רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

נישואין

השתקפות עצמית במערכות יחסים

כ״ג באדר א׳ ה׳תשע״ד כ״ג באדר א׳ ה׳תשע״ד 23/02/2014 | מאת הרב שלמה סלטקין

יתכן שהדברים שמשגעים אתכם בבני הזוג שלכם, הם למעשה ההשתקפות שלכם.

מה משגע אתכם אצל בני הזוג שלכם? האם את חושבת שבעלך קמצן ושתלטן? האם אתה חושב שאשתך אימפולסיבית וחסרת אחריות? אם תקדישו כמה רגעים כדי לבחון את התכונות שאתם לא סובלים אצל אנשים אחרים, יתכן שתגלו מתנה בעלת ערך שתוכל ללמד אתכם דווקא על עצמכם, ותעזור לכם לחולל שינוי גדול במערכות היחסים שלכם.

השלכה: מנגנון הגנה עתיק

הרבה לפני שזיגמונד פרויד פיתח את התיאוריה שלו על השלכה פסיכולוגית, חז"ל כבר ציינו את העיקרון, "הפוסל, במומו פוסל". מי שמטיל דופי באחרים, יש לחשוד שבו עצמו קיימים הפגמים שהוא מצא באחרים. זה מנגנון ההגנה שאנו מכנים השלכה. אם אתה רואה את זה באחרים, אתה כנראה לוקה בזה בעצמך.

ההשלכה מתפקדת כהגנה פסיכולוגית על עצמנו מפני הכאב והמתח הבלתי מודעים שאנו חווים כאשר עולה אפשרות שאנו לוקים בתכונה שלילית. במקום להתמודד עם תכונה זו שקיימת בנו, אנו מכחישים את קיומה ומשליכים אותה על אחרים.

כיצד אדע אם אני משליך?

דרך אחת שבעזרתה תוכלו לדעת אם אתם משליכים, היא לבדוק עם עצמכם כמה אנרגיות שליליות אתם חשים כלפי התכונות שמרגיזות אתכם אצל הזולת. בעוד שמרבית האנשים קצת מתעצבנים שהם נתקלים באדם מתנשא או חמדן, יש כאלה שממש יתעבו טיפוסים כאלה. כאשר אתם מרגישים שדמכם רותח במפגש עם אדם כזה, זה סימן סביר לכך שעומדת בפניכם הזדמנות טובה לצמוח!

אבל מה אם זה באמת רק אצלם?

זו יכולה להיות משימה מאוד מאתגרת, לנסות להבחין כמה מתוך הרגשות השליליים שלכם באים כתוצאה מה"עניינים" הפנימיים שלכם, וכמה הם באמת תגובה אובייקטיבית להתנהגות מקוממת. יותר מכך, אם מישהו מאשים אתכם בהתנהגות שלילית שאתם מכחישים, כמה מההאשמות הללו הן השלכות שהוא עושה עליכם, וכמה מהן הן למעשה חלקים שאתם מכחישים את קיומם בעצמכם? יתכן מאוד שלשני הצדדים יש חלק בהאשמה הזו, ושהיא לא נמצאת רק אצל אחד מהם. המסקנה העיקרית שכדאי לאמץ מכך, היא לקחת אחריות על כל מה שיתכן שמקורו אצלכם. אל תמהרו להתנער מאחריות.

המתנה של הראי

המודעות להשלכות שאתם עושים, מאפשרת לכם להיות יותר מודעים לעצמכם. היא יכולה לשנות את רגשותיכם השליליים כלפי אנשים אחרים, על ידי כך שתבינו שרוב התגובות שלכם מגיעות ממקום הרבה יותר עמוק בתוככם. כאשר אתם מביטים בראי שהאדם האחר מעמיד מולכם, אתם יכולים לגלות את החלקים הנסתרים שבכם, אלה שבעבר לא הצלחתם לקבל בעצמכם.

יתכן ואינכם מסוגלים לשאת את האפשרות שאתם לוקים בתכונות הללו, אז אתם מוצאים אותן אצל בני זוגכם

לעיתים קרובות זה קורה בחיי הנישואין. נסו לחשוב איך אתם מעבירים ביקורת על בני זוג שלכם ("אתה כל כך מבולגן"). קחו דקה לחשוב מדוע אתם מעבירים את הביקורת הזו (אפילו אם אתם לא אומרים זאת – רק המחשבה על זה מראה שאתם ביקורתיים באותו הרגע). מה כל כך מפריע לכם בקשר לזה? האם גם אתם לפעמים אנוכיים או מבולגנים? יתכן שהתת-מודע שלכם עובד שעות נוספות בהכחשת החלקים הללו באישיותכם, משום שאמרתם לעצמכם שזה לא מתקבל על הדעת שאתם תהיו אנשים אנוכיים או מבולגנים. יתכן ואינכם מסוגלים לשאת את האפשרות שאתם לוקים בתכונות הללו, אז אתם מזהים אותן אצל בני הזוג שלכם.

אפשרו לעצמכם לקחת בעלות על התכונות השליליות שאתם מוצאים בבני הזוג שלכם, ושיתכן שהן למעשה קיימות בתוככם. במקום להתמקד באנוכיות או בחוסר הסדר של בני הזוג שלכם, בדקו מה אתם יכולים לעשות כדי להיות יותר מתחשבים או מסודרים. למרות שבאמת יכול להיות, שאתם אנשים מתחשבים ומסודרים בתחומים רבים, יתכן שאתם חלשים יותר בתחומים אחרים. כאשר תתחילו לעבוד על עצמכם, תגלו שיש בכם יותר חמלה כלפי בני הזוג שלכם, ופחות תתעצבנו כשהם יפעלו על פי התכונה שאתם לא אוהבים. השתמשו בהשלכה הזו כהזדמנות לגלות דרכים חדשות לשפר את המערכת הזוגית שלכם ולהביא לצמיחתה.

קיימת דרך נוספת שבעזרתה נוכל ללמוד מההשלכות שלנו. כאשר אנחנו עושים את ההחלטה הלא-מודעת, להכחיש את החלקים בעצמנו שאנו לא מסוגלים לקבל, יתכן שאנו משקיעים מאמצים עצומים כדי להתגבר עליהם. ניתקנו את החלקים הללו מעצמנו וייחסנו אותם לזולת. לאנשים אחרים קל יותר לשאת אותם עבורנו מאשר לקבל את האפשרות שיתכן שהם קיימים בנו.

יתכן שבאופן כללי אתם אנשים מתחשבים ומסודרים. כיוון שאמרתם לעצמכם שאסור לכם להיות אנוכיים או מבולגנים, אפילו המחשבה על מציאותן של תכונות אלה בקרבכם מטרידה אתכם מאוד. יתכן שהרחקתם את עצמכם מהתכונות הללו עד כדי כך, שהפכתם לאנשים מתחשבים ומאורגנים ביותר, אך אם לא תרשו לעצמכם אף פעם להיות אנוכיים או מבולגנים, אתם עלולים להשליך את התינוק עם המים. אתם עלולים לא לטפל בעצמכם, משום שאתם חושבים שההתייחסות לצרכים העצמיים שלכם תהיה אקט של אנוכיות. יתכן שלעולם לא תצליחו להירגע וליהנות מההפתעות הקטנות של החיים, משום שתחששו מכל דבר שעלול לשבש את לוח הזמנים המושלם שלכם. אם תקחו אחריות ותנסו לאחד את כל הדברים שהכי מרגיזים אתכם אצל אנשים אחרים, תוכלו לרכוש בחזרה את התכונות החיוביות שיתכן שניתקתם מעצמכם בשל ההקשרים השליליים שהיו לכם לגביהן בעבר.

מערכות יחסים, ובעיקר חיי נישואין, מעניקים הזדמנויות צמיחה אישית מדהימות, אם תקפידו לשמור על עיניים פקוחות. אנשים רבים ממהרים לסיים מערכות יחסים בגלל הצדדים השליליים שהם רואים בבן הזוג שלהם, בעוד הם אינם מבינים את המתנה של הראי שהוא מציב מולם, שמסוגלת לספק משוב שבכוחו להוביל להחזרת השלמות המקורית שלנו בתור בני אדם. השלמות בסופו של דבר מושגת, רק כאשר אנו בוחנים את עצמנו ברצינות, לוקחים אחריות, ועושים את השינויים הנחוצים כדי לצמוח ולהשתפר.

אז בפעם הבאה שאתם מתעצבנים בגלל בן הזוג שלכם, הביטו בראי ובחנו את עצמכם בצורה מעמיקה. נסו ללמוד משהו על התכונות השליליות שלכם, והשתמשו בזה כהזדמנות עבודה לקראת השגת שלמות אישית.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן