רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

חברה ותרבות

"להיות לוחם תמורות"

ז׳ באב ה׳תשס״ז ז׳ באב ה׳תשס״ז 22/07/2007 | מאת מעיין כפיר

הרב ארז משה דורון כתב ספר פנטזיה ששואב באופן בלעדי מהמקורות היהודים. בלי גמדים ופיות, עם אמונה ברוח האדם.

בתקשורת קראו לו 'הארי פוטר החרדי'. בחנויות הספרים הגדולות הוא נמכר בקצב יוצא דופן. שמו הוא 'לוחמי התמורות' והוא ספר פנטזיה ישראלי שנכתב, קשה להאמין, דווקא על ידי רב. הרב ארז משה דורון הוציא עד היום רשימה ארוכה של ספרי הסברה יהודית, אבל הספר בעל הכריכה הסגלגלה הוא היצירה הספרותית הראשונה שכתב. זה לא הפריע לו למכור עשרת אלפים עותקים בשלושת החודשים הראשונים מאז ההוצאה לאור ולעורר תגובות נלהבות מקוראים מכל קצווי החברה הישראלית.

גיבורי הספר הם עולא, סיהרא, צלאי, סג ומאן, שהוכשרו להיות 'לוחמי התמורות' לקראת המלחמה האחרונה, בה יאבקו למגר את ישות הרשע, חיוויא, שמטילה אימה נוראה על העולם. כמיטב המסורת של הז'אנר, מול כוחות הטוב ניצבים חיילי הרע, 'הממירים' שמנסים להפוך גם את לוחמי הטוב ליצורי אופל.

למה ספר פנטזיה דווקא? שאלתי את הרב דורון, תוהה למה בחר בז'אנר בלתי שיגרתי כל כך עבור יוצרים דתיים.

לפעמים צריך לקחת הפסקה מהמציאות כדי להתרענן. זה כמו לשתות קפה עם חבר טוב...

"באופן אישי אני מתחבר לפנטזיה", הוא אומר. "אני מרגיש נוח בז'אנר הזה. אנשים אוהבים סיפורים עם רומנטיקה וקסם, סיפורים שינקו להם את הראש. אין להם תמיד כוח למציאות." הוא לא נרתע מכך שהוא מתאר סוג של בריחה מהמציאות. "לפעמים צריך לקחת הפסקה מהמציאות כדי להתרענן. זה כמו לשתות קפה עם חבר טוב. אתה מתנתק כדי להתחבר למציאות פנימית בצורה לא מאיימת. הסיפור לוקח אותך לעולם אחר שמקסים ומבדר אותך, ורק אחר כך אתה מבין מה הקשר אליך. לפנטזיה יש שפה משלה. אנשים פתוחים יותר לשמוע דברים שמתורגמים לשפה הזו."

והרב דורון בהחלט מקווה שאנשים לא יסתפקו רק בקסם ובבידור. יש לו מסר ברור וחד. הוא גם לא סופר הפנטזיה הראשון שמנצל את הז'אנר לקידום האג'נדה שלו: פיליפ פולמן כתב את טרילוגית 'חומריו האפלים' כחומר תעמולה מוצהר כמעט נגד דת ובעד אתיאיזם, בעוד סדרת Left Behind האמריקנית מתבססת על פרשנות נוצרית קיצונית לתנ"ך. אבל לוחמי התמורות, הוא ספר הפנטזיה הראשון ששואב בלעדית מהמקורות היהודיים.

איך שומרים על האיזון בין הערך האמנותי למסר? אני שואלת.

"השקעתי מאמץ גדול מאד בכתיבה", מסביר הרב דורון. "כתבתי את הספר במשך אחת עשרה שנים. חוץ מהרעיון והמסר, השתדלתי להיות מקצועי ככל האפשר. התייעצתי עם אנשים שמבינים בתחום, כדי שאוכל להפיק סיפור שעומד בפני עצמו מבחינה אמנותית, כך שהוא יסחף גם אנשים שלא מחפשים את המסר, או ילדים שצעירים מכדי להבין אותו."

אחת עשרה שנים הן תקופת זמן ארוכה מאד עבור מחבר פורה כמו הרב דורון. צריך מוטיבציה חזקה מאד כדי להתמיד בפרויקט במשך שנים רבות כל כך. ולרב דורון, מסתבר, הייתה בדיוק כזו מוטיבציה.

"הגרעין היה הרצון לומר אמירה פנימית יותר מזו שבספרים האחרים שלי. הם אמנם הגיעו לקהל גדול, אבל הרגשתי שיש לי אמירה פנימית יותר שצריכה סוג כתיבה אחר. מבחינתי זה כמו בסיפור החסידי על רבי לוי יצחק מברדיצ'ב, שהסביר לחמיו שמה שהוא למד מהחסידות הוא שיש א-לוהים. וכשחותנו מחה שגם המשרתת אומרת שיש א-לוהים שברא את העולם, הוא השיב: היא אומרת, ואני יודע. הספרים האחרים שלי היו בגדר אמירה. לוחמי התמורות הוא הידיעה. מהתגובות שאני מקבל מאנשים, נראה שהם באמת מרגישים בכך."

"ספר מדהים, אבל מה הקשר לדוס עם פאות?"

התגובות גם מעידות שהערך האמנותי לא נפגע כלל, מה שמפתיע, כך נראה, כמה אנשים. אחת התגובות הראשונות שנרשמה בפורום הרשמי של הספר הייתה: "ספר מדהים, אבל מה הקשר לדוס עם פאות?"

"זה רווח צדדי נוסף, לנפץ סטיגמות", מסכים הרב דורון. "אנשים לפעמים תופסים אותנו בתור כת מוזרה שאין לה קשר למציאות הצבעונית, לתרבות. אין סיבה שזה יהיה כך."

אגדה הילכה בעולם...

"אגדה הילכה בעולם", מספרת הקדמת הספר. "בא יבוא אחד, יחיד ומיוחד, אשר ירפא את העולם מן הפחד, ויטהרו מן האימה."

"הרב דורון, עד כמה אימה היא מוטיב חזק בחיים המודרניים שלנו?"

"מנגנוני ההדחקה פועלים חזק, אבל העולם שלנו באמת מפחיד מאד. גם במישור האישי, בביתו של כל אדם, וגם במישור הציבורי. יש המון חששות בביטחון, בכלכלה, בחינוך. פעם אדם חי בכפר שלו וידע רק על מה שקורה בסביבה. היה לו גם סיכוי טוב לברוח למקום מבטחים אם תתקרב צרה. היום, העולם כולו הוא הכפר הקטן. אתה שומע על הרבה יותר צרות, אתה חשוף יותר, ואתה סופג הרבה יותר פחד. אנחנו מצויים בתקופת תשעת הימים, והמסורת היהודית קובעת שמאז שחרב בית המקדש אין יום שאין קללתו מרובה משל חברו. וככל שאנחנו מתקרבים לגאולה, הצרות מתרבות והפחד גובר."

הפחד, הוא אומר, גורם לאנשים תחושת חוסר אונים וחוסר תקווה. בספר שלו הוא מעביר לאנשים מסר של התנערות ממצב רוח של דכדוך פסיבי. נותן להם תחושה של כוח ואחריות. כל אחד, בעצם, יכול להיות לוחם תמורות.

למושג לוחם, אני מזכירה לו, אין היום קונוטציות חיוביות, ובכל זאת בפנטזיה הלוחמים הם תמיד דמויות חשובות ונערצות. איך אפשר להסביר את הניגוד הזה?

"ההדר סר מהלוחמים כי כל המערכות קורסות." אומר הרב דורון. "אם אין אמון במבנה, עבור מי הלוחמים נאבקים? בעולם הפנטזיה הלוחמים בצד הטוב הם אנשי רוח בעלי מוסר ועוצמות רוחניות, ואנשים יכולים להזדהות איתם. המסר שלי הוא שכל אחד יכול להיות לוחם, גם בלי להיות חלק ממערכת. אפשר לקרא לזה לוחמה פרטיזנית. כל אחד מאיתנו יכול להשפיע על גורל העולם. לא צריך לומר 'העולם נשלט על ידי מטורפים, מה אני יכול לעשות?' תפילות, שיפור עצמי שלנו, אלו דברים שמשפיעים. אלו המסרים של רבי נחמן מברסלב: לא להתייאש, יש כוח, בסוף הטוב מנצח."

עברתי הרבה משברים ותהפוכות עם הספר. למעשה, עברתי את ההכשרה ביחד עם לוחמי התמורות בסיפור.

הרב דורון התבטא בעבר שהוא מעריך מאד את כוח היצירה והדמיון של טולקין. אני מעלה באזניו את הסברה שבמידה מסוימת, מלאכת הכתיבה שלו הייתה קשה מזו של יוצר שר הטבעות – "טולקין יכול לתת יד חופשית לדמיון שלו, אבל אתה היית צריך להישאר במסגרת הרעיון שלך, לשמור על המקבילות והסמלים הנכונים. זה לא הקשה עליך?"

"להיפך, האתגר בזה דרבן אותי. כשמטרה שלך נעלה יותר, יש יותר אמביציה. מבחינתי הדמיון הוא לא המרכז, אלא כלי לשירותי. צריך להבדיל בין דמיון מודרך לדמיון שמדריך אותך."

הדמיון המודרך היה רק חלק אחד מחוויית הכתיבה המורכבת.

"מבחינת הכתיבה זה שונה מאד מהספרים האחרים שלי, שהיו ספרי הסברה יהודית. שם הייתי צריך לקחת רעיונות, לחקור ולנסח. כאן זה אחרת לגמרי. צריך לשבת לבהות בתקרה ולצוד ההשראה, צריך להיכנס לעולם אחר ולתאר אותו, צריך לשאול את הגיבורים לדעתם. כל זה דורש מצב רוח לא שיגרתי שלא קיים הרבה בחיים העסוקים שלי. הספר באמת נכתב בזמנים לא זמנים. בורא עולם העביר אותי סדנת חינוך כדי שאהיה ראוי. עברתי הרבה משברים ותהפוכות עם הספר. למעשה, עברתי את ההכשרה ביחד עם לוחמי התמורות בסיפור.

"היו המון רגעים של ספקות. מיליון פעם הספר היה קרוב להיות מוטל אל האש. אמרתי לעצמי 'תפסיק לבלבל את המוח', ו'מי אתה' ו'אין לך סיכוי'. קיבלתי המון ביקורות מאנשים שקרעו את הסיפור לגזרים. עד הרגע האחרון קיבלתי הערות לשנות דברים מהקצה אל הקצה."

הרבה תפילות, הוא אומר, היה צריך כדי לכתוב את הספר. עכשיו כשהוא מכר אלפי עותקים והפך אייטם חדשותי, עכשיו, כשתיאטרון מבקש להעלות את הסיפור על במות ובהוליווד מגלים עניין, הרב דורון מספר על הנחת שלו. "כשאני שומע מאנשים שהם מקבלים על עצמם עבודה עצמית ברוח לוחמי התמורות. בפורום של אתר הספר למשל, אנשים פתחו באופן ספונטאני סדנה לעבוד על אחת הנקודות שהלוחמים עובדים עליה בסיפור." זה, ולא החשיפה, הוא הגמול הגדול מבחינתו.

בעידן של סדרות והמשכים, הוא לא מתכנן חלק שני ללוחמי התמורות.

"הספר הרי נגמר בסוף העולם" הוא מחייך. "אבל האמת שבספרים שמוציאים חלק שני זה כבר בדרך כלל נהיה רק ביזנס. הלב של זה כבר לא אמיתי. אני, בלוחמי התמורות הכנסתי כבר את כל הלב שלי."
  

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן