רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

הורות

4 מיומנויות הוריות שאי אפשר בלעדיהן

י״ד במרחשוון ה׳תשע״ז י״ד במרחשוון ה׳תשע״ז 15/11/2016 | מאת עדינה סוקלוף

דרכי תקשורת פשוטות ויעילות שעושות שינוי גדול

תקשורת יעילה עם הילדים היא המפתח להורות מוצלחת. האופן שבו אתם מדברים ומה שאתם אומרים לילדיכם משפיעים בצורה מכרעת על התוצאה: שיתוף פעולה או מאבק כוחות.

למידת דרכים לתקשורת יעילה יכולה לעשות את כל ההבדל. רוב הטיפים האלה דורשים מכם פשוט לשנות מילים בודדות במשפט. שינוי פשוט זה יכול להפוך את האינטראקציה עם ילדיכם מכישלון להצלחה.

להלן ארבע טכניקות תקשורת שחיוניות להורים:

1.      הצהרות "אני". אנו יכולים להשתמש במיומנות זו בדרכים שונות ורבות אולם מנסיוני, היא יעילה ביותר כשאני מתוסכלת, מוצפת וצריכה לבטא כעס.

יציאה מהכלים היא לא תגובה אידיאלית, אך היא מתרחשת. הצהרות "אני" עוזרות לנו למזער נזקים. לדוגמה, אם הילד חוטף את הטלפון שלך ומפיל אותו, במקום לומר "אתה כל כך לא אחראי"!, נסו לומר: "אני כועס/ת כשהטלפון זוכה ליחס כזה".

כשהילד מתרוצץ ללא הרף, במקום לומר, "אתה כל כך פרוע היום, אתה בלתי נסבל!" נסו לומר: "אני ממש מתוסכלת כשילדים מתרוצצים כל הזמן מול העיניים!".

2.      טכניקת "הפיכת קביעה לשאלה". אני אוהבת את הטכניקה הזו כי היא גורמת לילדים לחשוב, היא מעודדת את שיתוף הפעולה שלהם בדרך מכבדת ועוזרת להורים להימנע ממאבקי כוחות.

במקום לומר, "אתה צריך לשתף אחרים במשחק", נסו לומר: "מתי אתה חושב שתוכל לשתף גם אותו במשחק?"

במקום: "תלבשי את המעיל!" נסו לומר: "4 מעלות בחוץ. איזה מעיל יהיה הכי מתאים לדעתך?"

במקום "עשה את השיעורים עכשיו!" נסו לומר "איפה אתה מעדיף לשבת לעשות שיעורים?"

3.      הצהרות "אנחנו". הצהרות "אנחנו" הן דרך מתוחכמת אך יעילה לבנות תחושה של אחווה משפחתית ועבודת צוות. הן גם מסייעות ללמד את הילדים שגם הם אחראים לבית שלהם.

במקום לומר "נקו את החדר שלכם!" נסו לומר, "איך כדאי שנתחיל לנקות את החדר הזה?"

במקום לומר "את צריכה לקלף את הגזרים לסלט!", נסו לומר "אנחנו צריכות להתחיל להכין את ארוחת הערב. איך כדאי לחלק בינינו את התפקידים?"

במקום "אתה חייב לבוא ולעזור לי עם הסידורים היום!" אמרו "יש לנו הרבה סידורים שצריך לעשות. איך לדעתך כדאי לנו לארגן את לוח הזמנים?"

4.      הצהרות "את/ה יכול/ה לעשות את זה". על מנת ליצור בית אוהב, אכפתי ושליו, עלינו להעביר לילדינו מסרים מעצימים ותומכים בסגנון: "יש לך יכולות, את/ה תמצא/י פתרון ויש לך את הנטייה לעשות את הדבר הנכון".

הדרך לעשות זאת היא להשתמש במשפטי "הצהרות של הנחות מוקדמות" (מרים אדאהן).

"אני בטוחה שתמצא דרך כיצד להגיב בצורה טובה יותר כשהחבר שלך בא לבקר ואתם מתקשים להשתתף במשחק".

"אני יודעת שאתה כועס על אחיך עכשיו. כשתהיה מוכן להשלים, יעזור לך אם תחשוב על שני דברים שאתה אוהב באחיך, או שני דברים טובים שהוא עשה למענך".

"את נראית מוטרדת מהציון. אני יודעת שתצליחי להתמודד עם זה. אם תצטרכי רעיונות, אני כאן כדי לעזור".

הצהרות של הנחות מוקדמות או משפטי "את/ה יכול/ה לעשות את זה" עוזרים לילדים להתחבר למקורות הכוח והיכולת הפנימיים שלהם. הם מראים לילדים שהם מסוגלים לתקן את מעשיהם, להסתדר במערכות יחסים, להקשיב להוריהם ולפתור את הבעיות הקטנות והגדולות של החיים. הם גם עוזרים לנו כהורים לדבר עם ילדינו בכבוד ולהתכוונן לבניית ההערכה העצמית שלהם בדרכים חיוביות. 

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן