רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

ייעוץ

שאלה 119: הסכנה בלהיות "רק ידידים"

א׳ בניסן ה׳תשס״ח א׳ בניסן ה׳תשס״ח 06/04/2008 | מאת Tzvi

הוא אומר שהיא האישה הכי נפלאה בעולם – אבל הוא לא מתחתן!

רוזי ושרי היקרות,

אני מקווה שתוכלו לעזור לי בבעיה הבאה. יש לי שכן שעבר לגור כאן לפני שנה ומיד נוצרה בינינו כימיה. דיברנו, צחקנו ובילינו יחד במשך שעות. במהרה גילינו שיש לנו הרבה במשותף. עם זאת, הוא בדיוק סיים מערכת יחסים שבה נכווה. לכן, החלטתי לשמור על פרופיל נמוך ולתת לו את הזמן שהוא צריך.

אחרי כמה חודשים שבהם בילינו ביחד באופן קבוע, אמרתי לו שפיתחתי רגשות כלפיו. הוא הגיב: "את מיוחדת, אבל אני עדיין לא רוצה מערכת יחסים". הוא אומר שהזמן שלו לבד חשוב לו וכי הוא מעדיף להיות רווק. אחר כך הוא מוסיף משפט בסגנון "נשים הן שורש כל רע – חוץ ממך, כמובן."

לפני כחודשיים ניסיתי להתרחק, מתוך הסבר שרגשותיי אינם רק אפלטוניים ושאיננו יכולים להמשיך לבלות ביחד אם דבר לא יתקדם. אבל לא הצלחתי להתרחק וכעת שוב מצאתי את עצמי שקועה באותה ביצה.

האם עליי להפסיק לגמרי להיפגש אתו? אינני יודעת איך "לכבות" את רגשותיי כלפיו.

ד.

ד. היקרה,

חווית על בשרך את אחת הסכנות בידידות בין גברים לנשים. גבר ואישה מסתדרים מצוין מן הרגע הראשון ומתחילים לבלות ביחד; בהדרגה, אחד מהם מתחיל לפתח כלפי השני רגשות שחורגים מידידות גרידא. זה נהדר כשגם הצד השני מפתח רגשות דומים, גם אם זו לא הייתה מטרת הידידות בתחילתה. אבל כשהרגשות אינם הדדיים, הדבר מכאיב לצד שמרגיש רגשות חזקים והיה רוצה שהידידות תהפוך לקשר זוגי אמיתי.

אנו יודעות כי הדבר גרם לך לבלבול רב, אך ברור שגבר זה אינו מעוניין בזוגיות.

אנו יודעות כי הדבר גרם לך לבלבול רב. את מרגישה שהידיד שלך מעביר לך מסרים כפולים - שאמנם את מושכת ומיוחדת, אבל הוא לא רוצה קשר זוגי אתך. את לא יודעת למה להאמין. את מקווה שאולי פירוש הדבר שהוא ישנה את דעתו בעתיד.

ברור שגבר זה אינו מעוניין בזוגיות. כשנפגשתם לראשונה, הוא הבהיר לך שהוא נכווה קשות ואינו מעוניין להתחיל קשר אחר עם מישהי. היום, שנה לאחר מכן, הוא עדיין בטוח בכך שרצונו להישאר רווק. אולי הוא לא סיים להתאושש מהפרידה, אולי יש לו עניינים לא פתורים לגבי נשים והוא מרוצה להיות חופשי וחסר מחויבות. עלייך לקבל את דבריו כפשוטם: שנישואין אינם חלק מהתוכניות שלו לעתיד הקרוב ואולי גם לא לעתיד הרחוק. המסר שלו בעניין זה ברור מאוד. הוא אומר לך שהוא מחבב אותך כאדם, אך אין לכם עתיד זוגי משותף.

ידוע לנו שלא יהיה לך קל להתגבר על רגשותייך כלפי גבר זה, אבל אם לא תעשי זאת, תתקשי מאוד להמשיך הלאה ולמצוא את הקשר שיכול להוביל לנישואין. ידידך ימשיך להיות במחשבותייך. את עשויה לתהות לאורך זמן: "מה היה קורה אילו היה משנה את דעתו?" תסמכי עלינו: הוא לא ישנה את דעתו. גם אם הוא יחליט איכשהו להתמודד עם רגשותיו השליליים לגבי נשים, אין לך מושג מתי הדבר יקרה או אם הוא יהיה מסוגל אי פעם להרגיש כלפייך רגשות שהם מעבר לידידות.

אם כך, כיצד תתגברי על הרגשות?

קודם כל, אנו מציעות שתודי בפני עצמך כי כשהפכתם לראשונה לידידים, טיפחת תקווה נסתרת שבמשך הזמן יתפתח ביניכם משהו נוסף (כתבת לנו "החלטתי לשמור על פרופיל נמוך ולתת לו את הזמן שהוא צריך"). בלי ספק, העובדה שהתחלתם להיפגש בתדירות גבוהה יותר חיזקה תקווה זו. יכולתך להכיר בתקוות הנסתרות שטיפחת, ובכך שהן לא התממשו, היא הצעד הראשון להתגברות על רגשותייך כלפיו.

הצעד הבא הוא להתמודד עם העצב ותחושת האובדן שאת מרגישה. רגשות אלה הם חלק טבעי מתהליך האבל שעלייך לעבור.

יהיה זה נפלא אם תוכלי להמשיך הלאה מבחינה רגשית ותוכלו להמשיך להיות ידידים, אבל זוהי מטרה לא מציאותית.

לא תוכלי לעבד באופן מלא את רגשות האובדן שלך אם לא תשנו את אופי הידידות ביניכם. לא תוכלו לנהל חברות אפלטונית – קשר קרוב מבחינה רגשית ללא מגע גופני – מכיוון שזה ימנע ממך 'להתגבר עליו' ולהמשיך הלאה. הוא תמיד יהיה במחשבותייך.

הדרך הקלה ביותר להתגבר על רגשותייך היא לסיים את הידידות ביניכם. עלייך לבחור זמן רגוע ולהסביר לו את העניין. בתחילה ייתכן שתחושו מבוכה, אבל שניכם תתרגלו להסתפק בברכת שלום ובהחלפת מספר מילות נימוס. הבעיה עם כל קשר הדוק יותר, כגון פגישה פעם בשבוע לארוחת ערב, היא שתמשיכו להשקיע אנרגיה רגשית זה בזו. את עלולה להשוות אליו בני זוג עתידיים או להמשיך לטפח תקווה נסתרת שהוא ישנה את דעתו.

גם אם היית מסוגלת לוותר על התקווה הנסתרת, האנרגיה הרגשית שתמשיכי להשקיע בחברות אפלטונית אתו, פירושה שלא תהיה לך האנרגיה הדרושה להשקעה בקשר בעל פוטנציאל אמיתי, שיכול להוביל לחיי נישואין מאושרים. בעיה זו קיימת בכל החברויות האפלטוניות וזוהי הסיבה שאיננו מעודדות אותן.

אנו מקוות שדברינו יסייעו לך להתגבר על האכזבה שאת חשה ולהמשיך בחייך בהקדם האפשרי.

כל טוב,

רוזי ושרי

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן