רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

מאמרים

13 שלבים להרמוניה במערכת יחסים

ט׳ במרחשוון ה׳תשס״ח ט׳ במרחשוון ה׳תשס״ח 21/10/2007 | מאת Tzvi

התכונות שצריך לחפש ב"נפש התאומה" שלכם ולטפח בעצמכם.

החיפוש אחר בן-זוג לנישואין הוא תכופות תהליך מרתיע, מלא קשיים וחוויות כואבות.

רווקים ורווקות רבים יוצרים מעין "רשימות קניות" עם כל התכונות שחייבות להיות, לדעתם, ל"נפש התאומה" שלהם. הם גורמים לבני-הזוג הפוטנציאליים שלהם לעבור מכשולים רבים בעודם מחפשים את "האדם הנכון" שיגרום להם אושר. תהליך סינון זה אינו מבטיח נישואין טובים. רשימות אלה רק מקשות על מציאת בן/בת הזוג, שכן מי בכלל יכול לעמוד בכל הקריטריונים הללו? וכשמועמד כלשהו נמצא חסר על-פי הרשימה, ייתכן שאותם רווקים דוחים הזדמנות לפגישה עם החצי השני האמיתי שלהם!

מה מבטיח נישואין טובים ומאושרים? הניסיון והמחקרים מגלים כי המרכיבים החשובים ביותר בנישואין מוצלחים הם תכונות אופי ומיומנויות תקשורת. הרשימה התמציתית שלהלן מתארת את התכונות החיוניות שחשוב לטפח בעצמכם ולזהות אצל אחרים.

13 שלבים ליחסים הרמוניים

שלב 1. הבנה.

גלו הבנה ואמפתיה. הקשיבו בקפידה, באהדה. שאלו שאלות פתוחות לצורך הבהרה, כדי שתוכלו להגיע להבנה מלאה ולהפגין את העניין שלכם בבן זוגכם. בטאו את ההבנה שלכם ב"הקשבה פעילה" ובתגובות לא ביקורתיות ולא מתגוננות.

שלב 2. כבוד.

התייחסו לכל אדם בכבוד והפגינו יחס חיובי. התייחסו לטוּב הבסיסי של כל אדם, גם כשהוא חבוי. הכירו בפוטנציאל שלו. הראו לו שאתם יודעים כמה יקר וחשוב הוא, על-ידי ביטוי כבוד והערכה.

שלב 3. כנות.

היו אמיתיים. טלו חלק בקשר בצורה אותנטית וכנה. שתפו את בני זוגכם ברגשותיכם העמוקים והנעלים ביותר, בטאו את מלוא רגשותיכם לגבי הקשר ביניכם, וספרו על האכפתיות שלכם והרצון שלכם לעזור.

שלב 4. הצבת דוגמה.

למדו על-ידי הצבת דוגמה. הוו דוגמה חיה למה שאתם רוצים ללמד. עוררו השראה באחרים בעזרת הגישה החיובית שלכם, שמחת החיים שלכם ומעשיכם. שמשו כדוגמה ומופת.

שלב 5. בהירות.

תקשרו היטב. דברו בשפה של בן/בת הזוג מכל הבחינות (מילולית ולא מילולית), כדי ליצור קשר, אמון ונינוחות. לתקשורת טובה, דברו כך שהם יוכלו להבין אתכם וירגישו שאתם שומעים ומבינים אותם (לשם כך תוכלו להשתמש במיומנויות תקשורת כגון סיכום מדויק של דבריהם ושיקוף הרגשות שבטאו).

שלב 6. עידוד.

שבחו את התכונות החיוביות של בני הזוג שלכם ובטאו הערכה והערצה לכישרונותיהם, הישגיהם, ערכיהם ואומץ לבם. הכירו ברגשותיהם ותנו לגיטימציה לתגובות שלהם. עודדו את השאיפות החיוביות שלהם, כגון שאיפתם ללמוד ולצמוח.

שלב 7. תמיכה.

הפגינו תמיכה ועזרו ברגישות ובחמלה בכל דרך שתוכלו: במתן מידע, בהפניה, ביצירת קשרים, באישור, בגיבוי, באימון, בהדרכה, בלימוד או בהכשרה.

שלב 8. העצמה.

העצימו אחרים על-ידי תמיכה בהחלטות שהם מקבלים. הציעו בעדינות הכוונה בהבהרת מטרות, שקילת תוצאות אפשריות ובחירת מטרות משנה. הצלחתם של האנשים להם עזרתם תגביר את הכבוד העצמי שלהם, ביטחונם העצמי, תחושת האחריות והעוצמה האישית שלהם.

שלב 9. אופטימיות.

היו אופטימיים – בטחו בטוּב הבסיסי ובצמיחה של אחרים. דמיינו יחסים הרמוניים, ראו כיצד בן/בת הזוג מבורך באור ואהבה, כיצד הוא מוגן ומתפתח. תפילות, ברכות, חיזוקים והדמיות הם כוחות רבי עוצמה המועילים לכולם!

שלב 10. הכרת תודה ואדיבות.

בטאו את הכרת התודה שלכם. הראו את הערכתכם. היו ספציפיים בתודה שאתם מביעים בעיתוי הנכון. הביעו תודה והכירו בחשיבות של אחרים בחייכם. הבעת תודה מחוללת פלאים. היו אדיבים וחפשו את החסד והטוּב שסביבכם.

שלב 11. נדיבות ואכפתיות.

להיות נדיבים ואכפתיים זהו הייעוד האמיתי שלנו, האופי השמימי של נשמתנו. הנתינה מעצמנו באמצעות מחוות נדיבות, גישה אכפתית ומעשי נתינה, היא ברכה המרפאה את אלה שאנו מעניקים להם ואת עצמנו.

שלב 12. חברוּת.

חבר טוב מאפשר לנו לתת כמו גם לקבל ולהרגיש מוערך. גם כשחברים אינם מוכשרים באותה מידה, לכל אחד מהם יש משהו להעניק לשני. חברים טובים גם דואגים ליצור הזדמנויות שיאפשרו לצד השני להעניק, ומקבלים את מתנתם מתוך הכרת תודה.

שלב 13. אהבה.

לאהוב פירושו לתת ללא אנוכיות. אלוקים יצר אותנו באהבה והורה לנו לאהוב אותו ואת הבריאה. אהבה היא הייעוד של נשמתנו. הייעוד שלנו הוא לאהוב וכך לחקות את תכונות הקב"ה. האהבה מזינה ומרפאת, מעודדת התפתחות וצמיחה רגשית, רוחנית וגופנית.

אם תמלאו אחר 13 שלבים אלה בחיפוש אחר הנפש התאומה שלכם, אתם יכולים לצפות לכך שתמצאו, תכירו ותמשכו אותה אליכם.

*המאמר מובא באדיבות מכון www.refuah.net.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן