רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

משפחה

אש התורה בהלם ובאבל – אחת הכותבות המוכשרות שלנו נפטרה בפתאומיות!

י״ג בסיון ה׳תשע״ה י״ג בסיון ה׳תשע״ה 31/05/2015 | מאת אש התורה

סיפור אישי על כותבת מוכשרת שהסתלקה בפתאומיות והשאירה אותנו המומים וכואבים.

כדי לספר על היכרותי עם בלהה ויסנשטרן ז"ל, אני צריך לשתף אתכם קצת ב'מאחורי הקלעים' של עבודתי כעורך אתר אש התורה. אני מקבל מדי שבוע במייל מאמרים מכל מיני קוראים, שאוהבים את האתר ורוצים לתרום לו מפרי עטם. בלהה שלחה לי 4 מאמרים לפני פחות משלושה שבועות. נדהמתי. הם היו איכותיים ומדהימים. כתבתי לה שאשמח לפרסם, והיא הסכימה שאפרסם ללא תמורה. אני מצדי ניסיתי לגייס תקציב קטן, ולשכנע אותה שתשיג חשבונית כדי שאוכל לשלם לה; אבל היא התעקשה שחבל להתעכב בגלל זה, כדאי לפרסם כבר.

כך עשיתי. פרסמתי מאמר ראשון (ספירת האומר) והודעתי לה במייל שפרסמתי אותו. היא לא ענתה לי. זה היה לי קצת מוזר. היא עשתה עלי רושם של אחת שלא מתמהמהת, מישהי יעילה וזריזה.

ואז קיבלתי 'טוקבק' למאמר שלה. אני מצטט אותו:

 "זה פשוט לא ייאמן שבדיוק השבוע פרסמתם מאמר ראשון של בלהה, ועוד בנושא כזה... אהבת חינם. כבוד הדדי. אם אני מקשרת נכון, ונראה לי שכן - כי כמה בלהה וייסנשטרן מעבירות סדנאות לחינוך בארץ הזו? אז בלהה נפטרה בפתאומיות השבוע, מזכירה לכולנו כמה שבריריים הם החיים. השאירה בית מלא ילדים, ועוד הרבה ילדים לא ביולוגיים שאהבה ללא תנאים. בלהה היתה אמא כללית, ובסדנא שהעבירה לנו לאחרונה ונקטעה באיבה, למדתי ממנה המון איך נותנים כבוד לכל ילד על שלל תכונותיו, איך חווים הורות מעצימה, איך מטפחים ואיך נותנים את כל הלב. באהבה. בחיות. בשמחה. אישיות כל כך קורנת, איך יתכן שהיא לא כאן. אי אפשר לשכוח אותך בלהה. נכנסת עמוק בליבי, ומה שלימדת אותי יישאר איתי לנצח. שולחת תנחומים למשפחה הענפה, לבעלה ולילדיה, יירפא השם לשברכם ויביא לנו את המשיח, ותחיית המתים במהרה! אי אפשר להפרד."

 אני רגיל לאשר בכל יום כמה טוקבקים, ולכן ניגש למלאכה בלי הכנות נפשיות מיוחדות. באותו יום עיבדתי והכנתי מאמר נוסף שלה, ואז תפס אותי הטוקבק הזה, ופשוט הכניס אותי להלם. בניתי עליה. לא נתקלתי בסגנון כתיבה שמשקף כזה עומק, כזו מקצועיות, כזו רגישות. מאיפה זה הגיע, הפטירה שלה, ככה פתאום?

ואז הגיעו עוד מיילים שסיפרו עליה. כולם היו מלאים בתיאורים על האשה הגדולה הזאת, שממש מסרה את עצמה למען הכלל במאור פנים ובשלווה פנימית מיוחדת במינה שנדיר למצוא היום, במיוחד אצל אישה שעברה כה רבות וקיבלה הכל באהבה ובהשלמה, באמונה חזקה ופנימית שהקרינה על כל הסביבה. דמות נדירה ויוצאת דופן.

בלהה השאירה חלל גדול ועמוק בלכתה, ועשרה ילדים מיוחדים במינם, חזקים, שמחים, בעלי אמונה עמוקה ושורשית שמקרינה החוצה, סמל ודוגמה.

אחרי פעילות שבלהה ארגנה
הכנת משלוחי מנות לילדים במחלקה האונקולוגית בשניידר

 שמעתי עליה סיפורים מרגשים. לא את כולם אוכל לפרסם כי הם נגעו בחסד שהיא עשתה, לפעמים אישי ולפעמים בסתר. בלהה היתה "סמל החיים". אישה נמרצת, תמיד עם חיוך רחב, קשובה ונותנת ללא גבול. ביום ראשון, רגע לפני שהלכה לבית החולים, היא עוד הספיקה למלא את המקפיא של שכנתה היולדת...

בלהה היתה אמא לעשרה ילדים. שניים נשואים (האחרון התחתן לפני חודשיים וחצי) והקטנה רק בת שלוש (שאומרת עכשיו שאמא הלכה להרצאה ארוכה-ארוכה...). למשפחתה לא היה בית משלהם, ובתוך כל הדחק (עליו אפשר קצת לגלות במאמר המקסים שהיא כתבה על מגירת הפלאים), היא נבנתה והאירה לחברה, כאשת מופת. בכל מעגל ממעגלותיה, בכל תחום בו נגעו חייה, עומדים בני אדם שהיא להם סמל ודוגמה, מורה ומדריכה לחיים, אמא של ממש. החל מילדיה הטבעיים, שגדלו בבית ללא שום חסך, עבור בבני נוער פליטי מסגרות, שמצאו רק אצלה אוזן קשובה ללא תנאי, וזוגות אין ספור שדרכם המשותפת הוארה ב"קליניקה" המאולתרת בסלון ביתה, וכלה בצעירות שבלהה פתחה להן צוהר אל עולם היהדות. וכולם כולם, מכל הסוגים והגוונים, בטוחים שבלהה רק שלהם, עם כל הלב וכל הפנאי שבעולם.

מקור כוחה של בלהה, היה באמונתה ובבטחונה הבלתי ניתנים לערעור בבורא העולם. היא ידעה ששורשו של כל נסיון, לא רק מבחינה לשונית, הוא נס, הוא תורן, שאם יודעים לנצלו ולטפס עליו רואים רחוק הרבה יותר. ואת ידיעתה זו, יחד עם כל הניסים והנסיונות היא חלקה מיד עם כל מי שהיה סביבה. בלי כוונת רווח, בלי חשבונות כדאיות, רק מתוך אהבה גדולה וצורך לשתף בכל העושר שנגלה לעיניה את כולם. הצצה קטנה לעולמה הונצחה במסגרת הסדרה "האוטונומיה החרדית". איך בלי להתעכב לרגע נזרקות עיניה לשמים ומיד אחריהן האצבע, תולה בבוראה את כל הטוב, והיא ראתה רק טוב, שמושפע הישר אליה.

הסתלקותה הפתאומית בגיל כה צעיר, הותירה את מכיריה ההמומים עם תחושה חזקה, שבחייה הקצרים היא ניסתה והצליחה להספיק ולדחוס חיים ארוכים ושלמים, כאילו הרגישה שזמנה דחוק. ביתה נמלא באחת על גדותיו בהמוני אנשים, מעגלים מעגלים, מופתעים לגלות לאן עוד הספיקה להגיע, מי עוד מרגיש שהוא חב לה כל כך הרבה, ואיך למען ה' היא הפיקה כל כך הרבה טוב ואור מכל כך מעט חומר.

כשאדם הולך לבית עולמו, וסבבו בשוק הסופדים, ופגשו זה את זה ואלו את אלו, וגדל המספד, והנפש משתאה על אשה גדולה שהייתה שם, ושהייתה כאן, שהייתה כאן ושם, וכשנסתלקה ונותר כאן רק מקומה, והנה הוא גדול ורחב מכל מה שהיה אפשר לתאר, ניתן רק לעשות מה שהיא הייתה רוצה שנעשה. נקח את האור מן המקום הזה ונפזר אותו סביבנו.

בביתה של בלהה, ערב לסטודנטיות

 לבלהה הייתה השפעה מבורכת על תלמידותיה וחניכותיה. המסירות הרבה במרכזים ובאירוחי הבנות בשבתות בביתה, ההשקעה בהכנת השיעורים ומסירתם בלבביות ובמאור פנים מיוחד, הקשר האישי החם עם הסטודנטיות, ההתנהלות הנבונה והשקולה, שמחת החיים והרעננות בהם פעלה, צריכים להיות עבור כולנו מודל ללמידה ולעשייה.

רק בודדים ידעו כי לאישיות הנפלאה הזו, יש התמודדות חיים מיוחדת, מאוד לא קלה ולא פשוטה. משפחת ויסנשטרן מתמודדת זה שנים רבות עם מצב כלכלי קשה ביותר אליו היא נקלעה. למשך מספר שנים, בלהה ובני משפחתה עזבו לחו"ל, שם מצא בעלה עבודה לפרנסת בני ביתו, כדי לשקם את המצב הכלכלי הקשה. גם לאחר שחזרו לארץ המשיך בעלה לעבוד בחו"ל, ונעדר מביתו תקופות ארוכות במשך השנה. בלהה התמודדה לבדה עם חיי היום יום, גידול הילדים, וגם לקחה על עצמה מספר עבודות, כדי לסייע לכלכלת הבית השוטפת.

כעת, עם פטירתה הטרגית והאבדן הגדול לבעלה ולילדיה, לוקה המשפחה בכפלים גם במישור הכלכלי. אבדן ההכנסה שהייתה בלהה מביאה לביתה, והפגיעה ביכולת ההשתכרות של בעלה, שכעת לא יוכל להמשיך בעבודתו בחו"ל כמימים ימימה.

קרן מיוחדת למען המשפחה, הוקמה במטרה לסייע בהתמודדות הכלכלית היום יומית השוטפת של המשפחה, לפחות למשך שלש השנים הקרובות. הקרן הכספית, ודרכי הסיוע למשפחה בדרך של כבוד, תנוהל ע"י ארגון 'יד אליעזר', שהוכיח את עצמו במצבים כאלה בצורה אמינה ויעילה. אנו קוראים לכל מי שהדברים נוגעים לליבו והיה רוצה לסייע ליתומים, להתגייס בצורה משמעותית למען המטרה החשובה הזו, שהיא גמילות חסד אמתית בדרגה גבוהה.

כעורך האתר מעולם לא ביקשתי תרומות, אבל היכרותי האישית, והכרת הטוב לבלהה שהרשתה לפרסם בחינם את מאמריה, זמן כה קצר לפני שנפטרה, ממש באמצע החלפת מיילים איתי, גרמה לי לחרוג ממנהגי. יש כאן עשרה יתומים, שהקטנה בהם רק בת שלוש. אני אישית מעיד שאין כאן אף אחד שגוזר קופון, מדובר בחסד אמתי עם משפחה נזקקת, ראויה, שבורה.

בכל נושא התרומות נא לפנות בבקשה לגבי שפירא 053-5220520, או ישירות לארגון יד אליעזר . 3618* או 02-5912222. ניתן גם לפנות לקופת העיר, בטלפון: 47 47 39 1800, עבור קרן משפחת ויסנשטרן - קרן מספר 2176. לא רק ש 100% מהכספים הולכים אך ורק למטרת עזרה למשפחה, אלא שארגון 'נפש יהודי' קיבל על עצמו לעשות 'מאצ'ינג', כלומר לתרום לפחות את הסכום שיגויס דרך הקרן ביד אליעזר, כך שתרומתכם בעצם כפולה.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן