רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

ייעוץ

שאלה 103: עד כמה חשובים הגֵנים בהיכרויות?

א׳ בכסלו ה׳תשס״ח א׳ בכסלו ה׳תשס״ח 11/11/2007 | מאת רוזי איינהורן ושרי צימרמן

היא יוצאת עם בחור נורמאלי ונהדר אך עם נטייה גנטית לגמדות. האם עליה להתעלם מכך ולראות רק את האדם שבו או שמא מדובר באות אזהרה ממנו כדאי להתרחק?

רוזי ושרי היקרות,

אני כותבת אליכן בגלל שאני דואגת לחברה שלי. היא יוצאת כעת עם גבר שסיפר לה כבדרך אגב שיש לו נטייה גנטית למחלה בשם skeletal dysphasia ("גמדוּת"). ממה שאני מבינה, ייתכן שאם יהיו לו ילדים, הם יסבלו ממצב זה.

השותפה שלי חזרה מהפגישה בפאניקה. היא רוצה להפסיק לצאת איתו בגלל האפשרות הזו. שאלתי אותה מה זה משנה לה, לאור זאת שיש לגבר זה הרבה תכונות טובות, ובכל מקרה, הרי כל בני האדם אמורים להיות משהו מקודש, לא?

נראה שחברתי מנסה למצוא את הגֵנים הטובים ביותר. היא אפילו אמרה שהיא מחפשת בן זוג לחיים שיכול לתמוך בה הן מבחינה רגשית והן כלכלית, כמו גם מישהו שיפצה על הגֵנים הגרועים שלה! (לדעתה).

גֵנים - האם זה בעצם העניין בהיכרויות?

ש.

ש. היקרה,

איננו יכולות להאשים את החברה שלך על כך שהיא מודאגת מהאפשרות של לידת ילד עם מצב רפואי שעלול להיות מאתגר מאוד. רבים מאתנו מקבלים את העובדה שאלוקים ברא את בני האדם בכל הצורות והגדלים ואף אחד מאתנו אינו מושלם, שאנו יכולים לחיות חיים מלאים ומספקים למרות שאיננו מושלמים ושעלינו להעריך אחרים על בסיס "אל תסתכל בקנקן, אלא במה שיש בו". בנוסף, לרבים מאתנו יש יחסים קרובים עם אנשים בעלי מגבלות כגון מחלות גופניות, מצבים המשפיעים על המוח או הנפש, או הופעה חיצונית "חריגה" ואנו מעריכים אותם כבני אדם טובים וראויים.

אמנם, רובנו היינו אוהבים כל ילד שאלוקים היה נותן לנו, ולמרות זאת, חלקנו לא היו מוכנים לשים את עצמנו ביודעין במצב בו יש סבירות גבוהה לכך שילדנו יסבול ממצב רפואי חמור.

בפני האדם שסובל מקומה נמוכה עומדים אתגרים רבים, מלבד הקושי לחיות בעולם שמתוכנן עבור מבוגרים בגובה ממוצע. אנשים בעלי קומה נמוכה חריגה סובלים תכופות מאפליה חברתית, מהזדמנויות מועטות יותר למציאת תעסוקה ומהשפעות שליליות על ההערכה העצמית שלהם. מעבר לכך, חלקם חייבים גם להתמודד עם הבעיות הרפואיות הנובעות מכך שאיבריהם אינם מתפקדים בצורה נורמלית והם עלולים לחוות כאב ולסבול מנכות כתוצאה מהשפעת מבנה העצמות החריג שלהם על המפרקים, העצבים ואפילו קיבולת הריאות שלהם.

אנשים עשויים לסרב לצאת עם אחרים שסובלים ממחלה קשה כיוון שהם לא מרגישים שיש להם את הכוחות להתמודד עם האתגרים הכרוכים במצב זה.

איננו אומרות שגישתה של חברתך טובה או רעה; אנו רק אומרות שאנו מבינות אותה ואיננו מאשימות אותה על כך. ייתכן שאלוקים לא העניק לה את הכוח הפנימי להתמודד עם נושא זה. אנשים עשויים לסרב לצאת עם אחרים שסובלים ממחלה קשה כיוון שהם לא מרגישים שיש להם את הכוחות להתמודד עם האתגרים הכרוכים במצב זה. אחרים יכולים לקבל את הבריאות הלא אידיאלית של בן הזוג העתידי, אך ירצו להימנע מהסבירות לכך שמצב רפואי קשה יעבור בתורשה לילדיהם. אין פירוש הדבר שהם אנשים רעים, צרי מוחין או בעלי דעות קדומות, או שהם מאמינים כי אנשים לא מושלמים הם פחות אנושיים.

למעשה, לעתים אנו חושבות שרווקים שדוחים בן/בת זוג פוטנציאלי/ת מסיבות רפואיות נוהגים בחכמה. כיום די בבדיקת דם פשוטה כדי לזהות אם האדם נשא של מחלות גנטיות מסוימות. אם שני ההורים נושאים את אותו גן פגום, הרי שיש להם סיכוי של 25% בכל הריון לכך שהתינוק ייוולד חולה. אם הגבר והאישה מגלים שהם נשאים, לפני שהם מחליטים להתחיל את הקשר או אחרי שהם יצאו למספר פגישות בלבד, הם יכולים להחליט להפסיק את הקשר כיוון שהם לא מתאימים לנישואין מבחינה גנטית.

כמובן, בכל דברינו עד כה לא ציינו את הברור מאליו – שכל מי שסבור שיש לו "נטייה גנטית" למצב רפואי מסוים צריך לפנות לייעוץ גנטי. היועץ הגנטי יכול לערוך בדיקות גנטיות כדי לקבל תמונה ברורה של מצבו של האדם, הוא יכול לייעץ לגבי הסיכויים של העברת המצב בתורשה ולגבי הליכים רפואיים שיכולים לצמצם את הסיכויים ללידת ילד חולה. אנו ממליצות לכל מי שמוטרד מהיותו נשא אפשרי של מחלה גנטית כלשהי להיפגש עם יועץ גנטי לפני שהוא או היא מתחילים לחפש בן/בת זוג לנישואין. הדבר יאפשר להם להבין באופן מלא את המצב ולהציג את המידע בצורה חכמה ומאוזנת.

הגבר עמו יוצאת חברתך צריך להבין מהו השלב האופטימאלי במערכת היחסים בו עליו לגלות את מצבו. באופן אישית, אנו סבורות כי התזמון של חשיפה כזו צריך להיות לאחר שהזוג כבר יצא למספר פגישות, לאחר ששני הצדדים מוכנים להתמקד בבניית מערכת יחסים שתוביל לנישואין. קרוב לוודאי שבשלב זה שני הצדדים כבר החלו לחבב זה את זה ויש נכונות לשמוע ולשקול מידע שמוצג בצורה אינפורמטיבית ושקולה. אם הצד השני אינו מסוגל או אינו מוכן להמשיך את הקשר, הרי שנחסך משני הצדדים שברון הלב המשמעותי שעשוי היה להיות מנת חלקם אם הגילוי היה מתבצע במועד מאוחר יותר, לאחר שהם יצרו קשר רגשי חזק. אנו ממליצות על התייעצות עם רב או יועץ מקצועי אחר שיסייע בהחלטה מתי לגלות מידע זה.

הערתך האחרונה לגבי חברתך, היא משהו שמדאיג אותנו יותר מאשר הפרופיל הגנטי של הגבר עמו היא יוצאת. נראה שחברתך רואה את עצמה כ"פגומה" במובן כלשהו. ייתכן שתפיסתה נובעת מילדות קשה והיא חוששת שהיא עלולה להביא לנישואין התנהגויות לא רצויות. ייתכן שבמשפחה שלה יש בעיות בריאות והיא רוצה לצמצם את הסיכויים לכך שילדיה העתידיים יסבלו ממחלות קשות. נראה לנו שחברתך יכולה להפיק תועלת מייעוץ.

אם היא מוטרדת מנושאים כגון הורות, התמודדות עם כעס או מתח וכו', מטפל מקצועי יכול לסייע לה למצוא דרכים יעילות יותר להתמודדות עם החיים, כך שהיא תוכל להימנע מחזרה על הדפוסים הלא רצויים של התנהגות אותם למדה מהוריה.

ברגע שתלמד דרכים חיוביות להתמודד עם מצבה שלה, אנו מקוות שהיא תפסיק לחפש בן זוג עתידי שיהיה מסוגל לשמש פיצוי על ה"פגמים" שלה, ובמקום זאת תחפש את האדם המתאים לה, עמו תוכל לבנות חיים טובים ומאושרים.

כל טוב,

רוזי ושרי

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן