רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

אקטואליה

משבר המים בקייפטאון ושנאת מדינת ישראל

ג׳ באדר ה׳תשע״ח ג׳ באדר ה׳תשע״ח 18/02/2018 | מאת הרב בנימין בלך

קייפטאון דחתה את הצעת ישראל לסייע במניעת המשבר העומד בפניה.

ייתכן שהדוגמה המוחשית ביותר לגבי אנטישמיות ושנאת העולם כלפי ישראל היא משבר המים המפחיד בקייפטאון.

קייפטאון היא אחת הערים היפות בעולם.

עד לאחרונה, היא הייתה אחד היעדים התיירותיים הפופולריים ביותר בדרום אפריקה, והייתה אחראית לכמעט 10% מהתפוקה הכלכלית (כ-33 מיליארד דולר) של המדינה.

אולם העיר עומדת כעת בפני משבר בעל מימדים בל יתוארו. מקורות המים התייבשו ובקרוב מאוד ייסגרו ברזי המים לחלוטין. ההערכות הנוכחיות של "יום האפס" - הן סביבות אמצע אפריל.

כבר בימים אלה, קיימת הקצבת מים שלא נשמע כדוגמתה בעבר בערים מודרניות ומתורבתות. ההנחיות לאנשים הן לא להוריד את המים באסלה, להוריד את תדירות המקלחות ולהשתמש בכמות מים מינימלית, ולא לחפוף שיער בתדירות גבוהה. יישום הנחיות אלה נחשב כהפגנת פטריוטיות. הממשלה מודה כי המדינה עומדת ככל הנראה בפני קריסה מוחלטת של הכלכלה, התשתיות ודרך החיים.

קייפטאון הייתה מודעת לאיום זה מזה זמן-מה - והיה לה גם פתרון נגיש. ישראל היא מדינה שהשיגה את הידע המדעי הדרוש כדי להפריח את המדבר, היא יודעת לנצל את אספקת המים המינימלית כדי לספק את צרכיה והפכה את ההתפלה של מי ים לשימוש יומיומי למציאות קיימת. ישראל למדה כיצד למחזר כ- 85% מכמות המים שלה והשיגה את מה שרבים החשיבו כבלתי אפשרי: הפיכת המים לזמינים עבור כל תושביה. ברגע שישראל שמעה על בעיית המים הקשה של קייפטאון, היא הציעה את עזרתה ללא היסוס, והבהירה כיצד תוכל לעזור.

השגריר הישראלי לשעבר בדרום אפריקה, ארתור לנק, השגריר הנוכחי ליאור קינן והנספחים הכלכליים בדרום אפריקה - פנו שוב ושוב לגורמים הרלוונטיים כדי לסייע בפתרון משבר המים של קייפטאון. המדענים היו מוכנים לשתף בידע שלהם. מתנדבים היו מוכנים להגיע כדי ליישם אותו. ארגונים היו מוכנים לעזור בתכנון ואפילו במימון הנדרש כדי למנוע מיום האפס להפוך למציאות.

אולם הגוף השולט בקייפטאון מצדד בדרישות הערביות למדינה "פלשתינאית". מה שהופך את ישראל לאויב. והשנאה מהווה גורם שמביס את השפיות ומעדיף את האסון על פני הגאולה.

הארי אמרסון פוסדיק ניסח זאת היטב בדבריו הידועים: "שנאה היא כמו לשרוף את ביתך כדי להיפטר מחולדה".

בתחילת 2016, כשכבר החל להסתמן שחלקים מדרום אפריקה יעמדו בפני אחת הבצורות החמורות ביותר בהיסטוריה של המדינה, התכנסה ועידה חשובה כדי לתכנן תוכניות ספציפיות שימנעו את האסון. אחד הנציגים שהופיעו ברשימת המוזמנים המתוכננת היה שגריר ישראל בדרום אפריקה, ארתור לנק, שכבר השקיע מאמץ ניכר בחינוך ובסיוע למחוז בכל הזדמנות אפשרית. עם פרסום הרשימה, פרופסור לורנצו פיארמונטי מאוניברסיטת פרטוריה ביטל את השתתפותו. לאחר מכן, קמפיין ה-BDS הפעיל לחץ על ממשלת דרום אפריקה לבטל לחלוטין את ועידת המים כתוצאה מהשתתפותה של ישראל ונחל הצלחה.

בעקבות ההשפעה ההולכת וגוברת של האוכלוסיה המוסלמית המתרחבת במדינה, וכתוצאה מהנהגתו של הנשיא ג'ייקוב זומא התומך בג'יהאד ומזוהה עם קמפיין ה-BDS, העדיפו אזרחי דרום אפריקה "לנזוף" בישראל ולשלול ממנה את היכולת לקבל קרדיט על סיוע הומניטרי כלשהו.

קשה לדמיין שאזרחי דרום אפריקה שמחים כיום, כשהם יודעים שבקרוב מאוד הם עלולים להגיע למצב של סכנת מוות כיוון שהעדיפו אותו על פני קבלת עזרה מ"אותם יהודים ארורים".

זהו סיפורה של הטרגדיה בדרום אפריקה - אולם מדובר במשהו שהוא מעבר לכך. זוהי פרדיגמה של הקונפליקט בין העולם לבין היהודים, בין הערבים לבין הישראלים, בין אלה שהשנאה בוערת בעצמותיהם לבין אלה שנחושים להושיט יד לעזרה ולחברות גם לאויבים המרים ביותר.

בעיניי אין זה מקרה שהמשבר בקייפטאון קשור למים. ביהדות, המים הם בעלי משמעות מיוחדת. הם כה חיוניים לחיים, שזוהי גם המטאפורה ביהדות לתורה.

הן המים והן התורה חיוניים להישרדות. כשהיהודים שיצאו ממצרים הם לא הצליחו ללכת במדבר שלושה ימים ללא מים, כך מספרת התורה. מאותה סיבה קבעו החכמים נוהל קריאה פומבית בתורה בשבתות, ימי שני וחמישי - כדי שיהודי לא ישהה שלושה ימים ללא מילותיו מעניקות החיים של האל - מתנתו למין האנושי.

אנו עם הספר. תפקידנו, כפי שנכתב בספר ישעיהו - הוא לשמש "אור לגויים" - להביא לעולם את ברכות המים הרוחניים של האלו-הים. לפעמים, אנשים הצמאים למשמעות בחייהם, למטרה בקיומם, מעדיפים לדחות אותנו, גם במחיר הישרדותם שלהם.

ליבי יוצא אל הקורבנות ויש לי עדיין תקווה גדולה: מי ייתן ומשבר המים של קייפטאון יגרום לעולם לפקוח את עיניו לראות כמה ירוויח אם יבחר בשלום במקום במלחמה, בחיים במקום במוות, ובנתינה הדדית במקום קונפליקט וסכסוכים נצחיים.

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן