רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

חברה

זום מועיל

כ״ו בתשרי ה׳תשפ״א כ״ו בתשרי ה׳תשפ״א 14/10/2020 | מאת אבינועם הרש

5 עצות לגרום לילדים שלכם להעביר שיעור זום באופן תכליתי יותר

אין היום כמעט הורה שלא מכיר את תוכנת הזום והלמידה מרחוק כאשר התחושה הכללית הינה תחושה של פספוס והחמצה היות והתלמידים, הילדים שלנו, לא מגיעים למיצוי הפונטציאל הלימודי עקב גורמים שונים שמעכבים ומפריעים לתהליך הלמידה. מוגשים לפניכם חמשת הגורמים העיקריים שמפריעים לילדים שלנו ללמוד ומה נוכל לעשות בנידון.

1. מולטי טאסקינג זו תכונה טובה. לא בזום

בשביל לקבל למידה אפקטיבית בזום אנו צריכים להשיג את מירב תשומת הלב. תלמיד שמגיע לזום כאשר הסמארטפון שלו פתוח, והקשב שלו מזגזג לסירוגין מהזום לסמארטפון וחוזר חלילה, מובן שסף הריכוז הנמוך שלו לא יוכל לשרת את המטרה והוא ילך לאיבוד בגלל הסחות הדעת האלו. 

מה לעשות?

הסבירו לילדכם שכמו נהיגה גם הזום מצריך ריכוז מלא ולכן כל התעסקות אחרת בזמן הזום תפגע באופן משמעותי ביכולת שלהם לעקוב אחרי מהלך השיעור ולהבין אותו. דאגו להשתיק גורמים מסיחים כגון רדיו וטלוויזיה. סביבה נטולת רעשים תוכל לייצר את התנאים האידאלים להצלחת השיעור.

 2. דימוי גוף

תלמידים לא אוהבים לפתוח מצלמות בטח לא בגיל ההתבגרות בגלל שהם לא תמיד אוהבים לראות את עצמם על המסך. ברגע שהם מבינים ש'כל העולם' או הכיתה רואים אותם הם עלולים לקבל חרדה חברתית ולוותר על כל הרעיון. צריך הרבה ביטחון בשביל לראות את הפרצוף שלך לעיני כולם ובכל זאת להרגיש איתו בטוח. הבעיה היא, שברגע שהמצלמה כבויה, הילד מרגיש שהוא יכול לעשות משהו אחר ולא להתרכז ולהקשיב, כי ממילא לא רואים אותו.

מה לעשות?

מדובר בתחושה שלנו כמבוגרים מאוד קל להזדהות איתה. זה בדיוק הזמן לדבר על כל העניין של דימוי גוף ואיך הם מרגישים לגבי הגוף שלהם. האם ועד כמה אנחנו צריכים לתת מקום לחיצוניות שלנו להכתיב לנו את תחושת הביטחון העצמי ? האם אנחנו משווים את הגוף שלנו לדוגמנים או לדמויות אחרות בתקשורת שהם לא באמת מציאותיים עבורנו.

3. להכניס את הכיתה לסלון הביתי

יש תלמידים שמרגישים תחושה של חוסר נעימות כאשר הם יודעים שכל הכיתה הולכת עכשיו לראות את הסלון שלהם או את החדר האישי שלהם. פתאום המקדש הפרטי שלהם נהפך לנחלת הכלל וזה בכלל לא מתאים להם. בדמיונם הם כבר מדמיינים את השאלות שהחברים שלהם הולכים להמטיר עליהם כשייפגשו בבית הספר אודות הריהוט בבית. שוב הגענו לבעיית המצלמה הכבויה.

מה לעשות?

במקרה של מחשב נייח אפשר לדבר מראש עם הילדים ולשאול אותם איך אפשר לשנות ולסדר את החדר בצורה כזו שתעניק להם ביטחון רב יותר. במקרה של מחשב נייד הסיפור הרבה יותר פשוט ואפשר למקם את המחשב כך שירגישו הכי בנוח. עלינו להבין שהסיטואציה הזו של חדירה למרחב האישי כמוה כפגיעה בפרטיות ורק בעזרת מודעות נכונה הבנה והכוונה נוכל לסייע לילדים שלנו להתגבר על הקושי הזה.

4. גופייה ופיז'מה אולי נוחים, אבל לא מתאימים לזום.

אין מורה שלא מכיר את התלמידים שמגיעים לזום עם גופיה או פיג'מה ולוק כללי של מישהו שהרגע קם מהשינה. כתוצאה מכך קשה מאוד לייצר אווירה של למידה כאשר כל האווירה מושפעת מהלבוש שמשדר מסר של ס'תלבט ואווירת עס"ק כללית. תלמידים שמגיעים בלבוש מכבד, נוהגים לכבד גם את השיעור ומתייחסים אליו ברצינות גדולה יותר מאשר תלמידים שמגיעים בפיג'מה.

מה לעשות?

הסבירו לילדים שלכם שלזום טוב, כמו לפגישה או לראיון, צריך להגיע באופן שמכבד את המעמד. גם אם לא חייבים ללבוש נעליים כמו שלובשים לבית הספר עדיין יש את המינימום ההכרחי שמומלץ להתייצב מולו למצלמות.

5. הכן מחשבך לחורף

ועדיין בשורה התחתונה הטכנולוגיה תקבע האם השיעור יתנהל כראוי או לא. התופעה של תלמידים שנזכרים ברגע האחרון שיש שיעור, מארגנים הכול בחופזה ואז מחכים שהמורה יכניס אותם לשיעור אחרי שהשיעור התחיל כבר לפני עשר דקות היא נפוצה וידועה ובעיקר מקשה על המורים שבמקום להתרכז בהעברת השיעור עסוקים כל הזמן בצפייה בחדר ההמתנה ובהכנסת התלמידים

מה לעשות?

הורים יכולים לעזור בתכנון זמן יעיל להצלחת שיעורי הזום. שאלו את ילדיכם מתי יש לו שיעור והאם מבחינתו הכול מאורגן (הוא מוזמן להכין לו את כוס הקפה בזמן ובנחת). מצד האמת אין באמת הבדל בין איחור לשיעור רגיל לבין איחור לשיעור זום ולכן הקפדה על סידור הדברים מראש יכולה לחולל פלאות. 

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן