רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

אקטואליה

אלי כהן, המרגל האגדי של ישראל – עכשיו בנטפליקס

י״ב באלול ה׳תשע״ט י״ב באלול ה׳תשע״ט 12/09/2019 | מאת הרב שרגא סימונס

סדרה חדשה בת 6 פרקים היא עדות לסיפור ההירואי והטרגי.

המשימה הקטלנית של רב-המרגלים הישראלי, אלי כהן, היא מרכזה של עלילית הסדרה אלי, מותחן בן 6 חלקים בכיכובו של סשה ברון כהן.

בשנת 1961, אלי כהן – בנם של יהודים סורים ודובר ערבית שוטפת – גויס על-ידי המוסד, סוכנות הביון של ישראל, והסתנן לדרגים הגבוהים ביותר בחברה הסורית.

כהן עטה את זהותו של אמין כאמל ת'אבת – "איש עסקים כריזמטי ומתוחכם, נצר למשפחה סורית". הוא עבר לארגנטינה כדי להתערות בקהילת הגולים הסורים ולשפר את כישורי המשחק שלו.

בהמשך עבר כהן לדמשק וטיפס בסולם ההשפעה עד שהפך לסגן שר ההגנה של סוריה ואיש סודו של הנשיא הסורי לעתיד, אמין אל-חאפז. מלבד הגישה שלו לתדרוכים של הצבא הסורי, כהן אירח מסיבות מפוארות כדרך להשיג סודות מבכירי ממשלה וצבא שתויים.

אלי כהן, 1960 בקירוב

תרומה מכרעת

באמצעות משדר רדיו סודי, שידר כהן לישראל מידע חיוני – ומנע סדרת פעולות תקיפה מצד סוריה - ששימש כגורם חיוני בכיבוש המדהים של ישראל את רמת הגולן תוך יומיים בלבד במלחמת ששת הימים ב- 1967:

  • כהן סיפק לישראל תמונות ושרטוטים של המיקום הסודי של כוחות הארטילריה של סוריה ברמת הגולן.

  • בעודו מסייר בגולן עם קצינים סורים, כהן הציע רעיון יצירתי – נטיעת עצים שתאפשר לחיילים המוצבים שם ליהנות מקרירות וצל. עצים אלה אפשרו בהמשך לישראל לזהות במדויק את מיקומן של ההגנות הסוריות.

  • כהן גילה תוכנית סורית סודית ליצור שלושה קווי הגנה רציפים ברמת הגולן. צה"ל הצליח להתאים את האסטרטגיה שלו, שאלמלא מידע זה הייתה צפויה להתייחס לקו הגנה אחד בלבד.

אלי כהן בדמשק, 1963

לכידתו של אלי כהן

כתוצאה מהדרישה העצומה למידע סודי, כהן אולץ לדווח בתדירות גבוהה ותוך סיכון גדול. כשקצין מודיעין סורי החל לחשוד, כהן רצה לסיים את המשימה שלו, אולם המוסד דחף אותו לעשות יותר.

בינואר 1965, הסורים (שנעזרו במומחים סובייטים) השעו בחשאיות את כל שידורי הרדיו, כדרך לחשוף שידורי ריגול. כשאותרו שידוריו של כהן, שירותי הביטחון הסורים פשטו על ביתו ותפסו אותו "על חם" כשהוא משדר מידע לישראל.

אלי כהן, בתור סגן שר ההגנה של סוריה, בסיור ברמת הגולן
 
אחת התיאוריות לגבי לכידתו של אלי כהן מספרת על מעורבותו של רפעת אל-גמאל, מרגל מצרי שבמשך שנים רבות הפעיל סוכנות נסיעות בתל-אביב ויצר קשרים עם פוליטיקאים ישראלים מובילים.

בשהותו בגרמניה, ראה אל-גמאל תמונה בעיתון של "אמין כאמל ת'אבת" המסייר בביצורים ברמת הגולן עם קצינים סורים. אל גמאל זיהה אותו כאלי כהן ממצרים והזהיר את הרשויות הערביות.

לכהן נערך משפט ראווה, הוא עונה ונתלה בפומבי ב- 18 במאי, 1965 (ט"ז באייר). עד היום מסרבת ממשלת סוריה להשיב את גופתו של כהן.

גיבורי המוסד

אלי כהן הוא גיבור יהודי לאומי, הזוכה לכבוד רב כאדם שעמד מול סכנות רבות והקריב את חייו בגבורה למען ישראל. רחובות רבים ושכונות רבות בארץ קרויות על שמו, ובשנת 1977, בבר המצווה של בנו השתתף ראש הממשלה דאז מנחם בגין.

מצבה לזכרו של אלי כהן בהר הרצל, בית הקברות הלאומי של ישראל בירושלים
 
בסדרה אלי, את תפקידו של אלי כהן משחק בכישרון רב סשה ברון כהן, שסיפר לניו יורק טיימס: "בעבר לא רציתי לשחק בתפקידים של יהודים או ישראלים, כיוון שלא רציתי להיות מקוטלג כשחקן יהודי. יש יהודים אחרים בהוליווד, אבל איכשהו, אנשים חשבו עליי כ'שחקן יהודי' גם אחרי ששיחקתי את בוראט, דמות שהיא אנטישמית באופן מוחצן... אבל, לפני כמה שנים קראתי את התסריט של גידי [על אלי כהן] ולא יכולתי להניח אותו. אז ויתרתי על העמדה הזו".

כיום, הגדילה המהירה של שירותי הזרמת מדיה – נטפליקס, אפל, אמזון, דיסני וכו' – יצרה תיאבון שאינו יודע שובע לסיפורים אמיתיים. כתוצאה מכך, יוצרי הסרטים מוצאים סיפורים מרתקים בעלילות המוסד, כולל ההפקות האחרונות של נטפליקס:

·       אתר הצלילה בים האדום – על התוכנית להציל את יהודי אתיופיה דרך סודאן.

·       המלאך – על המרגל הישראלי שהיה חתנו של נאצר ויועץ מהימן לאנואר סאדאת.

כפי שכתב אחד הפרשנים בטוויטר: "נטפליקס מפיקה כל כך הרבה סרטי מתח על המוסד המציגים את ישראל באור חיובי, שהיא עלולה להיחשב כחברת הפקות העוסקת בתעמולה ציונית". 

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן