רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

צמיחה אישית

אתם חייבים לנסות את זה!

כ״ח באדר ב׳ ה׳תשע״ד כ״ח באדר ב׳ ה׳תשע״ד 30/03/2014 | מאת סלובי יונגרייז וולף

לקחים ותובנות מפריצה של האקר לחשבון האימייל שלי.

ביום חמישי בבוקר מצאתי את תיבת הדואר הנכנס שלי מוצפת בהודעות. מוזר, חשבתי לעצמי, מה קורה?

"אתם חייבים לנסות את זה! – את שלחת לי את זה???"

"האם שלחת לי את זה?"

"סלובי, אני חושבת שהאקרים פרצו לחשבון שלך. החליפי סיסמא מיד!"

מישהו פרץ לחשבון האימייל שלי. הוא שלח אימייל פרסומי לתוסף תזונה כלשהו תחת הכותרת "אתם חייבים לנסות את זה!", לכל מי שאי פעם התכתבתי איתו. הוא הגיע לכל אנשי הקשר המקצועיים והאישיים שלי.

חשבתי שלכולם יהיה ברור שלא אני שלחתי את האימייל הזה, אולם לפי חלק מהתגובות שקיבלתי, הבנתי שטעיתי.

אחת מהן בלטה במיוחד.

"סלובי, אני כל כך שמחה לשמוע ממך!! את דיברת בכנס נשים בינלאומי בשנה שעברה, ואני ממש סקרנית לנסות את תוסף התזונה שאת ממליצה עליו! אזמין אותו עוד היום ?, בבקשה שמרי על קשר!"

אחרי שהתייעצתי עם אשף המחשבים שלי, החלטנו שהפריצה הייתה רק לחשבון הדוא"ל ולא למחשב עצמו. בסופו של הבוקר שמחתי להיות נקיה מווירוסים.

ביום ששי בבוקר, גיליתי שהפסקתי לקבל אימיילים. ההאקר ניסה לפרוץ שוב לאימייל שלי, ויאהו הקפיאה לי את החשבון. שוב הייתי צריכה להחליף את כל הסיסמאות החשובות.

לא הייתה שום תועלת להתרגז סתם. לכל דבר שקורה יש מטרה, אפילו לדברים המעצבנים. אז מה אני יכולה להפיק מההתנסות?

סיבה לכעס

איבדתי הרבה שעות יקרות, זמן עם המשפחה, וסבלתי טרדות רבות. בנוסף, גם התביישתי מכך שאנשים שבטחו בי יחשבו שאני שלחתי להם אימייל, עם הנושא "אתם חייבים לנסות את זה!", שמעודד צריכת מוצר מסוים. אפילו הבנקאי שלי קיבל ממני את האימייל. זוג מסוים שלומד אצלי אמר, "היינו קצת מבולבלים. זה לא הסגנון שלך."

האם אנחנו יודעים כמה צער אנחנו גורמים לאחרים?

נראה שההאקר נהנה לגרום צער, דבר שכולנו יודעים שאסור לעשות. אולם אני שואלת את עצמי אם יש לנו מושג כמה צער אנחנו גורמים לאנשים אחרים, פעמים רבות מבלי משים, או מהי השפעתם של הדיבורים או המעשים שלנו. ואם היינו יודעים, האם עדיין היינו נוהגים או מדברים באותה צורה?

אני חושבת על האדם שמתפרץ בלי לחשוב על העובד שלו, בהקנטות אישיות וביקורת עוקצנית. המילים הקשות יתנגנו שוב ושוב בליבו של אותו עובד (או עובדת), עד שהוא ישוב לביתו עצוב ותוקפני. במקום ברכת שלום חמה, המשפחה שלו תזכה בהרצאה כעוסה. בסוף הילדים רבים זה עם זה, וכולם יהיו אומללים. שוב נהרסת ארוחת הערב. לרוע המזל, זה קורה במשפחה הזאת יותר מדי פעמים.

האם אנחנו מתחילים בכלל לשער מהי השפעתנו על חייהם של אנשים אחרים?

האם אנחנו מבינים שמעשינו מעוררים מתח ומתפשטים כמו גלים הרבה מעבר לאותו הרגע בו הם נעשים?

בואו נחשוב על ילדה מקובלת בחברה, עם המון חברות ואישיות מקסימה. היא מפרסמת טקסט מתוחכם ולעגני על בת כתתה, שאינה שייכת לקבוצת המקובלות. היא אף פעם לא תראה מה ההשפעה של המעשה שלה. בפרט במרחב הווירטואלי, אין לנו שום מושג כמה צער אנחנו גורמים, ואנחנו אף פעם לא רואים אותו פנים אל פנים.

היא אף פעם לא תראה שלא רק חברתה לכיתה נפגעה, אלא גם ההורים שלה, שסובלים מהכאב של בתם. הם רואים כיצד הביטחון העצמי שלה נשחק, ולא יודעים מה לעשות כשהם שומעים אותה בוכה אל הכרית שלה בלילה, ומסרבת לצאת מחדרה.

אנחנו לא מסוגלים לאמוד כמה כוח יש לנו להכאיב לאחרים. אולם גם ההיפך נכון – יש בנו יכולת מדהימה להביא שמחה לכל כך הרבה אנשים בעולם.

כולנו צריכים לשאול את עצמנו: כיצד אני יכול לראות את העולם מבעד לעדשות מתחשבות יותר? איך אני יכול להתייחס לאנשים אחרים ברגישות רבה יותר?

יש בתורה מצווה שמנסחת זאת בפשטות: "ואהבת לרעך כמוך". רבי עקיבא אמר שזהו כלל גדול לחיים. אם רק נעצור רגע לחשוב: איך הייתי אני מרגיש אם מישהו אחר היה עושה לי את זה? מה תהיה השפעתם של דבריי ומעשיי?

מודעות אינה עוסקת רק בנו, אלא בשימת לב לצרכי הזולת

אנשים רבים משתתפים היום בשיעורי מודעות – איך לחיות את חיינו מתוך מודעות עצמית רבה יותר. אולם המודעות הזאת אינה יכולה להסתיים בלימוד כיצד לשים לב לרגשות של עצמנו. התורה מלמדת אותנו להיות מודעים גם לרגשות שאנחנו מעוררים באנשים אחרים. בדיוק כמו שאנחנו מחפשים אחר שלווה פנימית, אנחנו צריכים לדעת שאנחנו יכולים להיות שליחים של אותה שלווה לאנשים שעמם אנחנו חיים.

ההאקר שפרץ לי למחשב עורר אותי גם לחשוב על הכוחות שקיבלנו משמיים, כדי שנוכל לנצל אותם בעולם הזה. מי שמצטיין בטכנולוגיה, יכול להשתמש בכישרונו כדי להזיק לאחרים או כדי להועיל. באותו שבוע שחשבון האימייל שלי נפרץ, פגשתי מישהי שמתמודדת עם פרסום העסק החדש שלה. היא אמרה לי שחבר הקים עבורה אתר אינטרנט, וסוף כל סוף התעוררה בה תקווה, משום שהזמנות התחילו לזרום.

זה האתגר שעומד בפני כולנו. בין אם זה כישרון טכנולוגי מעולה, כישרון מסחרי מולד, חשיבה יצירתית או אישיות תוססת – האם אנחנו משתמשים במתנות שקיבלנו כדי לבנות או כדי להרוס?

אני יכולה להודות להאקר על השיעורים האלה שלמדתי. ואני מקווה שהוא יתעורר איכשהו וינצל את זמנו ויכולותיו כדי לעשות טוב.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן