רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

צמיחה אישית

איך לדבוק בהחלטות שלנו

כ״ג בתשרי ה׳תשע״ח כ״ג בתשרי ה׳תשע״ח 13/10/2017 | מאת ד"ר איווט אלט מילר

כיצד להחזיק מעמד גם לאחר החודש הראשון בשנה.

אנחנו מחליטים לשנות דברים בחייהם לקראת השנה החדשה. למרבה הצער, הסיכויים שנחזיק מעמד עם ההחלטות הללו גם לאחר החודש הראשון, הם קטנים ביותר. אמנם כולנו, די בקלות, נשאבים לאווירת השנה החדשה וההחלטות שבאות בעקבותיה, אולם הרבה יותר קשה להיצמד להחלטות הללו ככל שעוברים השבועות.

עכשיו, כשאנו מגיעים לחודש חשוון, בתקופה בה אנו נאבקים בעצמנו לשמר את רוב החלטות שקיבלנו על עצמנו, זהו הזמן האמיתי לעשות את השינויים. מחקרים מראים, שאנשים ששרדו את החודש הזה, הם בעלי סיכויים טובים יותר לדבוק בהחלטות שקיבלו, גם במשך שאר ימי השנה.

המסורת היהודית מעניקה לנו אסטרטגיות שיסייעו לנו לעמוד בהחלטות הללו, אפילו לאחר שההתרגשות הראשונית מתפוגגת. אפילו אם טרם קיבלנו על עצמנו החלטות כבדות משקל השנה, כללים אלה יכולים להעניק לנו כלים שיהפכו את השנה הזו לשנה הטובה ביותר שהייתה לנו אי פעם.

1. תכנון חכם

השיר היהודי המפורסם "אשת חיל" מתאר את האישה האידיאלית. בנוסף להיותה רעיה ואם, היא מתחשבת ועסוקה: אשת עסקים בלתי נלאית. פרשנים רבים נתנו לתיאור הזה משמעות של משל, המתאר את כל האומה היהודית. אחת התכונות החשובות ביותר המיוחסות אליה, היא ראיית הנולד: "זממה שדה ותיקחהו" (משלי ל"א: ט"ו). בין כל פעולותיה העמוסות, היא לוקחת את הזמן לעצור, לחשוב ולתכנן קדימה היכן היא רוצה להיות בעתיד.

המסורת היהודית מעודדת סוג זה של הכנה מראש: הקדישו זמן קבוע – זה יכול להיעשות על בסיס שנתי, חודשי או לעיתים קרובות יותר – כדי לעצור, לחשוב על המטרות והיעדים שלכם ולבנות תוכניות מציאותיות ומפורטות שיביאו להשגתם. ערכו סיעור מוחין, כדי למצוא דרך להחליף את ההרגלים הישנים בהרגלים חדשים. מתי הכי קשה לכם ליישם את הדרך החדשה שאימצתם? מה תוכלו לעשות כשאתם מוצאים את עצמכם נגררים בחזרה אל ההרגלים הקודמים שאתם מנסים לשנות? אם תקדישו זמן מה לסוג זה של אימונים, תוכלו לגרום להחלטותיכם החדשות להפוך מחלומות באספמיא לתוכניות מציאותיות ומעשיות.

מחקרים מודרניים מאששים את החוכמה הזו. חוקרים גילו כי סוג זה של תכנון מפורט וקבוע, הוא אפקטיבי הרבה יותר ממטרות כלליות וסוחפות. הקדישו זמן מסוים לחשיבה מעמיקה על החוזקות והחולשות שלכם: נסו לצפות את האתגרים שיעמדו בדרכיכם, ועבדו על מציאת אסטרטגיות שיסייעו לכם להגשים את מטרותיכם.

2. לראות את התמונה הגדולה יותר

בעת סיעור המוחין שאתם עורכים, הקדישו זמן גם לבחון מדוע בחרתם את אותן המטרות וההחלטות החדשות שקיבלתם על עצמכם. מהי התמונה הגדולה יותר, שהן חלק ממנה? כאשר דועכת ההתרגשות הראשונית שעטפה את קבלת ההחלטות החדשות שלכם, ניתן לסייע לשימור תחושת הזו על ידי זכירת המטרות הגדולות שהחלטותינו אמורות להשיג, וכך תהיה לנו סיבה גדולה יותר לקיים את החלטותינו. אדם שמחליט לרדת במשקל בשנה הקרובה, למשל, ישאל את עצמו מדוע: האם הוא רוצה להיות בריא יותר? האם הוא רוצה שיהיו לו יותר כוחות עבור משפחתו? לאיזה סוג בן אדם, בסופו של דבר, הוא רוצה להפוך?

כאשר אנו מגדירים מחדש את ההחלטות שלנו ומנסחים אותן כצעדים לקראת היעדים הראשיים שלנו, אנו מקבלים ביטחון ביכולתנו להשיגם. במושגים של פסיכולוגיה מודרנית, זה נקרא תחושת מסוגלות עצמית: האמונה כי מטרותינו הן ברות השגה, מגבירה את יכולת השליטה העצמית שלנו ומשפרת את יכולתנו להגשים את שאיפותינו.

נסו לשאול את עצמכם את השאלות הגדולות והכבדות ביותר: לשם מה אתם חיים? מה אתם באמת מעריכים? החשיבה על נושאים אלה יכולה להגביר את רמת המוטיבציה שלנו לחתור לביצוע ההחלטות שלנו, מה שיביא אותנו קרוב יותר להשגת המטרה העליונה שלנו.

3. הרגלים חדשים

הגמרא מספרת את סיפורו של רבי מאיר, שהגיע לסייע לבני זוג שרבו ביניהם בכל שבת (מסכת גיטין נ"ב). בכל צהרי יום שישי, במשך שלושה שבועות, רבי מאיר הלך לביתם ופעל כמשכין שלום, מיישב את כל המחלוקות ביניהם ועוזר להם להימנע ממריבות. בסופו של השבוע השלישי, הגמרא מספרת, בני הזוג שברו את הרגלם לריב זה עם זו: הבעיה שלהם באה על פתרונה.

התורה מזהה שכעבור שלושה שבועות, התנהגויות חדשות הופכות לשגרה; אם רק נצליח להחזיק מעמד בתקופה הקשה והראשונה הזו, סיכויינו להביא לשינוי קבוע בהרגלים שלנו הוא גדול הרבה יותר.

המדע המודרני גם מזהה, שיצירת הרגלים חדשים היא חיונית לשינוי באורח חיינו. ההרגל, אשר עוקף את החשיבה המודעת שלנו, מתרחש כאשר קשרים עצביים מסוימים במוחנו מתחזקים והופכים קבועים; פעילות מוחית המתרחשת על פני המסלולים הללו, היא פשוטה יותר מאשר סוגים אחרים של חשיבה, וכך נוצר מודל ברירת המחדל של ההתנהגות שלנו. ישנה אפשרות לתכנת מחדש את המוח שלנו, וליצור ולחזק בתוכו קשרים עצביים חדשים ושונים.

תכנות מחדש של אופן התנהגותנו, דורש בדרך כלל מספר שבועות של מאמץ מודע. מחקרים מצאו ששלושה שבועות – אותו פרק הזמן שהזכירה הגמרא – הם פחות או יותר פרק הזמן הנחוץ, כדי לשנות את מבנה המוח שלנו. אם נכיר בזאת – וגם בעובדה שברגע שהתנהגותנו החדשה תהפוך להרגל, היא תהיה הרבה יותר קלה לשימור – זה יוכל לעזור לנו לשרוד את האתגרים של החודש הראשון, בו אנו מנסים לקיים את ההחלטות החדשות שלנו.

4. סביבה בריאה

התורה מצווה אותנו, "לפני עיוור לא תיתן מכשול" (ויקרא י"ט י"ד). מספיק קשה להיצמד למשטר חדש גם בלי שנקיף את עצמנו בפיתויים שיכשילו אותנו מלבצע את ההחלטות החדשות שקיבלנו על עצמנו. לא משנה מהי ההתנהגות שאנו מנסים לשנות, קל יותר להשיג את השינוי, כאשר אנו מרחיקים את עצמנו ממצבים מאתגרים.

לעומת זאת, התורה גם מצווה עלינו למצוא לעצמנו מדריכים רוחניים. "עשה לך רב וקנה לך חבר" (פרקי אבות, א', ו'). אם נקשור את עצמנו לאנשים או לקהילה שאת התנהגותם אנו רוצים לאמץ, זה יסייע לנו להתקרב עוד יותר למטרותינו.

5. חיבור אל הקב"ה

לבסוף, גם לאחר שנקטתם בכל הצעדים שלעיל, יתכן שתתקשו להתגבר על משבר החודש הראשון (לא מדובר רק בחודש הראשון בשנה, אלא בכל תקופה ראשונה בה אדם מחליט להביא לשינוי בחייו). ישנם זמנים בהם כולנו הרגשנו חסרי אונים: שהרגשנו שהשגת המטרות היא הרבה מעבר ליכולתנו.

לפני שלושת אלפים שנה, דוד המלך הבין את האמת הזו. הוא הבין שהסיכוי היחיד שלו להצליח, יהיה בעזרת תפילה לקב"ה, והוא כתב אז מילים שהנחו מאז את העם היהודי כולו: "ממעמקים קראתיך ה' " (תהילים ק"ל, א').

בתקופות עתיקות היו בתי כנסת, שמתפלליהם אפילו יצרו בתוכם שקעים ברצפה, בהם אנשים יכלו לעמוד ולזעוק את תפילת "ממעמקים". כאשר אנו עושים זאת – זועקים אל הקב"ה בזמנים בהם אנו מבינים שלא נצליח להגשים את שאיפותינו ללא עזרתו – אנו עשויים להתקרב יותר אל הקב"ה, מה שיעניק לנו גם את הכוח וגם את הנחישות להצליח בהגשמת מטרותינו.

כאשר הדרך הופכת לקשה, נסו לפתוח בדיאלוג עם הקב"ה. התקשורת הזו יכולה להיות רשמית או בלתי רשמית, הכל בהתאם להעדפותיכם האישיות. התרגלו לרעיון של בקשת עזרה מהקב"ה בהגשמת שאיפותיכם. דיאלוג זה עשוי להבהיר לנו בדיוק מה אנחנו מנסים להשיג ומדוע, והוא גם עשוי לעזור לנו לקבל את הכוחות והמוטיבציה הרוחנית הדרושים לשם השגת מטרותינו.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן