רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

מאמרים

גורם הבררנות, חלק 2: התרופה היא בהירות

ד׳ במרחשוון ה׳תשס״ט ד׳ במרחשוון ה׳תשס״ט 02/11/2008 | מאת לאה ג'ייקובס ושיינדי מארקס

ככל שיהיה לכם ברור מה אתם צריכים באמת, כך יגדלו הסיכויים שלכם לקבל את זה. הבנת הצרכים האמיתיים שלנו היא הדרך הטובה ביותר לקנות מכונית מוצלחת, כמו גם בן זוג מוצלח.

לגורם הבררנות, חלק 1: מעצורים מעכבים

תעזבו עכשיו את כל מה שאתם עושים. בקשו מחבר שייקח אתכם במכונית שלו, עם פנקס הצ'קים שלכם, לסוכן רכב. תוך שעה תוכלו לחזור הביתה עם רכב חדש.

מה, בלי בירורים? בלי השוואת מחירים? בלי רשימה של תכונות-רכב שאנחנו צריכים באמת? מגוחך!

למרבה הצער, ככה בדיוק בוחרים רוב בני האדם את בני זוגם. הם מניחים ל'תחושות בטן' ו'כימיה' לקבוע את איכות כ-ל חייהם העתידיים. ודאי שחשוב להימשך למישהו, אבל אפילו מכונית לא קונים רק על פי תחושות בטן.

טיפול מונע? הכינו שיעורי בית. בררו מה בדיוק אתם צריכים כדי להיות מאושרים – זאת הדרך הטובה ביותר לוודא שאכן תשיגו את זה.

בררנות היא בסך הכל שימוש בקריטריונים הלא-נכונים כדי לבחור את בן/בת הזוג. ככה תוכלו לקבוע מהם הקריטריונים הנכונים שלכם:

א. הכינו רשימה של עשרת הראשונים – הכינו רשימה אישית של עשרת הדברים החשובים לכם ביותר בהתאם לאישיותכם ולצרכים שלכם.

  1. ערכו רשימה של כל המאפיינים שאתם רוצים למצוא בבן/בת הזוג. הניחו למחשבות לזרום בחופשיות, חשבו על תכונות חיוביות וכתבו אותן. אתם עשויים להגיע ל-50 נקודות, אבל בכל זאת העלו את כולן על הכתב. זאת תהיה רשימת הפתיחה שלכם.

  2. אחר כך מחקו את כל הרצונות מהרשימה שלכם והשאירו רק את הצרכים - מה שחיוני לאושר שלכם בטווח הארוך. באופן כללי, הדברים הרצויים אינם עומדים במבחן מול הצרכים האמיתיים. לדוגמא, אולי כתבתם 'עשיר/ה' כשבמציאות, הרבה יותר חשוב לכם שבן/בת הזוג יהיו מתחשבים. האם בן זוג עשיר ימלא את צרכיכם הרוחניים העמוקים? סביר מאוד שלא. האם זה יגיע לרשימת עשרת הראשונים יחד עם דברים כמו 'ישר' ו'נאמן'? קשה להאמין.

  3. מחקו מהרשימה את הקריטריונים שנוצרו בהשפעת הוליווד. כל דבר שטחי שאין לו השפעה על קשר לטווח ארוך צריך להיעלם מהרשימה.

  4. מחקו כל תכונה שמוכתבת לכם על ידי החברה ועל ידי מעגל הידידים הקרוב שלכם, אשר איננה מדברת חזק אל המהות שלכם ואל מה שאתם רוצים להשיג בחייכם.

  5. מחקו מהרשימה תכונות סותרות. למשל, אם אתם מחפשים מישהו מאוד חברותי, אולי לא יהיה הגיוני לבקש גם מישהו שקט.

  6. שימו לב, שלכל תכונה חיובית יש בדרך כלל צד שלילי. למשל, אדם שרגיש לצרכי הזולת, יכול גם להיות גם רגיש מדי באופן כללי, ואתם עלולים למצוא את עצמכם 'הולכים על ביצים' בסביבתו. בדקו היטב שאתם מוכנים לקבל ולחיות גם עם צִדה השלילי של כל אחת מהתכונות הנפלאות שמופיעות ברשימת עשרת הראשונים שלכם.

ב. סדרו את הרשימה

  1. צמצמו את הרשימה ל-10 תכונות ולא יותר. זהו אחד החלקים החשובים ביותר בהשגת בהירות. כל כך הרבה אנשים מסתובבים עם רשימות ענקיות של תכונות חיוביות שהם מחפשים. זה מעורר חשש שהם לא ימצאו את הזיווג שלהם לעולם. תפסת מרובה לא תפסת.

  2. מיינו את הנקודות על פי סדר חשיבותן. כשאתם יוצאים עם מישהו שמתאים לדברים שנמצאים בראש הרשימה (אפילו אם אין בהם כל מה שמופיע ברשימה), אתם יודעים שהם בהחלט בני זוג פוטנציאליים עבורכם. זה מונע את התחושה המתסכלת של לחזור מפגישה נבוכים ומבולבלים. פשוט צריך לשלוף את הרשימה, לבחון אותה, ולקבוע, הרבה יותר בקלות, אם האדם הזה מתאים להמשך הקשר או לא.

  3. בחנו את הרשימה עם חבר או חברה קרובה. בקשו ממנו לשאול אתכם, "למה את/ה רוצה את זה?" ו"למה התכוונת במילה הזאת?" אחרי כל מאפיין שאתם מזכירים. אחר כך הגנו על עמדתכם. אם אינכם יכולים להסביר ולהצדיק אחת מהנקודות ה"דרושות" לכם, מחקו את הנקודה ובחרו במקומה תכונת אופי חשובה יותר. חבר שמכיר אתכם היטב (או חברה כזו) יכול לפעמים לחשוב גם על תכונות ומאפיינים שאכן דרושים לכם, ובטעות לא כללתם ברשימה.

  4. הכינו מספר עותקים של רשימת עשרת הנבחרים – כתבו אותם על כרטיסים קטנים. הדביקו אחד על המראה באמבטיה, הכניסו אחד לארנק, שימו אחד על השידה ליד המיטה. כמה שהרשימה תיחקק עמוק יותר בראשיכם, כך יגדלו הסיכויים שלכם למצוא מישהו שמתאים לצרכים שלכם. זאת, במקום להיסחף לתוך מערכות יחסים ולהתייאש, כשתגלו שהם לעולם לא יוכלו למלא את צרכיכם העמוקים והרציניים.

ג. התפללו

לא רק שזה יעזור לכם למצוא מהר יותר את בני זוגכם, זה גם יעזור לכם להיות בני אדם טובים יותר, ויספק לכם המון נחמה במשך תקופת החיפושים.

כשעולים על רכבת-ההרים של ההיכרויות, הערך של הרשימה שדיברנו עליה הוא עצום. בעזרתה תוכלו להעריך מישהו אחרי פגישה באופן אובייקטיבי, על ידי השוואת תכונותיו הטובות לאלה שברשימה שלכם. זה יעזור לכם להינצל מההססנות הנוראה שלאחר הפגישה – והלחץ שמלווה אותה. זה יעזור לכם גם להבחין בכל אותם פרטים שאולי תקעו אתכם בעבר, תוך הבנה שהפרטים ה'בררניים' הללו הם הרבה פחות חשובים לכם מאלה שבחרתם להכניס לרשימה.

לסיכום, בררנות היא שימוש שרירותי וחסר משמעות בקריטריונים כדי לשפוט מישהו. יצירת רשימה אישית תיתן לכם את הכלים לזהות על אילו קריטריונים אתם צריכים להתעקש לקבל, ואילו קריטריונים הם באמת פחות חשובים, הם 'דרישות בררניות' שצריכים לעבוד כדי להשתחרר מהן. הכלל הוא: ככל שיהיה לכם ברור מה אתם צריכים באמת, כך יגדלו הסיכויים שלכם לקבל את זה. הבנת הצרכים האמיתיים שלנו היא הדרך הטובה ביותר לקנות מכונית מוצלחת, כמו גם בן זוג מוצלח. בקרוב ממש, אמן!

מבוסס על הספר החדש "Shidduch Secrets".

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

[contact-form-7 404 "לא נמצא"]

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן