רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

הורות

חופשה בלי הילדים

י״ז באב ה׳תשע״ב י״ז באב ה׳תשע״ב 05/08/2012 | מאת שרה נייס

איך להכין את הילדים בצורה אפקטיבית לחופשה זוגית של ההורים בלעדיהם?

הורים רבים נמנעים מלנסוע לחופשה ללא הילדים מחשש שהדבר יפגע בילדיהם (תהיה להם חרדת נטישה; הם לא יסתדרו בלעדנו וכו'). אמנם נכון שיש להתאים את אורך החופשה לגיל הילדים אך בודאי שאין צורך לוותר עליה לגמרי.

חופשה זוגית ללא הילדים חשובה עבור ההורים ומאפשרת את טיפוח הזוגיות ומועילה גם לילדים שבוודאי מעדיפים הורים שמחים ורעננים על פני הורים עייפים מותשים וחסרי אנרגיות.

אז איך מכינים את הילדים ליציאת ההורים לחופשה בלעדיהם? לפניכם מספר נקודות מועילות:

  1. הרגשתכם האישית לפני הנסיעה חשובה מאוד. אם התחושה היא כאב וצער על "הנטישה" או פחדים על כך שהילדים יפגעו ו"יזכרו לכם את זה כל החיים!" כל מאמץ להראות כאילו "הכל בסדר" לא יצלח. לילדים חושים חדים מאד והם קולטים היטב את המסרים הגלויים והסמויים. לכן רצוי לשדר לילדים ביטחון שאתם עושים את המעשה הנכון ללא רגשי אשמה. היו בטוחים בכך שאתם הורים טובים ומגיעה לכם מנוחה וחופשה. מלבד זאת הרגשת הצער שתלווה אתכם במילא לא תתרום אלא רק תעיב על החופשה, וחבל.

  2. אם בכוונתכם לארגן בנוסף לחופשה הזוגית שלכם גם חופשה משותפת עם הילדים, ספרו להם עליה, אך לא בתור פיצוי על "העוול שאתם מעוללים" להם.

  3. זכרו כי אתם מהווים מודל לילדים שלכם לכך שבחיים גם מתאמצים ועובדים וגם נחים ונהנים. הראו להם כמה אתם שמחים לקראת הנסיעה, שאתם הולכים לחגוג אחרי פרק זמן של עבודה. טוב להיטען מדי פעם, ממש כמו סוללה שצריכה להיטען לפני מחזור עבודה נוסף.

  4. את הילדים כדאי להשאיר עם אדם קרוב ואוהב, כך לא יהיה חשש לביטחונם או שמא ירגישו מוזנחים או ננטשים. לעתים כשילדים קולטים שההורים מרחמים עליהם, גם באופן לא מודע, הם משתמשים בזה לטובתם כדי לגרום לשינוי בהחלטת הוריהם. יש לומר "אנחנו מבינים שאתם אולי לא מרוצים אבל לנו זה חשוב ולכן אנחנו נוסעים".

  5. כדאי להודיע לילדים על הנסיעה לפחות שבוע מראש. הודעה מאוחרת מדי עלולה לגרום לתחושת "בריחה", דבר שיכול להשאיר את הילדים כעוסים ומתוסכלים. הם גם עלולים להרגיש מרומים ועוד על ידי האנשים המשמעותיים ביותר בחייהם – ההורים.

  6. כדאי לפרט את טבע הנסיעה – לאן, עם מי, הראו תמונות ממקומות בהם תהיו... אם הילדים כבר מבינים בזמנים – אפשר להראות להם בלוח השנה מתי אתם נוסעים ומתי חוזרים, אך היזהרו שלא ליצור עבורם "טבלת ייאוש"!

  7. שתפו אותם בהרגשת הגעגוע האישית שלכם ובמה שאתם עושים כשאתם מתגעגעים (כשאבא יוצא למילואים או במקרה של נסיעת עבודה של מי מכם). רגש הגעגוע, כמו כל רגש, אין להתעלם ממנו. טוב שהוא שם. צריך להכיר בו, ובנוסף לזה לשאול את הילד מה הוא יוכל לעשות כאשר יתגעגע. אולי לצייר או להביט באלבומים. אולי להתקשר בטלפון או לשלוח מסרון. אם הילד גדול מספיק ומבין הומור, אמרו לו שאתם שמחים שהוא יתגעגע כי זה סימן שאתם חשובים לו ושהוא אוהב אתכם. רק למי שאוהבים מתגעגעים.

  8. אפשרו לילדים לבחור מתנה ממקום הנסיעה שלכם (אם הילד קטן כדאי לתת לו לבחור מתוך שתיים או שלוש אפשרויות).

  9. הכינו תוכניות מפורטות לפעילות בזמן שאתם לא בבית – מה יקרה בכל יום. הצגה, סרט, אולי מאכלים שיכינו יחד...

  10. עם החזרה שלכם היו מוכנים לכל תגובה. ייתכן ותהיה התעלמות, או כעס... גם כאן אל תתנו לזה להשפיע עליכם. היו אוהבים ושמחים לקראתם. המסר הוא – אמנם נפרדנו לכמה ימים אך גם חזרנו הביתה בשלום.

והחשוב ביותר – דעו שלילדים יש את יכולות וכוחות להתמודד. אמרו להם זאת.

סעו בשלום וחזרו בשלום, ושתזכו לחופשות רבות ומועילות איתם ובלעדיהם.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן