רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

אקטואליה

משבר משכנתאות הסב-פריים

כ״א באלול ה׳תשס״ח כ״א באלול ה׳תשס״ח 21/09/2008 | מאת הרב שמחה ברנט

מה אנחנו יכולים ללמוד ממשבר הכלכלה שפוקד את העולם על ראש השנה.

הכלכלה האמריקאית נמצאת בתקופה האחרונה על רכבת-הרים. השוק מתנודד בפראות בתגובה למשבר משכנתאות הסב-פריים – משכנתאות שניתנו בסיכון גבוה. בנקים מרכזיים בעולם התערבו כדי להוסיף נזילות לשוקי האשראי, ובוושינגטון נשמעו מושגים של "הצלה וחילוץ" כשדובר בעצם על הלוואה וחיסכון.

כבנקאי השקעות לשעבר, הפרטים הכלכליים של המשבר מעניינים אותי מאוד, אבל מה שמרתק אותי במיוחד הוא הלקחים הפסיכולוגיים שאנחנו יכולים ללמוד על הטבע האנושי מההתמוטטות הנפרשת לפנינו.

מסתבר שאין גבול ליכולת האנושית להתרחק מהמציאות כשזה נוח – או כמו במקרה הזה, רווחי – ובמין אשליה עצמית, להאמין שהמציאות שונה.

וככל שאנחנו בוחנים יותר את הסיפור ההולך ונגלה, מסתבר שמגוון רחב של אינטרסים, מכל הצדדים השותפים, התלכדו יחד לבניין קלפים, שמוכרח היה לקרוס - משום שהוא נבנה באוויר.

האשראי היה קל להשגה, עם הזרמת הכספים של הבנק המרכזי של ארה"ב לכלכלה בתגובה למשבר הכלכלי האסיאתי של סוף שנות ה-90, להתפוצצות בועת מניות ההיי-טק, ולאירועי ה-11 בספטמבר. מבול החסכונות מרחבי העולם והאשראי הקל להשגה תדלקו שוק נדל"ן גואה ורכישות מנוף, שנראה היה כאילו אין להן סוף. לתמונה נכנסו גם בנקים להשקעות, קרנות גידור וסוכנויות דירוג אשראי, אשר עיצבו ועודדו ז'אנר חדש בגיבוי אותן משכנתאות סאב-פריים.

רווחים ותאוות-בצע סימאו את עיני הכול

הקריטריונים לקבלת משכנתא היו בצניחה חופשית, ועדיין, מכיוון שמחירי הדירות המשיכו לעלות בהתמדה, ברירות המחדל היו נמוכות, כך שסוכנויות הדירוג דחקו את דירוגי האשראי על אגרות החוב, אל מעבר לרמות הסיכון הריאליות שלהם. כולם נצמדו לחלום הזה: בעלי דירות, ספקולטורים, חברות משכנתא, בנקים להשקעות, סוכנויות דירוג וכל קהל הקליינטים שלהם, מהצד הרוכש.

הדבר היחיד שאיפשר לטיטניק הכלכלית הזאת להמשיך לצוף, היה העלייה המתמדת במחירי הדיור. אבל מחירי הדיור עלו בעקביות במשך עשור, וירידה בשלב כלשהו הייתה צפויה. בכל זאת, ככל שהשוק געש ופרח, כך נכתבו משכנתאות ברמות סיכון גבוה יותר ונארזו למכירה בוול סטריט. רווחים ותאוות בצע סימאו את עיני הכל. כמעט אפשר היה לשמוע את קול ההתרסקות!

מציאות או אשליה

כל זה מלמד משהו חשוב באמת על החיים. יש לנו יכולת מדהימה להתכחש למציאויות שאנו מעדיפים לא לקחת בחשבון, כדי שנוכל להמשיך ולהיצמד לאשליות שעושות לנו הרגשה טובה – או כדי למלא את הכיסים - ולשכוח בקלות איך נכווינו בפעם האחרונה שעשינו את זה... האם לא חלפו שבע שנים בלבד מאז שבער הוול סטריט בפעם האחרונה עם התפוצצותה של בועת הדוט.קום, בעקבות אותה צורת חשיבה אשלייתית ומייחלת?

נראה לי שכדאי להעלות נקודה נוספת. לפעמים ההתכחשות למציאות כוללת התעלמות מכוונת מעובדות שעשויות להפוך את הקערה על פיה. באתר אמריקאי ליבראלי נכתבה ההערה הבאה: "כלל הטיפשות אומר שהסיכוי שיתעלמו ממידע מועיל, עומד ביחס ישר למידת הריחוק מהמקור. ככל שעסקי ההלוואות הפכו להיות יותר מורכבים ורבי-שכבות, כך נוצר ריחוק רב יותר בין הלווים למלווים, עד שבסוף הם שכחו שיש ביניהם קשר בכלל. וזה לא הפריע להם, כל עוד הכסף המשיך להיערם בכל שכבות העסקה."

השופר קורא לנו לשוב למציאות

בראש השנה אנחנו שומעים את תקיעת השופר. זוהי קריאה שבאה לעורר אותנו מהתנומה, מהחלומות. היא קוראת לנו לבחון היטב את האספקטים השונים בחיינו, ולהציל את עצמנו מאשליות השווא שמפתות אותנו, לפעמים מתוך שאננות, לפעמים מתוך חוסר מוטיבציה.

מדוע עדיף בסופו של דבר לחיות במציאות מאשר באשליה נעימה? זה כמו ילד שההנאה הכי גדולה שלו תהיה לאכול אריזה משפחתית גדולה של סוכריות, ברגע שהבייביסיטר תירדם על הספה. ההנאה הקצרה הזאת מחווירה בהשוואה לכאב הבטן שהוא ירגיש בהמשך הלילה. כשהאשליות שלנו מתרסקות על סלעיה המשוננים של המציאות, התוצאה היא כאב – פיזי, רגשי ורוחני.

האפשרות הטובה ביותר שלנו לאושר אמיתי ובר קיימא – ללא כאב מיותר – היא לזכור את המציאות בכל היבטי החיים. השופר קורא לנו לחזור למציאות. הוא קורא לנו גם לחזור למקור – ליצור קשר מחודש עם בוראנו. בועת המשכנתאות הנחשפת, התחילה מהריחוק הגדול בין המלווה ללווה. משבר הסב-פריים הרוחני שלנו מתחיל אף הוא בריחוק מהמקור – מאלוקים.

חרגנו והתרחקנו מהמנדט שהוא נתן לנו, מהתורה שלו, מהקשר בינינו. השופר קורא לנו לבחון שוב כיצד הקשר הזה נשחק, וכמה הפסדנו בגלל זה. השופר קורא לנו, עמוק מבפנים, להיות יותר. להיות טובים יותר. לאהוב את החיים בעולמה היפה, היציב והשמח של המציאות. לחזור הביתה.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן