רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

אקטואליה

מזל טוב לנסיך הארי ולמגאן מרקל

ט״ו בכסלו ה׳תשע״ח ט״ו בכסלו ה׳תשע״ח 03/12/2017 | מאת ד"ר איווט אלט מילר

חמישה דברים שאנו יכולים ללמוד מהכרזת האירוסין של הנסיך הארי ומגאן מרקל.

1. קודם כל, למען הסדר הטוב: מגאן מרקל לא יהודיה.

האינטרנט מלא בסיפורים הטוענים שמייגן מרקל יהודיה. כמה צהובונים בריטיים התייחסו ל"רקע היהודי" לכאורה של מרקל, בעיקר בהקשר להצהרה שפרסמה כנסיית וסטמינסטר בבריטניה כי בעקבות חוקי הכנסייה שאומצו בשנת 2002, מרקל - שחקנית אמריקנית - תוכל להינשא בכנסייה ההיסטורית. (בני הזוג הכריזו לאחרונה שהם יינשאו במקום זאת בארמון וינדזור).

 

הפרט שהושמט מדיווחים ספקולטיביים אלה הוא העובדה שגירושיה הקודמים של מרקל, ולא הרקע הלכאורה יהודי  שלה, הם אלה שעלולים היו לפסול אותה כמועמדת להינשא לנסיך הארי. נטען כי בעלה הראשון של מרקל, המפיק ההוליוודי טרוור אנגלסון, הוא ככל הנראה יהודי, אולם מגאן מרקל עצמה היא בהחלט לא. כבת לאם שחורה ולאב לבן, גם אם אביה הוא יהודי, כפי שטענו פרסומים מסוימים, על פי ההלכה היהודית מגאן איננה יהודיה. גם איש יחסי הציבור של השחקנית כתב: "רק כדי להבהיר... היא לא יהודיה".

כשהנסיך ויליאם התחתן עם קייט מידלטון ב- 2011, התעוררו שמועות מוטעות דומות לפיהן קייט היא יהודיה. כתב BBC לשעבר הרחיק לכת וכתב מכתב לעיתון טיימס אוף לונדון, בו טען בשוגג כי היא יהודיה. אפילו ארגון Birthright תרם לספקולציות ביחס למורשתה היהודית לכאורה: כשקייט מידלטון ילדה את הנסיך ג'ורג' ב- 2011, Birthright הכינו לו חליפה ועליה הכיתוב: "הוד מעלתו. משתתף עתידי בתכנית Birthright Israel , 2031".

 2. הארי ומגאן שוחים נגד הזרם.

בכך שהם מתארסים ומתכננים את חתונתם במאי 2018, הנסיך הארי ומגאן מרקל תומכים בצורה פומבית ביותר במוסד הנישואין, ששיעור תומכיו צנח במידה משמעותית בעולם של ימינו.

לפי סקר משנת 2017 של Pew Research Center, אחוז הנישואין בארה"ב נמצא בירידה דרמטית: לעומת שיא של 72% בשנת 1960, כיום רק מחצית מהאמריקנים נשואים. אחד הנתונים הדמוגרפיים שנמצא בעלייה דרמטית הוא אחוז האנשים שלא נישאים כלל. כ- 20% מהאמריקנים מעל גיל 25 כיום מעולם לא נישאו, כמעט פי שניים מהאחוז שהיה בשנת 1960.

כשנתבקשו לבחור בין שתי הצהרות – הראשונה טענה שהחברה תפיק תועלת מכך שאנשים יציבו נישואין והקמת משפחה בראש סדר העדיפויות, ואילו השנייה טענה שהחברה תפיק תועלת לא פחותה מכך שאנשים יקבעו לעצמם סדרי עדיפויות שונים, לאו דווקא נישואין וילדים – חלק גדול מהאמריקנים הסכים עם ההצהרה השנייה, לפיה החברה תפיק תועלת מכך שאנשים לא יתמקדו בהכרח בנישואין ובהקמת משפחה.

אירוסיהם של הארי ומגאן הם משהו שעלינו להעריך.

3. היתה להם שדכנית יהודיה.

שדכנים הם מסורת יהודית עתיקה ונדמה כי שדכנית יהודיה היתה אחראית להיכרות בין הנסיך הארי למגאן מרקל. בראיונות עדכניים סירב הנסיך הארי לחשוף את זהות השדכנית שלו, אולם הוא ציין כי "דרכה" בני הזוג נפגשו. עם זאת, העיתון Jewish Chronicle חשף כי השדכן המלכותי היה מישה נונו, מעצב אופנה יהודי שקרוב למשפחת המלוכה.

ייתכן שרבים חושבים מיד על הסטריאוטיפ השלילי של השדכן החופר מתוך המחזה כנר על הגג, אולם השדכנים היהודים בימינו משגשגים, הן ברחבי הרשת והן פנים מול פנים, ואינספור זוגות חייבים את נישואיהם המאושרים לשדכנים שסייעו להם למצוא את האדם הנכון. לפעמים אנו זקוקים לעזרה כדי למצוא ולהתחבר לנשמה התאומה שלנו.

לפני מספר שבועות, בזמן שהנסיך הארי תכנן את הצעת הנישואין, יהודים ברחבי העולם הקשיבו בבית הכנסת לסיפורו של השדכן הראשון בתורה, אליעזר. אברהם ידע שבנו יצחק היה מיוחד ורצה לעזור לו למצוא אישה שתתאים לתכונותיו הייחודיות. אברהם ביקש ממשרתו הנאמן אליעזר לעזור לו בכך. אליעזר התפלל לאלוקים להכוונה וזמן קצר לאחר מכן, הוא מצא את רבקה, המיועדת של יצחק.

בדומה להארי ומגאן, נוכל להפיק תועלת מנוכחותו של שדכן יהודי.

4. האירוסין המלכותיים הם תגובה לעלייה בדעות הקדומות ובשנאה.

כאשר קראתי לראשונה ברשת על אירוסיהם של הארי ומגאן, ניגשתי לחלק ה"תגובות" בתחתית המאמר וקראתי אותו מספר פעמים. הארס והגזענות בהערות היו כה בוטים, עד שהיה עליי לוודא שלא הגעתי בטעות לאתר ניאו-נאצי.

מגאן מרקל היא ממוצא מעורב: אביה לבן ואמה אפריקנית-אמריקנית. נוסף על כך, היא אמריקנית וגרושה. עבור אנשים רבים, תכונות אלה הופכות אותה למושא לעלבונות. בשנת 2016, הנסיך הארי שחרר הצהרה פומבית נדירה, באמירה שמגאן מרקל היוותה מטרה ל"גל של התעללות והטרדה" וכי הגזענות בטורי העיתונים ובתגובות הטוקבקיסטים גרמה לו לחשוש לבטחונה.

גועל הנפש הגזעני המכוון כלפי מרקל הוא חלק מהתפרצות כללית מחודשת של שנאה, המכוונת לא רק כלפיה, אלא גם ליהודים, במקומות רבים בעולם כיום.

בשבוע בו הודיעו הנסיך הארי ומגאן מרקל על אירוסיהן, הודיעה קבוצה יהודית באוסטרליה על עלייה של 10% בתקריות אנטישמיות באוסטרליה במהלך השנה הקודמת, שאותה ניתן לייחס בעיקר לאוהדי הניאו-נאצים. בבריטניה, בשנת 2017 חלה עליה כה גדולה בתקריות אנטישמיות, עד ששברה את השיאים עד כה. בארה"ב, ברבעון הראשון של 2017 חלה עלייה של 86% בתקריות אנטישמיות בהשוואה לשנה קודמת.

לנוכח גל גואה זה של שנאה, חשוב לנקוט עמדה ברורה ולגנות את הגזענות, האנטישמיות והדעות הקדומות, בכל פעם שאנו נתקלים בהן. אירוסיהם של הארי ומייגן מהווים הצבעת אמון באופטימיות ובעתיד, ומהווים סטירת לחי מצלצלת עבור השנאה והתיעוב הקיימים כיום בעולם.

5. אנו מאחלים להם מזל טוב!

אנו מאחלים להם הצלחה רבה, ושיהיה להם שפע של מזל בעתיד.

 

זה אולי נשמע מוזר להגיב לחדשות של "התארסתי!" באמירה שפירושה "בהצלחה!", אולם תגובה זו היא הגיונית ביותר. בכך שאנו מאחלים למישהו מזל טוב, אנו בעצם מבטאים תפילה: אנו מבקשים שיזכה למזל טוב ושיזכה לעזרה מאלוקים בכל מה שצפוי לו. האמירה מזל טוב מכירה בכך שאף אחד מאיתנו אינו באמת לבד, שכולנו זקוקים לעזרה בעודנו מנסים להשיג את מטרותינו. איחול זה יוצר גם חיבור בין אנשים – באמירה זו אנו מצטרפים לצד השני באיחולים כנים של ברכה והצלחה.

לאור כל האמור לעיל, כולנו מאחלים להארי ולמגאן מזל טוב חם מכל הלב!

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן