רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

ליל הסדר והגדה

כאשר הבן שלך הוא ה"רשע"

י״ב בניסן ה׳תשע״ט י״ב בניסן ה׳תשע״ט 17/04/2019 | מאת הרב בנימין בלך

אנחנו נדרשים להאמין לא רק באל אלא בילדינו.

לא קל לגדל ילדים. זוהי עבודה במשרה מלאה ללא תשלום. עם זאת, רוב ההורים יגידו שזה שווה. התגמול הוא אינסופי; ההנאות אינן ניתנות לתיאור. אנו גאים בהישגי צאצאינו. הישגיהם משמעותיים לנו יותר משלנו. הם מקור האושר הגדול ביותר שלנו.

אבל כשאנו נדרשים להתמודד עם המציאות שהילד הוא לא בדיוק "הבן החכם" של ההגדה שאליו התפללנו, ובמקום זאת נראה שאנו תקועים עם "הבן הרשע", האתגר קשה יותר. מילאנו אחר כל ההוראות, אבל נראה שלא הצלחנו. הילד שלנו לא שותף לערכינו. הוא דוחה את המסורת שלנו.הוא שואל, "מה העבודה הזאת לכם?" - הלגלוג על המחויבות שלנו ליהדות מעיד על חוסר עניין שלו להיות חלק מעמנו.

איזו נחמה מציעה ההגדה להורים אלה בליל הסדר, כאשר הם מייחלים לאושר ומתנפצים רגשית מול המציאות של מצוקתם האישית?

התשובה אולי נמצאת בסדר המוזר שבו מופיעים ארבעת הבנים בהגדה. כתוב "כנגד  ארבעה בנים דברה תורה", ואז ההגדה מונה אותם: אחד חכם, אחד רשע, אחד תם, ואחד שאינו יודע לשאול. ההיגיון היה מכתיב רצף אחר. שני הקצוות, החכמים והרשעים, צריכים להיות בקצה, שני האחרים במרכז. מהו הרציונל לסדר שבו הם מוצגים?

ייתכן שהולכים לפי הגיל. הבכור מוזכר הראשון, הצעיר האחרון. עם הבנה הזאת, הרצף הגיוני לגמרי. מלמטה למעלה, האחרון, הצעיר ביותר, הוא אחד שאפילו לא מבוגר מספיק כדי לשאול. אחריו, הבן התם הוא זה שיודע לדבר אבל לא מתוחכם יותר מדי ועל כן יודע רק לשאול "מה זה?"

עוד יותר מבוגר הוא בן שנות העשרה המרדניות, העובר שלב שבו החתירה שלו לעצמאות מקשה עליו את קבלת ערכי ההורים ואת הדרכתם. למרבה המזל הרצף לא נעצר כאן.

אחד האמתיות האוניברסאליות הוא שככל שילדים מתבגרים, הם מגיעים להכרה שהוריהם אינם טיפשים כפי שהאמינו כשהיו בני נוער. במילותיו העמוקות של מארק טוויין, "כשהייתי ילד בן 14, אבי היה כל כך בור, שבקושי יכולתי לסבול את הזקן. כשהגעתי לגיל 21, נדהמתי לגלות כמה האיש למד בשבע שנים ".

ארבעת הבנים מתארים ארבעה שלבי חיים של ילד אחד, מינקות דרך ילדותיות, עוברים למרדנות ולבסוף מתבגרים לחוכמה אמיתית.

ארבעת הבנים עשויים למעשה לדבר על ארבעה  שלבים בחייו של כל אחד מהם - שלבים המביאים אותם מינקות דרך ילדותיות, עוברים למרדנות ולבסוף מתבגרים לחכמה אמיתית.

זו יכולה להיות הסיבה מדוע ההגדה, למרות שלכאורה מדברת על ארבעה בנים שונים, חוזרת על המילה - אחד. זהו בעצם אדם אחד שעובר 4 שלבים במסע החיים.  ולכן יש תקווה כשפוגשים ילד שנמצא במהלך שלב המרידה וה"רשעות". הוא עוד יגיע לשלב החכמה.

ישנה אגדה מפורסמת שמספרת על יהודי מן השטעטל שהולך בפעם הראשונה לאחת הערים הגדולות בפולין. הוא חזר עם סיפור מדהים לחבריו הוא בקושי מאמין מה שהוא ראה שם. "ביקרתי בווילנה וראיתי אדם שעשה מאמץ גדול ללמוד תורה כל היום. וראיתי אדם שבילה כל היום במחשבה איך להרויח כסף. וראיתי אדם שיצרו התעורר בכל פעם שראה אישה ברחוב. וראיתי אדם שנהג לעצום את עיניו כדי שלא ייראה דברים אסורים. וראיתי אדם שדיבר הרבה רכילות. וראיתי מישהו שנאבק לשמור על פה סגור! "

אמרו לו: "מה מפתיע, וילנה הרי היא עיר ענקית עם יהודים רבים?"

"כן," הוא אמר, "אבל המדהים הוא שזה היה רק ​​אדם אחד!"

טעות היא לחשוב על אנשים כאל חד מימדיים. החכם הוא לפעמים רשע, לחכם הגדול ביותר יש זמנים שהוא תמים וזמנים שהוא אף לא מסוגל להציע שאלה. החיים הם ספר עם פרקים רבים, עם אפשרות לשינויים דרמטיים במהלכם.

אולי אחד הדברים המדהימים ביותר שראינו בחיינו הוא הצמיחה המדהימה של תנועת מאות אלפי יהודים החוזרים לשמירת מצוות ולגאווה בזהותם היהודית. "בנים רשעים" של השנים האחרונות כמעט באורח פלא, נולדו מחדש כ"בנים החכמים "בליל הסדר.

חג הפסח הוא חג שמחייב אופטימיות. המסר שלו הוא גאולה - לא רק גאולה לאומית מן הגלות והעבדות אלא גאולה אישית מן הניכור מאלוהים והעם היהודי. אנו צריכים להאמין, לא רק באל אלא גם בילדים שלנו. אמון באלה שזמנית איבדו את דרכם. אמונה ש"הבן הרשע" הוא רק אחד השלבים בדרך להגעה ל"בן החכם". 

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן