רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

אקטואליה

רופאים בחזית המלחמה בווירוס הקורונה

ט׳ באייר ה׳תש״פ ט׳ באייר ה׳תש״פ 03/05/2020 | מאת ד"ר איווט אלט מילר

ארבעה רופאים יהודים מספרים על החוויה שלהם במלחמה בקורונה.

הם שני רופאי משפחה, רופא בחדר מיון ורופא מומחה. כולם נמצאים בחזית של המלחמה בווירוס הקורונה. כולם יהודים שהקדישו את חייהם לעזור לאחרים. בסדרת ראיונות, ארבעה רופאים מרחבי ארצות הברית וישראל שוחחו עם Aish.co.il ותיארו את המלחמה היומית שלהם בווירוס הקורונה הקטלני - תוך מתן תקווה ועצה טובה בזמן מגפה איומה זו.

בתי החולים קורסים תחת העומס

“בהחלט מורט עצבים למדי ללכת לעבודה", מסבירה ד"ר לאה פינקל, מנהלת מחלקת רפואת ילדים ומרצה זוטרה לרפואת חירום קלינית בבית החולים ובמערך מדעי הבריאות של אוניברסיטת אילינוי - בית חולים לימודי מרכזי בצד המערבי של שיקגו. עם העלייה במספר חולי הקורונה באילינוי, ראתה ד"ר פינקל את בית החולים שלה מתארגן מחדש, מפסיק באופן זמני את פעולת חלק מהמחלקות שאינן מחלקות חירום ומעביר מחלקות אחרות לאזור אחר כדי שבית החולים יוכל להתמקד בחולי הקורונה הרבים הזקוקים לטיפול.

"עכשיו יש לנו אוהל קורונה", מסבירה ד"ר פינקל. חולים המחפשים טיפול עוברים שם מיון מקדים לפני שכף רגלם דורכת בבית החולים. רוב המחלקות החדשות שהוקצו לחולי קורונה כבר מתמלאות. יחידת טיפול נמרץ ילדים של בית החולים ומחלקת הילדים הוסבו גם הן בעקבות העלייה במספר מקרי הקורונה, ותמיד מלא שם. ד"ר פינקל צופה שהדרישה רק תעלה בשבועות הקרובים, "זה אפילו לא השיא". בכירים במערכת הבריאות צופים שהווירוס יגיע לשיאו בשיקגו רק לקראת אמצע מאי.

ד"ר לאה פינקל

בניו יורק, לב ליבה של התפרצות המחלה בארצות הברית, ג'ייסון הוא מתמחה ראשי באורולוגיה העובד בשניים מבתי החולים העמוסים ביותר בניו יורק, שכורעים כעת תחת העומס של חולי קורונה (מטעמי פרטיות, הוא ביקש שלא לציין את שם משפחתו ואת שמות בתי החולים). ג'ייסון אומר שהרופאים מניחים כי כל עובדי מערכת הבריאות ייחשפו במוקדם או במאוחר לקורונה. "יש אחווה שמתפתחת כשאנחנו מבינים שאנחנו חייבים לשלב ידיים ולעבוד ביחד כצוות", הוא מסביר. כשרופאים נדבקים או נכנסים לבידוד עצמי לאחר חשיפה לווירוס הקורונה, מצבת כוח האדם בבתי החולים צונחת במהירות. רופאים שלא עברו הכשרה ברפואת חירום מוצאים את עצמם יותר ויותר מגויסים לחדרי מיון ונאלצים להתמודד.

“הבעיה היא שאם כל מי שנחשף לווירוס הקורונה היה נכנס לבידוד, לא היה נשאר מי שיטפל ויעזור". ג'ייסון נחשף לקורונה ביום ראשון האחרון: הוא ניתח אישה בת 80 שהתגלתה בהמשך כחולת קורונה מאומתת. "חמישה מתמחים דיברו איתה, אני ניתחתי אותה. לבשנו רק מסכות ניתוח וכפפות. כולנו צריכים להיכנס לבידוד, אבל זה בלתי אפשרי". במצב חסר תקדים זה, שבו רופאים כה רבים מסתובבים כשהם חשופים לנגיף ואולי אף נדבקו בו, ומספר החולים עולה, מסביר ג'ייסון את המציאות העגומה החדשה מבחינת הרופאים: "אתה עובד, אלא אם כן יש לך סימפטומים".

רופאים שיש להם סימפטומים של קורונה נשארים בבית לפחות שבעה ימים, ואז ממשיכים לשהות בבידוד עצמי למשך שלושה ימים נוספים אחרי חלוף הסימפטומים. לאור המחסור בערכות בדיקה, רופאים רבים פשוט מניחים שהם נדבקו בקורונה, אף מבלי להיבדק.

מחסור בבדיקות

ד"ר איימי קאיסר, רופאה פנימית במרפאה פרטית באינדיאנפוליס, רואה את העליה במספר החולים שיש להם סימפטומים של קורונה - כמה עשרות מדי יום - ואינה יכולה לערוך בדיקה לכל מי שהייתה רוצה. ישנם גורמים רבים שמונעים מאנשים להיבדק. מחסור בערכות בדיקה פירושו שבמקרים רבים יש הנחיות נוקשות לגבי מי שיכול להיבדק. באינדיאנה, תוצאות הבדיקות מגיעות בדרך כלל אחרי שבוע. ד"ר קאיסר מציינת גם שאחוז הדיוק הנמוך של הבדיקות - כ- 30% מהתוצאות השליליות הן שגויות והחולים למעשה חיוביים לקורונה - מקשים על עריכת הבדיקות.

ד"ר איימי קאיסר

חשיפה לאנשים אחרים עם סימפטומים של קורונה גם היא סיכון. "אם אתה אדם מבוגר ואין לך קורונה, אתה עלול להידבק רק מעצם זה שיצאת החוצה וחיכית לבדיקה", מציינת ד"ר קאיסר. "עצתי היא שאם אתפ משתעלים, או שיש חום וגרון כואב, צאו מנקודת הנחה שיש לכם קורונה ובודדו את עצמכם. חולים צריכים להיכנס לבידוד עצמי בזמן שהם חולים ויש להם חום, ואז לחכות שבעה ימים אחרי חלוף הסימפטומים, או שלושה ימים אחרי שהיה להם חום - הארוך מביניהם". ד"ר קאיסר מסבירה שכדי שהבידוד העצמי יהיה יעיל, חיוני שכל בני הבית גם הם ייכנסו לבידוד עצמי, כדי לא להפיץ את הווירוס הלאה לאחרים.

היה עדיף לערוך בדיקות נוספות, מציינת ד"ר קאיסר. נראה שיש אנשים שחלו בקורונה ופיתחו עמידות מסוימת, והידיעה שמישהו חלה במחלה והחלים תאפשר לו לצאת החוצה ולא לחשוש מהמחלה או מהפצתה. "ברגע שאתה יודע שהחלמת, אתה יכול לצאת ולסייע לאחרים", היא מסבירה. הדבר חשוב במיוחד עבור עובדי מערכת הבריאות. "אם הם נדבקו, ברגע שהם מחלימים הם יכולים ליטול תפקיד משמעותי יותר בחזית" וכך להקל על חלק מהעומס בבתי החולים.

ד"ר חנה סלמן היא רופאת משפחה בישראל ומומחית לרפואה דחופה שעבדה בחדרי מיון בארצות הברית ובישראל. במרפאה שלה בישראל, היכולת לבדוק מקרים החשודים כחולי קורונה נמצאת במגמת שיפור, אולם החוסר בבדיקות מקדימות הקשה על אבחון המחלה בשבועות המוקדמים. "כתוצאה מהבדיקות שהיו מוגבלות עד כה, רוב החולים שלי שנבדקו היו נטולי סימפטומים. עם ההתפתחות בבדיקות, אני מאמינה שנדע יותר על המצב כאן ונבין יותר לעומק איזה חלק מהאוכלוסיה נדבק".

מחלה מפחידה

“וירוס הקורונה הוא וירוס מבלבל, לא עקבי ואכזרי", מסבירה ד"ר סלמן. הוא מופיע באופן שונה אצל חולים שונים, כשאצל חלקם יש רק סימפטומים מתונים, בשעה שאחרים הופכים לחולים קשים. בחלק קטן מהחולים, וירוס הקורונה גורם לדלקת ריאות ומצוקה נשימתית חמורה כל כך,עד שהם נזקקים לצנרור קנה וחיבור למכונת הנשמה, לעיתים אפילו למשך שבוע. כיוון שבבתי החולים יש מספר מוגבל של מכונות הנשמה, אפילו גידול קל במספר החולים הקשים הזקוקים למכונת הנשמה יכול לגרום לתנאים הנוראים שראינו לאחרונה באיטליה, שבהם היה על רופאים לקבל החלטות של חיים ומוות באשר לאילו חולים יחוברו למכונת הנשמה ואילו לא.

בניו יורק מציין ג'ייסון כי אמנם נראה שהמחלה קטלנית יותר עבור קשישים ואנשים בעלי בעיות בריאותיות קודמות, אולם הוא רואה גם צעירים בשנות העשרים והשלושים לחייהם ללא בעיות רפואיות ידועות שהופכים לחולים מאוד.

חוסר בציוד מגן ודאגה ליקרים לנו

וירוס הקורונה הוא מדבק ביותר ורופאים המטפלים בחולים נשאי הווירוס חייבים ללבוש חליפות מיגון כדי להגן על עצמם. רופאים כבר עכשיו מתמודדים עם מחסור רציני בחליפות מיגון, למרות שאלה עדיין השלבים ההתחלתיים של המשבר הרפואי. ישנו חוסר מיוחד במסכות המיוחדות המגנות מפני קורונה, הנקראות מסכות N95, והן יעילות ל- 18 שעות שימוש בלבד. בגלל אגירה, כבר עכשיו קשה למצוא מסכות N95 ורופאים רבים מתבקשים להשתמש במסכה אחת בלבד לאורך זמן. אפילו ציוד הגנה פחות מיוחד כגון מסכות חד פעמיות וחלוקי ניתוח כבר החל להיות מחולק בהקצבה.

"אני לא מרגישה שיש לי את הציוד המתאים כדי לטפל בבטחה בחולים בקליניקה", מסבירה ד"ר חנה סלמן בישראל. "קיבלתי רק מסכת N95 אחת. שמעתי שהן הוזמנו. המחסור בציוד מיגון תורם מאוד למתח בקרב הקולגות שלי".

בניו יורק, הבחין ג'ייסון בהתרופפות הדרגתית של ההנחיות לגבי האופן שבו רופאים אמורים להגן על עצמם עם הידלדלות ערכות המיגון. "כרגע, כשאנו נמצאים במגע עם חולי קורונה אולם לא מבצעים הליך רפואי (כגון צנרור קנה או חיבור למכונת הנשמה), אנחנו אמורים לחבוש רק מסכה. אם היה לנו מספר בלתי מוגבל של מסכות N95 היינו חובשים אותן בכל פעם שהיינו באים במגע עם חולה קורונה. אתה שומע על בתי חולים שאומרים שיש לנו מספיק אספקה, אבל זה בגלל שההנחיות השתנו מכורח המציאות, מבלי לדעת מהן ההשפעות האמיתיות של החלטה זו".

ללא ערכות מיגון מתאימות, רופאים רבים פוחדים להידבק ולהעביר את הווירוס לחולים אחרים או לבני משפחתם. ג'ייסון נשוי ויש לו שני ילדים קטנים ובשבועות האחרונים, אשתו וילדיו עברו לגור עם קרובי משפחה אחרים, כדי שלא ידביק אותם. הוא שמע על רופאים אחרים שעזבו את ביתם באופן זמני וישנים בחדרי תורנויות בבתי החולים - אפילו ישנים באוהל בחנייה - כדי לצמצם למינימום את הסיכון למשפחתם.

“אנשים מתפשטים בחנייה, ואז רצים פנימה ומתקלחים ברגע שהם נכנסים הביתה", מסבירה ד"ר פינקל. "באופן אישי, הרבה פעמים אני פוחדת ללכת לעבודה. את מקווה לטוב, את אומרת, אני צעירה, אני בריאה, אני מקווה שזה לא הגורל שלי להידבק היום. אם יש איתך בבית אנשים שמערכת החיסון שלהם חלשה, שההידבקות בקורונה תהיה עבורם מסוכנת, זה ממש מפחיד". היא משווה בין הטיפול בחולי קורונה בימים אלה לשדה קרב, עם סכנת חיים ורופאים כמותה שגויסו כדי להילחם באויב רב-עוצמה זה.

עצת הרופאים

כששיעורי המוות מווירוס הקורונה עולים, רופאים אלה למדו לאזן בין הצורך לעודד אנשים להתייחס לקורונה ברצינות ולנקוט אמצעי זהירות כדי למנוע את התפשטות הווירוס, לבין הרצון לייעץ לאנשים לא להיבהל ולא להתייאש.

“אני אומרת לכולם שינסו לבצע פעילות גופנית תוך שמירה על מגבלות הריחוק החברתי. אם אתם חרדים לגבי המצב, נסו להתנתק מהאינטרנט ומהחדשות". היא מדגישה שאנשים צריכים לרחוץ ידיים לעיתים קרובות ולהציב את הטיפול בעצמם בראש סדר העדיפויות, תוך וידוא שהם עושים פעילות גופנית וישנים מספיק.

ד"ר לאה פינקל מייעצת: "התייחסו ברצינות לריחוק החברתי וחשבו על אחרים. זה מאוד מתסכל לראות רופאים מסכנים את עצמם בשעה שאחרים מזלזלים בהנחיות ומתאספים בקבוצות, וכך גורמים באופן פוטנציאלי להתפשטות הנגיף". יש לה גם עצות למי שסובלים מסימפטומים קלים: "הימנעו מבתי חולים אלא אם כן אתם חולים מאוד ויש לכם קשיי נשימה", כיוון שהביקור בבתי חולים עלול לחשוף מבלי משים חולים קלים לסיכון גדול יותר, ויכול לגרום להתפשטות הווירוס ולהעמיס עוד יותר על משאבי בית החולים הדלים גם כך.

"כל כך הרבה עדיין לא ידוע על הקורונה, כולל אופן ההעברה שלה ומדוע אנשים מסוימים נהיים כל כך חולים", מסבירה ד"ר חנה סלמן. עם זאת, היא מדגישה שיש כמה עובדות קונקרטיות לגבי וירוס זה שעדיין איננו יודעים. "היגיינה כללית ורחיצת ידיים באופן יסודי עוזרות מאוד למנוע חשיפה. שמירה על מרחק גם היא קריטית. אם מישהו חולה, רצוי שיחבוש מסכה כדי למנוע מהשיעול ומחלקיקי רוק להגיע לאחרים בזמן שהוא מדבר. לגבי משטחים, אמנם ברור שהווירוס יכול להימצא על משטחים שונים למשך כמויות זמן שונות, אולם עדיין לא ברור אם עקבות אלה מדבקות ואם כן, באילו נסיבות".

לבסוף, רופאים אלה מעודדים אותנו להתמודד עם המשבר באמונה ובאומץ. בתוך כל הפחד והצער בעקבות מגפה נוראית זו, ד"ר פינקל מציינת שיש גם חצי כוס מלאה: "תיהנו מהזמן הזה עם המשפחה שלכם. נסו להסתכל על זה כהזדמנות ייחודית להיות עם הילדים שלכם. זו ברכה שאני יכולה להשאיר את הילדים שלי בבית, בטוחים, בתקופה הזו". למרות שהיא דואגת לגבי הסיכון ומידת החשיפה שלה עצמה, היא מנסה ליהנות מהרגעים הטובים כשהיא לא עובדת ויכולה להיות בבית עם בעלה וילדיה הצעירים.

ד"ר סלמן מציינת כי היא דואגת לבריאותה שלה, מתוך הבנה כי וירוס הקורונה כל כך לא צפוי, עד שבלתי אפשרי לדעת איך כל אדם יגיב אליו. "באופן אישי שימשתי כרופאה במצבים של פיגועי טרור, כולל ה- 11 בספטמבר בניו יורק, אנתרקס, וירוס אבולה ושפעת החזירים, אז אני יודעת שגם זה יעבור".

רוצים להתפלל לרפואת ולהמשך בריאותם של עובדי מערכת הבריאות? לחצו כאן: carewithaprayer.org

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

[contact-form-7 404 "לא נמצא"]

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן