רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

אקטואליה

חיסונים ומדיניות קהילתית

כ״ח בשבט ה׳תשע״ט כ״ח בשבט ה׳תשע״ט 03/02/2019 | מאת אפרם גולדברג, הרב דוד שבתאי, MD

בכל הקשור לבריאות ורפואה, ההלכה היהודית תמיד צידדה בהליכה בעקבות הממסד הרפואי והרופאים.

המדד האולטימטיבי למנהיג אינו מה קורה איתו (או איתה) ברגעי נחת ונוחות, אלא מה קורה איתו בזמנים בהם שיש אתגרים ומחלוקות, כשלהחלטות יש השלכות לא נוחות.

ה"שאלה" שמציבים אנשים מסוימים בנוגע לחיסונים אינה שאלה של סגנון חיים. לא ניתן להשוות זאת לדיון לגבי צמחונות, לעומת טבעונות, לעומת קרניבוריות, או לשאלה האם קפה טוב לנו או מזיק לנו. חד וחלק, ללא קשר ל"פילוסופיה" או לגישה שלכם בנוגע לבריאות, "חיים נקיים ובריאים" אינם מונעים מחלות כגון חצבת, חזרת או שפעת, וגם אינם מונעים הידבקות במחלות אלה. חיסונים הם הרבה מעבר לשאלה של בחירה אישית. כיוון שכולנו באינטראקציה עם הזולת ועל-ידי כך עלולים להעביר מחלות זה לזה, חיסונים הם ענין של מדיניות ציבורית ובריאות הציבור.

להלן כמה עובדות בסיסיות לגבי חצבת שהאדם הממוצע, כולל אלה שכן מתחסנים, אולי איננו מודע להן, אולם הן רלוונטיות למדיניות החדשה ולסיבה שנושא זה כה חשוב לנו. אין לנו שום סיבה להתייחס לנושא בצורה שונה מהצורה שבה אנו מתייחסים לסכרת, סרטן השד או הרעלת עופרת. הסטטיסטיקה עוזרת לנו לקבל החלטות מושכלות בחיינו ולסייע בקביעת המדיניות בקהילות שעליהן אנו אחראיים.

  • חצבת היא אחד המחלות המדבקות ביותר הידועות לאדם, מדבקת כל כך, עד שתשעה מתוך 10 אנשים שאינם מחוסנים (כולל כל הפעוטות לפני גיל שנה) יידבקו במחלה רק מעצם היותם חשופים לחולה חצבת.

  • חצבת יכולה להתפשט דרך הנשימה והיא יכולה להישאר באוויר אפילו שעתיים אחרי שחולה בחצבת עזב את המקום. כמו כן, גם חולה שאין לו סימפטומים יכול להדביק.

  • גם אחרי שמקבלים את שתי המנות המומלצות של MMR (החיסון נגד חצבת, חזרת, אדמת), עדיין קיימת הסתברות סטטיסטית לכך ש- 3 מתוך 100 אנשים שחוסנו עלולים לחלות במחלות אלה.                                                                                                            

במילים אחרות, מחלות שחשבנו שנעלמו מן העולם לא רק שצצו מחדש, אלא הן מגיעות כמעט לממדי מגפה, עם למעלה מ- 3150 מקרי חצבת בארץ ב 2018. מה קרה? ילדים ומבוגרים שלא חוסנו סיפקו קרקע פוריה לנגיף, שהחל להתפשט. בירושלים, תינוקת שלא חוסנה נפטרה לאחרונה מחצבת, המוות הראשון מחצבת ב- 15 השנים האחרונות בישראל.

אנחנו לא מדברים פה על חיים של היגיינה ובריאות, אנחנו מדברים על יישום הפרוטוקול והמדיניות שאומצו ברחבי העולם על-ידי הממסד הרפואי בארה"ב וברחבי העולם. אמנם למדינות שונות יש לוחות זמנים מעט שונים לחיסונים, אך אין שום ספק ביחס ליעילות ולחשיבות הקריטית של חיסונים.

כאשר אנשים המתנגדים לחיסונים מתוארים כאנשים ש"הגיעו למסקנות שונות", זה כאילו לומר שהעולם הוא שטוח, או שפיגועי ה- 11 בספטמבר בארה"ב היו קנוניה של אמריקנים, או שלא באמת הגענו לירח. הדוגמאות שלעיל מגוחכות לא פחות, אולם בהבדל קריטי אחד. אם מישהו חושב שהעולם הוא שטוח או שאירועים מסוימים מעולם לא קרו, הוא אינו מסכן אף אחד ישירות. לעומת זאת, אם מישהו מאמין שאין צורך או שאפילו אסור לחסן, הוא למעשה לוקח את החיים של אחרים לידיים שלו.

יש הרבה יותר נתונים התומכים בבטיחות וביעילות של חיסונים, בהשוואה לכל טיפול רפואי אחר שאנו מקבלים ואשר לא זוכה לכל כך הרבה מחשבה. לכן, אנו לא מוצאים סיבה לפקפק במהימנות ובמניעים של קונצנזוס רחב זה לגבי חיסונים, כפי שלא היינו מוצאים סיבה לפקפק בהמלצות ביחס לנושאים כגון החשיבות של חגורות בטיחות, צחצוח שיניים או בדיקות מקדימות לגילוי סרטן. הטלת ספק ללא הוכחות מבוססות, רק בגלל שישנה התנגדות קולנית, זו לא רק חוסר אחריות, הדבר גובל בסכנת נפשות.

כשאחוזי החיסונים צונחים, כולם נתונים בסכנה. אמנם אין שום תרופה או אמצעי מניעה שיכול לשמור ולהגן עלינו מפני כל המחלות והתופעות, אולם חיסונים הם הכלי הטוב ביותר שיש לנו לקידום ולשמירה על בריאותנו. העמדת פנים שנתונים אלה אינם קיימים לא תהפוך אותם לכאלה.

למעשה, לפי הנתונים האפידמיולוגיים, קמפיין החיסונים של בריאות הציבור הוא ההישג הרפואי הגדול ביותר של האנושות. אי פעם. מחלות שבעבר גרמו תמיד למותם של ילדים צעירים, למומים קשים במיליוני בני אדם ואשר מחו קהילות שלמות, פשוט נעלמו. לאור הצלחת החיסונים וכיוון שאנו באופן קולקטיבי לא מכירים תנאים אלה, יש אנשים שמתקשים להאמין שזו הייתה פעם המציאות שלנו. אולם הדבר כך רק כיוון שעמדנו על המשמר לגבי חיסונים - זו הסיבה ששיעורי ההצלחה הם כאלה. המציאות החדשה שנוצרה בארץ ואף בעולם, בניו יורק, ניו ג'רזי ובוושינגטון היא רק קצה קצהו של קרחון בעל פוטנציאל קטלני ביותר.

אנו מאמינים כי חיוני הדבר לנקוט צעדים - הן כפרטים והן כקהילה - כדי להגן על בריאותנו. לא רק שהדבר איננו בעייתי מבחינה דתית, אלא אף זהו מה שדורשת הדת ומצפה מאיתנו. כשאלוהים ברא את העולם, הוא השאיר אותו לא מושלם בכוונה תחילה. הוא השאיר לנו את המשימה לתקן, לגלות, לשנות ולהשלים את בריאתו. הרפואה המודרנית היא אחת המתנות הגדולות ביותר שאלוהים העניק לעולם הזה לפני שנים כה רבות. כשאנו משתמשים בה, כשאנו מסתמכים על התגליות של אלה שהיו כאן לפנינו, אנו יכולים אפילו עכשיו, בצורה יזומה, למנוע מחלות, בעודנו חוברים לאלוהים בהפיכת עולמו למקום טוב יותר.

אם אתם חושבים שקמפיין "חיים נקיים ובריאים" הצליח להעלים מן העולם את האבעבועות השחורות, דלקת קרום המוח ופוליו, במקום קמפיין חיסונים אגרסיבי, אתם פשוט טועים.

אם אתם מאמינים שכדור הארץ שטוח, זה לא כי יש לכם נקודת מבט שונה על גיאומטריה ופיזיקה. אתם פשוט טועים. אם אתם חושבים שחיסונים גורמים לאוטיזם ומסכנים אלפים - סליחה, אפילו מיליונים - של ילדים מדי שנה בשם איזושהי קונספירציה ענקית של חברות התרופות, זה לא מכיון שאתם מסתכלים על מצב הרפואה הנוכחי בעיניים מפוכחות ונאורות. אתם פשוט טועים.

אם מישהו חוצה כביש סואן בן 6 נתיבים מבלי להסתכל לצדדים, הוא אינו מהווה דוגמה לאמון בלתי מעורער בהשגחה העליונה שתשמור עליו. הוא מתנהג כמו טיפש, והוא אחראי לתוצאות הקטלניות שעלולות להיגרם. באופן דומה, בכל הקשור למחלות ורפואה, אלוהים אכן מגן עלינו, על-ידי כך שהוא מאפשר לנו ומעצים אותנו לערוך מחקרים מדעיים מוצלחים, למצוא תרופות וחיסונים שיכולים להגן עלינו, לרפא אותנו ולהאריך את חיינו. כשאנו מבינים את החשיבות של ממצאים אלה ומשתמשים בהם, זהו ביטוי לאמונתנו באלוהים. התעלמות מהם היא התעלמות ממתנתו של אלוהים ומנדיבותו כלפינו.

בהינתן הקונצנזוס הנוכחי של הקהילה הרפואית והמלצותיה, איננו מאמינים שההלכה היהודית מאפשרת לנו להתעלם מהן על-ידי ניסוח מדיניות שונה בקהילות שלנו.

יש בנו אהדה רבה לרגשות הבידוד או הדחיקה לשוליים שחוות ככל הנראה משפחות שלא מחסנות. אולם עלינו להיות ברורים - איש לא בעט בהם החוצה או נידה אותם. אך בתי ספר רשאים, ויש להם אחריות, לקיים מדיניות ביחס לבטיחות בכל הקשור לסמים, כלי נשק או סטנדרטים רפואיים.

הרב ד"ר אהרון גלאט, עוזר לרב קהילת  Young Israel מוודמיר, ניסח זאת היטב כשכתב לאחרונה:

תארו לעצמכם שהורים היו מתעקשים על כך שילדיהם יגיעו לבית הספר חמושים באקדח. האם הם היו זוכים לתמיכה, אפילו מצד האקטיביסט הנלהב ביותר למען זכויות נשיאת הנשק? כמובן שלא. אם כך, מדוע אנו מאפשרים לילדים להגיע לבתי הכנסת, בתי הספר והקייטנות שלנו, כשהם מפיצים מחלה מסוכנת ובעלת פוטנציאל קטלני, שניתן היה למנוע אותה על-ידי מתן חיסון?

אנו ממשיכים להתפלל שהן הקהילות שלנו והן העולם יאמצו את פריצות הדרך שאלוהים אפשר לנו להשיג ושהוא יעורר השראה בכולם להשתמש בהן בדרך שמגינה עלינו ומסלקת מקרבנו את החולי.

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן