רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

חברה

חמלה של שופט: פניה ישירה למתלוננת בפסק הדין

י״ח בתמוז ה׳תשע״ח י״ח בתמוז ה׳תשע״ח 01/07/2018 | מאת טל קרא-עוז

אין לך שום סיבה לקחת על עצמך– אפילו לא גרם– של אשמה.

פסקי דין של שופטי בית המשפט העליון לרוב לא הופכים לוויראליים, אולם כמה מילים מרגשות ואנושיות של השופט יצחק עמית בפסק דין שניתן לאחרונה הגיעו לקהל החורג מקהל הקוראים הרגיל של סטודנטים למשפטים ומבקרים אחרים בבית המשפט. לפעמים, כל מה שצריך הוא לציין את המובן מאליו.

ביום חמישי האחרון החליט בית המשפט לדחות את ערעורו של גבר שנמצא אשם על-ידי בית המשפט המחוזי בירושלים בביצוע תקיפה מינית בנסיבות מחמירות נגד גיסתו בת ה- 12. בפסקה המסכמת את החלטתו, נקט השופט עמית בצעד לא רגיל ופנה ישירות בפניה כנה ונרגשת למתלוננת.

הוא כתב בסיכומו של פסק הדין, כי "לפני סיום, ונוכח אופיין של הטענות שנשמעו מכיוונו של המערער, מצאתי להפנות מילים מספר למתלוננת עצמה. כשופטים, אנו דנים לצערנו במספר רב של מקרים שנכנסים תחת הכותרת 'עבירות מין במשפחה'. גילית אומץ לב ותעוזה כאשר עמדת על דוכן העדים בפני חקירה נגדית קשה ולא נעימה. עשית זאת, מאחר שהאנשים סביבך התירו להעלות אותך לדוכן העדים, כי ידעו שאת חזקה ונבונה ומסוגלת לעמוד בכך (על פי החוק, ניתן לפטור מי שגילו פחות מ-14 מלהעיד בבית המשפט). מניסיון אנו יכולים לומר לך בוודאות ובבהירות: את הנפגעת והמערער הוא הפוגע".

בסיכום דבריו, ביקש עמית להרגיע את הקורבן שהיא לא עשתה שום דבר רע.: "אין כל סיבה כי תיקחי על עצמך אפילו קמצוץ, אפילו גרם של אשמה או של בושה. את 'אשמה' באותה מידה כמו שאשם מי שנשדד על ידי שודד או מי שארנקו נגנב על ידי כייס. אין כל סיבה שתעמיסי על גבך נטל של אשמה או בושה או מבוכה או תחושה ש'סיבכת' את משפחתך. המשא כולו צריך להיות על כתפיו של המערער, שפגע בך וניצל באופן מניפולטיבי, לדבריו שלו-עצמו, את פער הגילאים ביניכם, ואת האמון שאת וכל המשפחה רחשתם לו. למזלך, יש לך משפחה תומכת, הורים אחים ואחיות, שכולם רוצים בטובתך. אנו מקווים כי תוכלי לראות בפסק דין זה את פרק הסיום של הסיפור אליו נקלעת רק מהסיבה שהיית שם, וכמי שכבר גילתה כוחות נפש, אנו מאחלים ומאמינים כי יעלה בידך להסתכל קדימה ולהמשיך הלאה".

עמית, למרות שהוא נחשב שופט מתון, ידוע בהתנהגותו הבלתי שגרתית. בהחלטות קודמות, הוא התייחס לסרט מטריקס ולסרט הפולחן הישראלי מבצע סבתא, כמו גם לסמלים אחרים בתרבות הפופ. בשנת 2024, הוא עתיד ללבוש את הגלימה של נשיא בית המשפט העליון. תפקיד זה ישפוך אור נוסף על גישתו ההומניטארית והמבורכת של עמית לתורת המשפט.

בתי המשפט בארץ, בדומה לרוב בתי המשפט ברחבי העולם, לא תמיד ידועים בהגינותם כלפי קורבנות תקיפה מינית. גם כשכן נוהגים כך, התבטאויות כמו זו של עמית הן נדירות. בהתייחסות לקורבן ששמה נותר בעילום שם, מילותיו של עמית, המבטאות שכל ישר, עשו משהו כדי לתקן עיוות זה, שכן דבריו מתייחסים בעקיפים לכל קרבנות התקיפה המינית, שרובם אינם מוכרים לציבור.

מאמר זה הופיע במקור באתר tabletmagazine.com

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן