רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

צמיחה אישית

10 דרכים יעילות להתמודד עם קשיי החיים

א׳ באלול ה׳תשע״ה א׳ באלול ה׳תשע״ה 16/08/2015 | מאת יעקב ווילנד

האתגרים בחיים הם בלתי נמנעים, אבל ניתן בהחלט להתגבר עליהם.

במשך חיינו אנחנו תמיד מתמודדים עם משהו. להלן 10 דרכים כיצד ללמוד מהקשיים שלנו במקום להישבר מהם.

 1. הכינו תוכנית עבודה. בלי יעד, קשה מאד להתמודד. מותר לחלום, מותר לשאוף, מותר לצפות. אין מכשיר ניווט שיכול להציע מסלול אם לא נגדיר לו יעד. גם אם היעד כרגע נראה רחוק מדי, כדאי להתמקד בצעד הבא שתעשו כדי לטפל בקושי. אפילו אם אין לכם מושג כיצד תצליחו להתגבר על האתגר, היו אופטימיים שיהיה בסדר. בעזרת השם הכל אפשרי.

  הוסיפו לתכנית העבודה שלכם דרכים בהן תנצלו את הניסיון שלכם כזרז לצמיחה, שיהפוך אתכם לבני אדם טובים יותר ורוחניים יותר. בחנו מידי פעם את התוכנית שלכם ובדקו אם היא פועלת או שעליכם לערוך בה שינויים. יחד עם זה, הבינו שהאתגרים האלה מגיעים מא-ל אוהב, שהם לטובתכם ושבסופו של דבר תצמחו מהם.

 2. שמרו על רוגע. כשמתמודדים בקשיים, צריכים סבלנות. רוב הסיכויים שתגובות נואשות ותזזיתיות לא יועילו. הן יסחטו אתכם פיזית, רגשית וכלכלית. הצלחה והתאוששות מגיעים מאלוקים. כל שעליכם לעשות הוא להשקיע מאמץ סביר ועקבי, ולבקש עזרה מאלוקים. את השאר תשאירו לו.

 3. סלחו. הרבה פעמים אנחנו מאשמים אחרים או את עצמנו בבעיות שלנו. דבר זה רק מחמיר את הצער ומסיח את דעתנו מלטפל בבעיה. מכיוון שכל דבר בחיינו קורה בגלל שאלוקים רוצה שהוא יקרה, לטובתנו המלאה, השאלה אינה "את מי אני יכול להאשים?", אלא, "איך אני יכול לצמוח ולהתגבר על זה?" (יחד עם זה, במקומות המתאימים אנחנו עדיין יכולים לדרוש מאחרים לקחת אחריות על התנהגותם).

 4. אל תתבוססו בבעיות שלכם. לעתים קרובות מה שהכי שוחק אותנו אינו הבעיה עצמה, אלא החשיבה הבלתי פוסקת עליה, כשאנחנו מוטרדים מהנושא ימים ולילות. קבעו זמנים בהם תחשבו על הנושא ותעדכנו את תוכנית הפעולה שלכם. בנוסף, קבעו זמן שבו תוכלו להביע את כאבכם, לאלוקים, חבר, קרוב, מטפל או אפילו ביומן אישי. במשך שאר הזמן, נסו לחשוב על דברים אחרים.

 5. חיו את חייכם. אולי אתם חושבים, "מתי כבר תיגמר הבעיה הזאת, כדי שאני אוכל להמשיך עם החיים שלי?" האמת היא, שברגע זה, אלה החיים שלכם. זה הניצול הכי טוב של הזמן שלכם, והדרך הטובה ביותר למלא את תכלית חייכם.

  אל תעצרו את חייכם רק בגלל שאתם מתמודדים בתחום מסוים. הרשו לעצמכם לשמוח וליהנות מהחיים כמיטב יכולתכם. במשך היום, חפשו אחר סיבות לחייך או לצחוק. חיוך קל על הפנים, אפילו בלי סיבה מוגדרת, יכול לשנות את כל צורת החשיבה שלכם לחיובית יותר.

 6. עזרו לאחרים. אפילו אם החיים שלכם מלאים בהתמודדויות, בדקו כיצד תוכלו לעזור לאנשים אחרים. כולנו באותה סירה, ובעזרה הדדית נוכל לצלוח את הקשיים.

 7. התרכזו במה שכן בסדר. כשאנחנו מתמודדים עם בעיה, אנחנו נוטים להתמקד במיוחד בקושי, עד כדי התעלמות מכל השאר. במקום זה, שימו לב לדברים הטובים, העריכו אותם והתענגו על כל אחד ואחד.

 8. דעו שלכולם יש קשיים. פעמים רבות אנחנו משווים את חיינו לחייהם של אחרים, ובפרט למהדורות הפייסבוקיות המשופצות שלהם, ותוהים: "למה החיים שלי לא כמו שלהם? למה החיים שלי כל כך מלאים בהתמודדויות?" אולם אנחנו רואים רק חלק קטן מהתמונה הכוללת. אילו היינו יודעים את כל הקשיים, הבעיות הפסיכולוגיות או המשפחתיות שלהם, היינו מעדיפים לשמור על הכוחות והברכות שלנו, אפילו אם הם מגיעים עם התמודדויות.

 9. טפלו בעצמכם. אל תדרשו מעצמכם יותר מידי. פעמים רבות, אנחנו כל כך שוקעים בקשיים שלנו, שאנחנו מזניחים את הבריאות, דבר שרק מחמיר את המצב. אכלו ארוחות מזינות, שנו מספיק והתעמלו.

  הציבו גבולות ברורים מה אתם יכולים לעשות ומה לא. לדוגמא, אם אתם מטפלים בילד, בן זוג או הורה שנמצא בבית חולים, החליטו כמה ימים בשבוע אתם יכולים להגיע אליו, כמה שעות תוכלו להישאר שם וכמה לילות לישון שם, לפני שהמאמץ יגבה מכם מחיר. ואז פנו לעזרת אחרים כדי למלא את החורים.

 10. בקשו עזרה. ישנם שלושה מקורות עזרה. הראשון הוא הקב"ה. אל תסתפקו בתפילות הקבועות. תזכרו שהוא שם תמיד, ולכן ספרו לו על ההתמודדויות והפחדים שלכם, ובקשו את עזרתו. ככה, בשפה שלכם, הוא שומע. אם אתם מרגישים מוצפים ומתקשים להתמודד, ספרו לו ובקשו ממנו לתת לכם כוח.

  השני הוא תמיכה מאנשים אחרים. ידעו אותם מהם צרכיכם, בין אם זוהי תמיכה רגשית או חומרית, או שתיהן. אל תתביישו, כל אחד צריך עזרה בשלב זה או אחר.

  מקור התמיכה השלישי הוא אנחנו עצמנו. אנחנו צריכים לומר לעצמנו דברי נחמה ועידוד. גלו כלפי עצמכם אותה מידה של חסד, חמימות ודאגה, שהייתם מגלים כלפי בן משפחה או חבר שעובר תקופה קשה.

חיים משמעותיים כוללים בתוכם התמודדויות. במקום לנסות להימנע מהן, השתמשו באסטרטגיות אלה כדי להתייצב מול האתגרים שלכם, ולנצח.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן