רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

נישואין

נועדו להתגרש?

י״ב בטבת ה׳תשע״ז י״ב בטבת ה׳תשע״ז 10/01/2017 | מאת אמונה ברוורמן

אף פעם לא מאוחר לשנות לטובה את נישואינו.

ד"ר ג'ון גוטמן התפרסם בשל יכולתו לחזות הצלחת נישואין על פי צפייה באינטראקציה הזוגית. הוא טוען שהוא יכול לחזות ברמת דיוק של 95%, אם נישואין יסתיימו בגירושין בתוך 15 שנים, דרך אנליזה עמוקה של בני הזוג שנמשכת כשעה. על פי התקשורת בין בני הזוג, רמת הכבוד (או הביזוי) והחיבה (או היעדרותה) המועברת בשיחה ובדינמיקה הזוגית ביניהם, ד"ר גוטמן מנבא את העתיד המצפה לזוג.

למרות שאינני מערערת על יכולותיו או על ממצאיו, נראה שהוא מתעלם מגורם אחד חשוב. כדי שהאינטראקציה היום תהווה מדד יעיל לתחזית גירושין בעוד זמן רב, שני בני הזוג במערכת היחסים הזאת אמורים להישאר ללא תזוזה. הם חייבים להמשיך בתבניות התקשורת ההרסניות שלהם, ולא להשתנות.

זה מנוגד לערך שהיהדות מאמינה בו, לא רק לזוגות נשואים אלא בחיים בכלל.

אנחנו מחויבים לעבוד כל הזמן על שינוי וצמיחה. אנחנו צריכים להשתפר הן כבני אדם והן כיחידה זוגית. זה התפקיד שלנו.

על פי המסורת, עם ישראל אינו נתון למזל - לא בגלל שאין דבר כזה, אלא משום שכל בחירה שלנו משנה אותנו כבני אדם, ולכן משנה גם את הגורל שלנו. לכל מעשה, לכל מלה, יש השפעה.

בדיוק כפי שאיננו כפופים לגורל חזוי מראש, כך איננו כפופים לתחזיותיו של ד"ר גוטמן.

החלטה נחושה אחת של אחד מבני הזוג עשויה לשנות את הכל. "מצטערת שלא הקשבתי טוב. כולי אוזן עכשיו – ובכל עת."

מעשה חדש אחד של בן הזוג שלך עשוי ליצור נישואין חדשים. "אני יודע כמה את נהנית ממעט שקט בבוקר (או בערב). אני אשמח לשמור על הילדים כדי שיהיה לך את השקט הזה" או- "נצא שנינו לארוחת ערב / טיול / הליכה פעם בשבוע, ונהפוך את זה למנהג קבוע."

זה מנוגד לערך שהיהדות מאמינה בו, לא רק לזוגות נשואים אלא בחיים בכלל

ועוד יותר טוב, אם שני השותפים לנישואין פונים ליעוץ ומתחייבים לשינוי, אז  - האפשרויות אינסופיות.

כולנו עושים המון טעויות. אלוקים העניק לנו מתנה גדולה – את היכולת לחזור בתשובה ולהשתנות. זאת לא רק הזדמנות חד שנתית של ראש השנה ויום הכיפורים, אלא משהו שאנחנו יכולים – וצריכים – לעשות תמיד. אפשר להתנצל. אפשר להתחיל מחדש.

אני חוששת מאוד שתחזיותיו של ד"ר גוטמן עלולות להפוך לתחזיות שממשות את עצמן, שזוגות יתייאשו ויוותרו, ויחליטו שמלכתחילה לא היו להם הסיכויים להצליח. לא רק שזאת התוצאה הכי גרועה שיכולה להיות, אלא היא משקפת גישה שגויה.

מערכות יחסים אינן מתפתחות בקלות. נישואין הן הרבה עבודה. יש המון (כן, המון) מהמורות בדרך. יתכן שאם נצפה שהכל יזרום על מי מנוחות, נוותר בקלות, וזה באמת חבל.

אם האינטראקציה שלנו שלילית עד כדי לעורר את תחזיותיו העגומות של ד"ר גוטמן, כמובן שזה דורש שינוי. אך נוכל עדיין להשתנות. ניתן לסגור היטב את הפה כשהערה שלילית מנסה להיפלט ממנו (דמיינו שאתם מדברים אל הבוס או הילד שלכם - האם הייתם מעיזים לפנות אליו בצורה כזאת?).

אני יודעת שמטרתו של ד"ר גוטמן היתה להציל את הנישואין. אולי הסטטיסטיקות שלו אמורות להוות קריאת התעוררות, אבל צריכים גם תקווה. אנו מסוגלים לעשות את זה. ולא רק שביכולתנו להציל את הנישואין חסרי העתיד לכאורה האלה, אלא גם להפוך אתם למשהו נפלא באמת.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן