רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

אקטואליה

כל ישראל ערבין זה לזה

י״ט במרחשוון ה׳תשע״ח י״ט במרחשוון ה׳תשע״ח 08/11/2017 | מאת Tzvi

יהודים הציפו את בית המשפט בטורונטו כדי להגן על חייו של הצעיר, שלום וענונו

מאות מיהודי טורונטו, מרקעים שונים, הציפו את בניין קנדה לייף ב- 1 בנובמבר 2017, מילאו את המסדרון הארוך ונדחסו לתוך אולם בית המשפט הגדול ביותר. הגיעו הנה במטרה אחת בלבד: לתמוך בחיים יהודים.

יוחאי שלום נתנאל וענונו, בן 25, סבל מהתקפת אסטמה חמורה שהובילה לדום לב ב- 27 בספטמבר. האמבולנס לא הגיע אליו בזמן והוא נכנס לתרדמת. בבית החולים האמבר ריבר בטורונטו חיברו אותו למכשירי הנשמה אך ללא תגובה. בשבועות שלאחר מכן, הוא מעולם לא נותר לבדו. בני משפחתו המשיכו לשבת לצד מיטתו ולארח לו לחברה.

הרופאים הכריזו על מוות מוחי והוציאו תעודת פטירה כיוון שהקהילה הרפואית המחוזית מגדירה "מוות" כהפסקת תפקודים מוחיים. הרופאים רצו לנתק אותו מהמכשירים ביום כיפור, בטענה שבית החולים אינו יכול להציע טיפול נוסף, אולם המשפחה והרבנים נלחמו כדי להשאירו מחובר למכונת ההנשמה.

שלום וענונו

"מבחינת ההלכה היהודית, ובהתאם לאמונותיו של שלום, שלום חי. החלת הקריטריון של מוות מוחי מהווה פגיעה מפורשת באמונותיו הדתיות של שלום ולפיכך מהווה אפליה כנגדו על רקע דתי", כך נטען בהצהרה מאת מקס וענונו, אביו של החולה. "מתוך התייחסות לזכויות האדם ולסעיפי החוקה, שלום מבקש כי אמונותיו היהודיות תילקחנה בחשבון בקבלת ההחלטה על מותו".

כדי ליישב חילוקי דעות אלה, נקבע תאריך לשימוע. יום לפני השימוע, הופץ מכתב במדיה החברתית ובו בקשה לקהילה היהודית להגיע ולתמוך בשלום.

נסעתי בדרך הארוכה למרכז טורונטו יחד עם עוד כמה נשים. כשעצרנו ראינו אוטובוסים מורידים עשרות בחורי ישיבות שזורמים לתוך הבניין. הלכנו בעקבותיהם ונתקלנו בקהל רב ברגע שיצאנו מהמעלית.

הקהל מחוץ לבית המשפט

מאות אנשים נטשו את תוכניותיהם לטובת ההגעה לשימוע. כולם הרגישו שנוכחותם תהיה בעלת משמעות. איש לא אמר, "אני רק אדם אחד. זה לא ישנה אם אגיע או לא". בדיון בבית המשפט על חופש הדת, הדגמנו את כוחה המאחד של העם שלנו.

בעודי עומדת במסדרון הדחוס, מוקפת בקהל של אנשים שלכולם מטרה משותפת – להציל את חייו של שלום, מעבר לפחד ולמתח של המצב, הרגשנו מרוממים ומלאי השראה. כיצד יכול השופט לסרב לרצונם של מאות תומכים המצטופפים במסדרון?

השימוע החל באיחור, אולם אנשים רבים נשארו עד הסוף, שעתיים לאחר מכן. הם, בדומה אלי, לא רצו לעזוב עד שלא ישמעו את ההחלטה.

זכינו.

השופט הייני פסק שאין לנתק את שלום ממכשירי ההחייאה, לפחות עד שהמקרה לא יידון באופן מלא, וכי הרופאים אינם יכולים למנוע ממנו כל טיפול שיכול יהיה לשפר את מצבו. השופט הבהיר כי כלל הצוות הרפואי במחלקה חייב להיות מודע לפסיקה זו, והטיל את האחריות להעברת המסר על הרופאים הבכירים, כך שאיש לא ינתק את המכשירים 'בטעות'.

לאחר השימוע, צ'רלס וגנר, עורך הדין שייצג את ליגת זכויות האדם של בני ברית קנדה וועד הרבנים של טורונטו, אמר שזוהי רק ההתחלה. ייתכן ששלום מחובר כרגע למכשירים, אולם עדיין צפוי דיון ארוך בחוק זה והדבר יכול להימשך שנים. צפוי שהתיק יגיע לבית המשפט העליון.

חלק מהתומכים נסעו היישר לבית החולים כדי לחגוג את החדשות הטובות. הזמרים יעקב שוויקה ושלמה שמחה והמוזיקאי ינקי קטינה ניגנו לצד מיטתו של שלום וליד משפחתו. עזבנו את בניין הממשלה בתחושת התעלות בעקבות פסק הדין והאחווה המדהימה של עמנו.

אנא התפללו למען יוחאי שלום נתנאל בן רבקה.

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן