רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

הלכה למעשה

לוטו ביהדות

כ״ח במרחשוון ה׳תשס״ד כ״ח במרחשוון ה׳תשס״ד 23/11/2003 | מאת Tzvi

מהי השקפת היהדות על השתתפות במשחקי הגרלה? להלן שאלה שנשאלה במסגרת השו"ת שלנו.

שאלה:

 

שמעתי פעם בדיחה על אדם שרוצה להרוויח במפעל הפיס. מדי שבוע הוא מתפלל לזכות בהגרלה השבועית, ללא הצלחה. לאחר שבועות רבים, הוא שואל בסופו של דבר את א-לוהים: "מדוע לא זכיתי?" עונה לו א-לוהים: "ובכן... אתה קודם צריך לקנות כרטיס".

אני מבין שא-לוהים עוזר לאלה שעוזרים לעצמם ואני גם מתאר לעצמי שא-לוהים לא זקוק שמישהו ירכוש כרטיס לוטו בכדי לזכותו בעושר רב. למשל, מישהו שלח לי פעם בדואר כרטיס לוטו כחלק ממבצע שיווקי. אם א-לוהים רוצה שתזכה, הוא כבר ימצא את הדרך לממש זכייה שכזו גם מבלי שתרכוש כרטיס.

אני לא סבור שרצון הא-ל הוא שאנשים ירכשו שלוות נפש בכסף.

אני שואל לעתים קרובות את אלה שמשתוקקים תמיד לכסף רב: "מה תעשה עם כל הכסף שיהיה לך?" התשובה הנפוצה ביותר היא: "הכסף יביא לי שלוות נפש". אני לא סבור שרצון הא-ל הוא שאנשים ירכשו שלוות נפש בכסף. הרי אף אחד ממכרי שיש להם שלוות נפש לא זכה בלוטו.

אז... האם מן הראוי שאקנה כרטיס הגרלה?

תשובה:

שאלתך מצוינת, ולדעתנו יש לה שתי תשובות.

ראשית, א-לוהים רוצה שנעשה השתדלות, לא מכיוון שהיא דרושה לו, אלא מפני שהיא דרושה לנו. באמצעות מעשים ופעולות אנחנו שותפים ביצירת שינוי בעולם ובתוך עצמנו.

בתלמוד מסופר על "לץ" אחד שאמר לרבי עקיבא: "לא צריך לעזור לעניים, מפני שעוניים הוא מא-לוהים, ובעזרתנו להם אנו פועלים נגד רצון השם!"

ענה לו רבי עקיבא: "הסיבה שא-לוהים גורם לאנשים להיות עניים היא דווקא כדי שאנחנו נעזור להם. זהו רצונו: שאנחנו נעזור לאחרים."

מסיפור זה ניתן ללמוד, שרצון הא-ל הוא שאנחנו בעצמנו נעשה את ההשתדלות. אותו רעיון בא לידי ביטוי ביהדות בהרבה אופנים אחרים - למשל, עריכת ברית מילה לתינוק שנולד, או עשיית לחם מגרעיני חיטה. ברור שרצון הא-ל הוא שאנחנו נפעל בכוחות עצמנו בכדי להביא את העולם לשלמות, בין אם מדובר בהשלמה בצורת ברית מילה או בהשלמה בצורת עיבוד גרעיני החיטה לקמח ממנו נאפה הלחם.

מסקנת הדברים: אם אתה אכן צריך את הכסף, קנה כרטיס הגרלה.

התשובה השניה היא, שא-לוהים יצר מערכת הקרויה "טבע", אשר באמצעותה הוא פועל. מובן שהבורא יכול לבטל את חוקי הטבע (והוא עושה זאת לעתים - מה שקרוי בפינו "ניסים"). אבל הבורא מעדיף שהנהגותיו תישארנה נסתרות במידה מסוימת - כדי שנמשיך לחקור וללמוד את דרכיו. מלבד זאת, אם מציאות א-לוהים תהיה גלויה וברורה לכל - תתבטל הבחירה החופשית שהיא אבן הפינה של הבריאה.

מסקנת הדברים: אם אתה אכן צריך את הכסף, קנה כרטיס הגרלה.

 

אבל כמובן, אין צורך שתקנה הרבה כרטיסים., מפני שאם א-לוהים ירצה שתזכה, יספיק גם כרטיס אחד.

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן