את נשמתנו לתחתית השפל.

החיים שלנו עמוסים, השגרה שלנו צפופה וקשה לנו למצוא רגע אחד לעצור. רוב האנשים לא עוצרים בחיים לראות איפה ניתן להשתפר ברמה האישית ולאן הולכים חייהם. אם תשאלו כל אדם איך הוא ברמה האישית, המוסרית, הנפשית, הוא יגיד שיש לו את השריטות שלו אבל בגדול הוא בסדר ובמצב טוב יותר מהממוצע. משעשע לראות שהרוב המוחלט יחשבו כך. 🙂

תשעה באב נועד לתת לנו זמן ספציפי בשנה להתבונן בעצמינו מזווית שונה ומיוחדת. על פי הקבלה אנו מורכבים מנשמה שהיא חלק אלוקי ממעל, שהיא אחראית על אושר, אהבה, יצירתיות ותחושת האחדות, וגם מגוף שיש בו את האגו שאחראי על הכעס, עצבות, פחדים, עצלות, שאר היצרים והתחושה שאני מרכז העולם, שזהו בעצם כוח הפירוד.

בתשעה באב אנו מתבוננים כיצד במעשינו ובמחשבותינו ובכניעה ליצרים שלנו, הורדנו את נשמתנו לתחתית השפל. בזמן זה אנו כאילו מרחמים על הנשמה שעוברת את מה שהיא עוברת בגלל קטנותנו. לאדם אולי קשה לרחם על עצמו ועל מצבו הרוחני הירוד, אך קל יותר לרחם על חלק טהור שבו שהורד ממעלתו. משל לעני שלא מרחם על עצמו אבל יכול לרחם על בן של מלך שהורד מגדולתו.

היהדות מורה לנו להיות תמיד בשמחה, אך יש מקומות שאנחנו מתבקשים להיעצב בצורה מכוונת ולא כתגובה יצרית לאירוע חיצוני. זאת על מנת לעורר בנו את הרצון להשתנות. עצב ספונטני מגיע מכיוון היצר, אך עצב מכוון יכול לעורר אותנו לשינוי אמתי. רק כשנקדיש זמן וחשיבה מאומצת לראות את הפוטנציאל האדיר שיש בנו, את כוח נשמתנו, אל מול ההתנהלות שלנו ביומיום ועל מרחק שלנו ממימוש הפוטנציאל, נוכל לרחם ממש על חלק זה שבתוכנו ולהיות מונע להגיע לשינוי, לצמוח, להתגבר, ולהתחבר יותר לחלק הטהור שבנו.

בתשעה באב, אנו מצמצמים את תאוות הגוף הגשמיות כדי שנוכל יותר להתחבר לחלק האלוקי שבנו, שנוכל לראות שהתאוות עדיין מושכות אותנו ומנהלות את חיינו, כדי שנוכל ללמוד לשלוט בהן ושלא הן ישלטו בנו. לכן אנחנו מונעים מגופינו במשך תשעה ימים תאוות בשרים ובגדים חדשים, ואז במשך יום אחד גם צרכים בסיסיים כמו אוכל ושתייה, דיבורי סרק ורכילות. זהו יום אחד שנתנתק מכל אלה ונתבונן בצרכים הרוחניים שלנו שלא קיבלו התייחסות מספקת השנה.

כשנעשה זאת ונצליח לרחם מעט על נשמותינו, יתעורר בנו כוח לשינוי מהותי, כוח עליון שידחוף אותנו להיות יותר מחוברים למי שאנחנו באמת. ואז חשוב מאוד עם צאת תשעה באב לחזור לחיות בשמחה! לפעול מתוך מודעות ולא להלקות את עצמינו, להרגיש את כוח הנשמה המתעוררת בנו ולתת לה את תשומת הלב המגיעה לה. משם הדרך מתקצרת לחיים מאושרים יותר ולאחדות אמתית בעם ישראל.

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

    הצטרפו לניוזלטר השבועי

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram