רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

אקטואליה

טעות הרת-גורל של האצנית הישראלית

ד׳ באלול ה׳תשע״ח ד׳ באלול ה׳תשע״ח 15/08/2018 | מאת הרב בנימין בלך

מסר חשוב במיוחד לחודש אלול.

המרוץ של 5000 מ' לנשים באליפות אירופה באתלטיקה שנערכה בברלין בשבוע שעבר הסתיים בצורה כאוטית עבור המתחרה הישראלית. היה זה מרוץ שייזכר לדורות – לא רק בגלל הניצחון שהושג בו, אלא בגלל ההפסד שאירע בו. התבוסה המטלטלת של האצנית אלופת העולם, הישראלית ילידת קניה לונה צ'מטאי סלפטר, היא תזכורת רבת-עוצמה לרעיון המהותי של חודש אלול, החודש שלפני ראש השנה.

סלפטר, שזכתה במדליית זהב במרוץ של 10,000 המטרים שהתקיים מוקדם יותר, נראתה כעומדת לזכות בעוד ניצחון מרשים. בעודה רצה צמוד למתחרה ההולנדית סיפאן חסן ומתקרבת לקן הסיום, נדמה היה שמובטחת לה מדליית הכסף אם לא מדליית הזהב במרוץ זה. עד שקרה הבלתי ניתן להסבר. סלפטר האטה לפני המקצה האחרון של המרוץ כי הניחה בשוגג שהמרוץ הסתיים! היא סטתה הצידה כדי לחגוג את נצחונה, אך היה זה מוקדם מדי.

הצופים עצרו את נשימתם באימה. הפרשנים לא האמינו למראה עיניהם. האצנים האחרים היו המומים. לונה הבינה את טעותה מאוחר מדי וניסתה נואשות להצטרף חזרה למרוץ – אולם למרבה הצער, היה זה מאוחר מדי. היא הגיעה במקום הרביעי, ולמרות הכל, קבעה שיא ישראלי חדש.

התקרית הזכירה לי את מילותיו המפורסמות של יוגי ברה – "זה לא נגמר עד שזה נגמר".

דמעות של ייאוש, אומללות וצער לא יכלו לשנות את העובדה המרה שלונה סלפטר עצרה מוקדם מדי. כמובן שהיא לא עשתה זאת בכוונה, אולם התוצאות היו זהות.

החיים מלאי ברגעים שמאתגרים אותנו באופן דומה.

נפוליאון היל, בספרו מעורר ההשראה 'חשוב והתעשר', מספר את סיפורו המדהים של אדם שכמעט הפך למיליונר – האיש שפרש מוקדם מדי. הסיפור הוא על דודו של ר.א. דארבי, שהיה בין הרבים שנתפסו ל"קדחת הזהב" בתקופת הבהלה לזהב ולכן נסע מערבה כדי לחפור ולחפש זהב על מנת להתעשר. הוא רשם זיכיון על חלקת אדמה וניגש לעבודה עם מכוש ואת. אחרי שבועות של עבודה מפרכת, התגלתה המתכת הזהובה הנכספת. הוא נזקק למכונות כדי להעלות את הזהב על פני השטח. בשקט, הוא כיסה את פי המכרה, חזר על עקבותיו ושב לביתו בוויליאמסבורג, מרילנד, שם הוא סיפר לכמה קרובים ושכנים על ה'מכה' שהוא עומד לעשות. יחד הם גייסו כסף לקניית המכונות הדרושות ושלחו אותן אל אתר המכרה. קרונית הזהב הראשונה נכרתה ונשלחה להתכה. התוצאות חזרו והוכיחו שמצאו את אחד המכרות העשירים ביותר בקולורדו. המקדחים קדחו לעומק והציפיות זינקו לשמיים.

ואז, משהו קרה. עורק הזהב נעלם! הם הגיעו לקצה הקשת בענן וכד הזהב לא היה שם. הם המשיכו לקדוח, מנסים נואשות למצוא שוב את העורק, אך ללא הועיל. בסופו של דבר, הם החליטו לוותר.

הם מכרו את המכונות לסוחר גרוטאות תמורת כמה מאות דולרים ולקחו את הרכבת חזרה הביתה. סוחר הגרוטאות התקשר למהנדס מכרות כדי שיסתכל במכרה ויעשה קצת חישובים. המהנדס קבע שהפרויקט נכשל כיוון שהבעלים לא הבינו שמדובר בעורק זהב קטוע. חישוביו הראו שהמשך עורק הזהב אמור להימצא במרחק של מטר אחד בלבד מהמקום בו הפסיקו הדארבים לקדוח!

אל תטעו לחשוב שהגעתם הכי רחוק שהנכם יכולים להגיע. תוכלו להגיע רחוק יותר.

 וזה בדיוק המקום בו נמצא הזהב. סוחר הגרוטאות הפך לעשיר מופלג כיוון שידע לא לוותר מהר מדי.

 זהו מסר חשוב לחודש אלול, בעודנו מתקרבים לתקופת החגים. החודש האחרון של השנה, לפני ראש השנה, מציג בפנינו דרישה משמעותית: אל תטעו לחשוב שהגעתם הכי רחוק שהנכם צריכים להגיע. ניתן להגיע רחוק יותר. אל תפרשו מהמרוץ לפני שהשגתם את כל מה שאתם מסוגלים להשיג.

הטרגדיה של רבים, כפי שקרה ללונה סלפטר, היא שהם עוצרים בשלב מוקדם מדי. כל עוד נשאר זמן נוסף במרוץ של חיינו, נוכל לנצל אותו כדי להיות ראויים לסיים את המרוץ כמנצחים. כמה עצוב יהיה אם נתעלם מהתובנה העמוקה של תומס אדיסון: " הרבה מנכשלי החיים הם אנשים שלא הבינו עד כמה קרובים היו להצלחה כאשר נואשו וויתרו". 

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן