רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

ייעוץ

מתי לספר על בעיות פוריות?

א׳ בתמוז ה׳תשס״ז א׳ בתמוז ה׳תשס״ז 17/06/2007 | מאת רוזי איינהורן ושרי צימרמן

כיצד עליה להזכיר את הקושי שלה להיכנס להריון?

רוזי ושרי היקרות,

למדתי הרבה מהמאמרים שלכן ויש לי שאלה לגבי הזמן הנכון לגלות מידע אישי מסוים לגבר עמו אני יוצאת. אני מחפשת בן זוג לנישואין, והוא אמר לאדם שהכיר בינינו שהוא מעוניין להתמסד, להינשא ולהקים משפחה.

אני בת 39 וסובלת מכשל שחלתי מוקדם. למעשה התופעה החלה כשהייתי בת 32 ובאותו שלב חשבתי שאני יכולה להשלים עם הרעיון שלעולם לא אכנס להריון. עם זאת, מאז השתנו רגשותיי בנושא וכעת יש בי רצון עז להביא ילדים לעולם.

נאמר לי שאולי אוכל להיכנס להריון באמצעות הפריית מבחנה. אסכים בשמחה גם לאמץ ילד.

מוקדם מדי לדעת אם גבר זה הוא ה"אחד", אבל אני תוהה באיזה שלב עליי לגלות לו שהבאת ילדים לעולם לא תבוא לי בקלות. אני יודעת שעליי לדון בנושא זה עמו, אבל אינני יודעת מתי זה "מוקדם מדי". מהי המלצתכן?

ח.

ח. היקרה,

שאלתך היא שאלה מורכבת, כיוון שהתשובה לה אינה מבוססת רק על היגיון בריא וניסיון. גם ההלכה משחקת תפקיד בנושא והיא עשויה להוות שיקול לגבי השלב בחיזור שבו עלייך לחשוף את המידע אודות מצבך הרפואי.

עם זאת, אנו סבורות כי לפני שנענה על שאלת ה"מתי", חשוב שנתמקד תחילה במה עלייך לומר וכיצד עלייך להעלות את הנושא.

לפני שנענה על שאלת ה"מתי", חשוב שנתמקד תחילה במה עלייך לומר וכיצד עלייך להעלות את הנושא.

איננו יודעות באיזו מידה העמקת לבדוק את האפשרויות העומדות בפנייך להרות ולהפוך לאם באמצעות עזרה רפואית. אנו יוצאות מנקודת הנחה שלפני שבע שנים, לאחר שהשלמת עם העובדה שלא תוכלי להרות, לא המשכת לחפש מידע נוסף בנושא, עד לאחרונה. את בוודאי מודעת לכך שחלו התפתחויות רפואיות רבות בשנים האחרונות וכי מה שנראה מאוד לא סביר כשהיית בת 32 יכול להצליח היום. לאחרונה, כשחיפשנו מידע עבור מישהי אחרת שמצבה הרפואי היה מורכב אף יותר משלך, נדהמנו לגלות את פריצות הדרך הרבות בתחום הזה, שיכולות לסייע לה להרות וללדת.

כיוון שהטכנולוגיה בתחום זה משתנה במהירות, רוב הגניקולוגים, אפילו כאלה שמתמחים בפוריות, אינם מודעים לכל החידושים האחרונים בטיפולי פוריות. אנו מכירות ארגון שלא למטרת רווח המשמש כמאגר מידע עבור בני זוג שמתמודדים עם בעיות רפואיות שעלולות להוות מכשול להריון ולידה מוצלחים. ארגון זה מסייע גם לנשים שבדומה לך, רוצות להינשא וללדת ביום מן הימים. הייעוץ, ההכוונה והסיוע שארגון זה מספק הם ללא תשלום, והכל נעשה במסגרת ההלכה היהודית.

הארגון נקרא מכון פועה (www.puah.org.il). פועה הוא השם התנ"כי של אחת המיילדות של עם ישראל במצרים, שעזרה לנשים יהודיות ללדת ולהסתיר את בניהם הרכים הנולדים מפני חייליו של פרעה.

כעת נעבור לדברים שעלייך לומר לבן זוגך הפוטנציאלי. הדרך הטובה ביותר לחשיפת מידע רפואי היא לספק מידע מדויק עם דגש על הצד החיובי. במקרה שלך, פירוש הדבר שעלייך להעלות את הנושא על-ידי אמירת משהו בסגנון, "אתה יודע שאני מחפשת את הגבר לו אנשא, מתוך רצון להתחתן ולהקים משפחה. אבל, אני יודעת שלא אוכל להיכנס להריון ללא עזרה רפואית ועזרתו של השם. יש כמה פרוצדורות רפואיות שקיימות כיום ואני אופטימית לגבי היכולת שלהן לעזור לי ולבעלי לעתיד להפוך להורים, אבל רציתי שתדע מהו מצבי". הדבר עשוי להוביל להסבר על מצבך ומה ידוע לך לגבי האפשרויות הרפואיות ללדת, כמו גם נכונותך לאמץ ילדים.

הדרך הטובה ביותר לחשיפת מידע רפואי היא לספק מידע מדויק עם דגש על הצד החיובי.

גישה זו נשמעת אופטימית הרבה יותר מאשר אמירה בנוסח, "רציתי שתדע שייתכן שלעולם לא אוכל ללדת ילדים". כשאת מדגישה שאת רוצה ילדים ובדקת מהי העזרה לה תזדקקי, את נוקטת בעמדה מעודדת במקום בעמדה תבוסתנית. כמו כן, קרוב לוודאי שהגבר עמו את יוצאת מודע היטב לעובדה שנשים רבות, צעירות ומבוגרות כאחד, זקוקות להתערבות רפואית כדי לממש את חלומן להפוך לאמהות.

למען האמת, היכולת להביא ילדים לעולם נשארת תמיד בידי השם – לא משנה אם את בת 20, 30 או 39 ואם את סובלת מכשל שחלתי מוקדם או לא.

באשר לזמן הנכון להעלות את הנושא: אנו סבורות שעלייך לחכות עד ששניכם תתחילו להרגיש יותר בנוח לדבר על נושאים אישיים ותרגישו שהתחלתם לפתח קשר רגשי. המתנה עד שלב זה תאפשר לך לבשר את ה"חדשות" שלך באווירה נינוחה ומקבלת, שבה שתוכלי גם להסביר את שאיפתך לעתיד ומדוע את מאמינה שהרפואה תוכל לסייע לך לממש את חלומך.

אנו מאחלות לך כל טוב.

רוזי ושרי

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן