רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

אקטואליה

להעמיד את אחמדינג'אד לדין בעוון הסתה לרצח עם

י׳ בטבת ה׳תשס״ז י׳ בטבת ה׳תשס״ז 31/12/2006 | מאת ג'ף ג'קובי

כוונותיה הזדוניות של איראן גלויות לעין כל, ברורות באכזריותן. מה שלא ברור בכלל, הוא מה יעשה העולם הנאור בנוגע לכך.

סיימון ביקינדי היה פעם המוסיקאי המפורסם ביותר ברואנדה. לפני 12 שנים הוא היה גם הקטלני ביותר.

בשנת 1994, בעוד לוחמי ההוטו שוחטים למעלה מ-800,000 בני מיעוטים משבט הטוטסי ובני הוטו מתונים, שלטו שיריו המלהיבים של ביקינדי על גלי האתר של המדינה. רדיו מילס קולינס, שעודד את יחידות הרצח ותיאם את פעולותיהן, "השמיע את שיריו של ביקינדי ללא הפסק במשך 100 ימי ההרג", דיווח הניו-יורק טיימס ב-2002. "ברואנדה, כמעט אף אחד אינו קורא עיתונים או מחזיק מכשיר טלוויזיה, והרדיו מולך. על פי דיווחיהם של עדי ראייה, רבים מהרוצחים שרו את שיריו של ביקינדי בזמן ששחטו או היכו למוות מאות אלפי טוטסים במצ'טות שנופקו על ידי הממשלה, או באלות זרועות מסמרים – שהכינו בעצמם."

סיימון ביקינדי הורשע. ההאשמה העיקרית נגדו היא הסתה לרצח-עם באמצעות שיריו.

סיימון ביקינדי הורשע בבית משפט מיוחד שהוקם כדי להביא לדין את פושעי המלחמה של רואנדה. ההאשמה העיקרית נגדו היא הסתה לרצח-עם באמצעות שיריו. הוא לא הרואנדי היחיד שהואשם בהסתה. בין אלה שכבר נשפטו נמצאים מנהל תחנת הרדיו מילס קולינס, והעורך לשעבר של העיתון האנטי-טוטסי הארסי, קנגורה.

מלים יכולות להרוג, כשהן פותחות דלת רחבה לרצח. לכן, ב"אמנה למניעת פשע של רצח-עם ולהענשת מבצעיו" שנערכה על ידי האו"ם בשנת 1948, נקבע שהסתה מילולית לרצח-עם אינה פחותה בחומרתה מהרצח עצמו. הדבר נכון גם אם המילים יוצאות מפיו של זמר או עורך, וודאי שזה נכון עוד יותר כשהקריאה לרצח מושמעת על ידי ראש מדינה.

אז, אם העמידו לדין את סיימון ביקינדי בעוון הסתה לרצח עם, מדוע לא עושים זאת למחמוד אחמדינג'אד?

בשבוע שעבר בניו-יורק, קראו מספר עורכי דין בולטים ודיפלומטים – ביניהם ג'ון בולטון, השגריר האמריקאי היוצא באו"ם – להציב בראש סדר העדיפויות הבינלאומי את העמדתו לדין של אחמדינג'אד. ההתכנסות אורגנה על ידי המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, שהציגה תקציר של פרטי הסעיפים החוקיים להעמדתו לדין של הנשיא האיראני והשלטון שהוא מייצג.

כוונותיה הרצחניות של איראן אינן סודיות. אחמדינג'אד קורא בגלוי למחוק את ישראל מהמפה. בשנת 2005 הוא אירח ועידה שחזתה "עולם בלי ציונות"; לפני כשבועיים הוא כינס ועידה אחרת להכחשת השואה הנאצית. הוא נשבע שישראל "תטוהר ממרכז העולם האיסלאמי" וש"סילוק המדינה הציונית יהיה פשוט וקל". הוא עושה דמוניזציה ליהודים ומתאר אותם כ"ברברים צמאי דם" ו"עם מתועב מאוד" אשר "הביאו את הנזק הרב ביותר על המין האנושי". באוגוסט הוא הזהיר: "הם צריכים לדעת שהם מתקרבים לימי חייהם האחרונים".

אין אלו דברי טירוף של פוליטיקאי קולני שמנהיגיה הדתיים של איראן היו נוהגים בחוכמה אילו היו משתיקים. מילותיו של אחמדינג'אד משדרות איומי השמדה שנקבעו בדרגים הגבוהים ביותר בשלטון הטהרני.

"יש רק פתרון אחד לבעיית המזרח התיכון", הצהיר מנהיגה העליון של איראן, אייתולה עלי חמינאי, "כלומר, השמדתה והחרבתה של המדינה היהודית." הנשיא הקודם האשמי רפסאנג'ני, אשר תואר שוב ושוב במערב כאדם "מתון", הסביר את האסימטריה במלחמה גרעינית עם ישראל: "השימוש בפצצה גרעינית נגד ישראל לא ישאיר כלום מעל לפני הקרקע, בעוד ש[כל תגובה ישראלית] רק תזיק לעולם האיסלאם". איראן שואפת באופן פעיל ואגרסיבי להגיע לראשי נפץ גרעיניים; הטילים ארוכי הטווח הנחוצים לשיגור אותם ראשי נפץ, כבר בידה. כשמייצרים טילים כאלה מאחורי שלטים שעליהם כתוב "ישראל חייבת להיעקר ולהימחק מההיסטוריה", צריכים להתאמץ מאוד כדי לא להבין מה עובר בראשם של אחמדינג'אד ואנשי הדת המלומדים שלו.

...ואז עלולה טהרן להיות הראשונה בהיסטוריה שתבצע "רצח עם מהיר".

במשך חודשים ארוכים קודם לטבח ברואנדה, הושמעה הסתה דומה לרצח המונים. הרשויות הבינלאומיות לא עשו דבר להשתיק את המסיתים – והתוצאות היו קטסטרופאליות.

המצב באיראן היום דומה להחריד. אבל, כמו שטוען התקציר של המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, שנכתב על ידי יוסטס רייד ויינר, קיים הבדל עקרוני אחד: "בעוד שההוטים ברואנדה היו מצוידים... בסכינים, איראן - אם הקהילייה הבינלאומית לא תעשה דבר כדי למנוע זאת - תשיג תוך זמן קצר נשק גרעיני." ואז עלולה טהרן להיות הראשונה בהיסטוריה שתבצע "רצח עם מהיר".

בסימפוזיון שנערך בניו יורק, ציין השגריר בולטון שלעתים קרובות תוהים היסטוריונים, הבוחנים פעולות רשע מזוויעות מן העבר, כיצד לא חזו מראש המנהיגים האחראיים את בואן של הזוועות. "איך יתכן שהם לא הבחינו... [ב]סימנים ברורים מהאנשים שעמדו לבצע מעשים ברבריים ואכזריים במיוחד – אשר מעולם לא עשו כל מאמץ להסתיר את כוונותיהם?"

כוונותיה של איראן גלויות לכל, ברורות באכזריותן. מה שלא ברור בכלל, הוא מה יעשה העולם הנאור בנוגע לכך. האשמתו של אחמדינג'אד בעוון הסתה לרצח-עם כשלעצמה, לא תסלק את האיום לשואה שנייה; אבל היא יכולה להיות התחלה טובה.

 

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

[contact-form-7 404 "לא נמצא"]

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן