רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

מאמרים

זיווג משמיים

כ״ג בשבט ה׳תש״ע כ״ג בשבט ה׳תש״ע 07/02/2010 | מאת הרב דוד קליימן

תשכחו מ"מופע הזיקוקים" המפורסם. השידוכים הכי מוצלחים נערכים ממש כאן, על כדור הארץ, על ידי היכרות עם עצמינו ובעזרת העבודה הקשה שאנו משקיעים.

כמה בני אדם עדיין מחכים ל"אביר על הסוס הלבן" או ל"נסיכה מהאגדות" שלהם? האם אתם עדיין ממתינים ל"מופע הזיקוקים" או לתחושה של "נשימה שנעצרת"? ומה לגבי הרגשת "צלצולי הפעמונים" או "העיניים הבורקות", המעידה על אושר ושמחה בחיי הנישואין?

האם תוכלו להעלות על דעתכם את האפשרות שכבר פגשתם את האדם המתאים לכם, אלא שדחיתם אותו מעליכם רק משום שלא הייתם מודעים לעובדה שמדובר היה ב"מיועד" לכם? המסורת היהודית מזהירה אותנו בדיוק מפני הטעות הזו.

מקרה לדוגמה:

 

יוסי הוא בחור מקסים, רב כישורים ובעל מרץ. הוא משקיע מאמץ רב בפיתוח חייו האישיים והמקצועיים. הוא בילה שעות רבות בהתלבטות לגבי מה היה רוצה להשיג בחייו וכיצד היה רוצה לעשות זאת. לאחר כעשר שנים של עשייה והישגים רבים, הוא מרגיש מוכן כעת להתמסד ולהתחתן. למרות שיוסי גדל במשפחה מהמעמד הבינוני-נמוך, הוא מחליט שמגיע לו יותר מזה. במשך השנים הוא שם לב שיש לו את הכשרון להתקרב לאנשי החברה הגבוהה. לאחר שעבד כל כך קשה והגיע להיכן שהוא נמצא היום, הוא מרגיש ש"תרם את חובותיו לחברה", ושהוא זכאי למשהו טוב יותר. במילים אחרות: הוא רוצה להתחתן עם בחורה עשירה.

 

הוא פוגש בחורה נהדרת באיזו מסיבה. הם נהנים ביחד. יש להם הרבה מן המשותף: ערכים דומים, שאיפות דומות מהחיים באופן כללי, ומחיי הנישואין בפרט. ומעל הכל: יש ביניהם כימיה. למרות שנפגשו כבר שבע פעמים, והפגישות היו מרגשות ומלאות משמעות, יוסי עדיין אינו בטוח לגבי מצבה הכלכלי של הבחורה. לאחר כמה מפגשים שבהם חקר קצת יותר אודותיה, יוסי מגלה שהבחורה איננה עשירה מספיק, ולכן הוא שם קץ למערכת היחסים שנראתה מבטיחה.

תארו לעצמכם שברגע הקריטי של ההחלטה, היה א-לוהים מודיע ליוסי: "זאת הבחורה בשבילך, היא ממש 'החצי השני' שלך".

אם אתה חושב שאתה מישהו שאינך באמת, אתה עלול להימשך למערכת יחסים המתאימה ל"אתה המלאכותי"

אם אתה חושב שאתה מישהו שאינך באמת, אתה עלול להימשך למערכת יחסים המתאימה ל"אתה המלאכותי"

מה היה יוסי עונה?

"אבל אין לה את הכסף שאני מחפש".

א-לוהים היה ממשיך ללחוץ עליו: "מי אמר שבחורה עם כסף זה מה שאתה צריך? האישה שאתה חולם עליה היא טעות גמורה עבורך! אתה זקוק בדיוק לבחורה ששלחתי לך. לא פחות ולא יותר".

הבעיה היא שיוסי מחפש "בת-זוג משמיים", הוא מלא בציפיות שאינן מתאימות לאישיותו. למרבה הצער, רבים מאיתנו שואפים למערכות יחסים שאינן בהכרח טובות עבורנו. ייתכן שהן מרגשות, רצויות ואפילו מפתות מאד ברמה השטחית שלהן, אך אינן בריאות עבורנו בטווח הרחוק.

למצוא חליפה ש"תפורה עלי"

המפתח למציאת ה"זיווג משמיים" (ולזיהוי האדם שאכן מהווה את הדמות הנכספת), הוא לדעת להעריך את עצמך באופן מדויק. אם אתה חושב שאתה מישהו שאינך באמת, אתה עלול להימשך למערכת יחסים המתאימה ל"אתה המלאכותי". אם תצליח לשים בצד את הדעות הקדומות שלך ולחפש את מה שבאמת טוב עבורך, תוכל לראות שהבחורה שחשבת שהיא "תפורה עליך" בכלל אינה מתאימה לך! יתכן ש"אנשי החלומות" שלנו נראים מתאימים רק בגלל התשוקה אליהם. ייתכן גם שאנו נמשכים למערכות יחסים המאפשרות לכל אחד מאתנו להמשיך בחייו כרגיל, מבלי שההרגלים השליליים שלנו יפריעו למהלך החיים המשותפים. בסופו של דבר, מדובר במערכת יחסים של נוחות, ולא במערכת יחסים של אהבה.

אפילו אם "תזכו בלוטו" ותפגושו את ה"אדם המיועד" לכם עליכם לצפות לכך שיהיו מהמורות בדרך.

אצל רוב האנשים שמחפשים בן-זוג, הקריטריון העיקרי ל"התאמה" הוא הכימיה שביניהם. כיצד אנחנו מסתדרים זה עם זו? האם טוב לנו ביחד? האם תמיד יש לנו מה לומר זה לזו? אם הכל הולך לנו חלק, תמיד אנו מתואמים ואין בינינו שום קונפליקטים, כנראה שזהו השידוך המתאים! אך למעשה, הסטנדרט שלנו צריך להיות שונה בהגדרתו.

אפילו אם "תזכו בלוטו" ותפגושו את ה"אדם המיועד" לכם עליכם לצפות לכך שיהיו מהמורות בדרך.

המסורת היהודית אומרת שאפילו אם "תזכה בלוטו" ותפגוש את "המיועדת", עליך לצפות לכך שיהיו מהמורות בדרך. לא משנה עם מי תיפגש, תמיד יהיו זעזועים מסוימים בבניית מערכת היחסים. המושג "זיווג משמיים" לא בהכרח מתאר קשר זוגי שהוא חלק לגמרי. הקשר  המושלם לעולם לא יתרחש באופן אוטומטי וללא מאמץ. הוא יופיע רק עם השקעה רצינית של כוונות טובות ואנרגיה רבה.

הדאגה הראשונה שלנו צריכה להיות: האם מערכת היחסים הזו טובה עבורי? האם מערכת היחסים הזו עוזרת לי להוציא אל הפועל את כל הטוב שנמצא בתוכי, באופן המלא ביותר? במצב אופטימלי, מערכת היחסים צריכה לתת לי את הכוח להביע ולבצע את כל מה שלא הייתי מצליח לעשות לבדי.

המסורת היהודית מזהירה שביכולתנו לפגוש את ה"אדם המיועד" לנו, ולדחות אותו מעלינו.

מערכת היחסים הטובה ביותר פועלת באופן שמיימי ונהדר. היא מלאת נשמה, מלאת מחשבה והתחשבות, היא שלימה, ממוקדת בזולת, בעלת כנות ועומק, מלאת משמעות, מהנה ומטפחת עבור שני בני הזוג. סגנון כזה של חיים לעולם אינו בא בקלות, אך מאפיין את הזוגות שהגיעו, למעשה, להתאמה של "זוג משמיים".

המסורת היהודית מזהירה שביכולתנו לפגוש את ה"אדם המיועד" לנו, ולדחות אותו מעלינו.

שאלות למחשבה

1. אם במקרה הייתם פוגשים את ה"אדם המיועד" לכם, כיצד הייתם מצפים להרגיש בסוף הפגישה הראשונה?

2. שאלו שלושה זוגות הנשואים באושר: האם שמעתם צלצולי פעמונים או נחשפתם למופע זיקוקים כאשר נפגשתם לראשונה, או שאהבתכם זה לזו גָּדְלָה בהדרגה עם הזמן שעבר?

3. הביטו אחורה על מערכות יחסים שחוויתם בעבר; האם אתם חושבים שנפגשתם עם מישהו שיכלתם אולי להינשא לו (או לה), אך בחרתם שלא לעשות זאת? אם כן, האם ההחלטה שלכם נבעה מכך שאולי ציפיתם ליותר מדי? האם לא היה ניתן, עם חלוף הזמן, לעבוד ביחד על הנושאים שהעיקו עליכם?

 

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן