רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

צמיחה אישית

קבלת הכישלון באהבה

כ״ב בניסן ה׳תשע״ז כ״ב בניסן ה׳תשע״ז 18/04/2017 | מאת גל בעל הנס

מנהיג טוב הוא אחד שהיתה לו נפילה בעברו שתזכיר לו שגם הוא יכול ליפול.

קורה לעיתים שההצלחה מסחררת לנו את הראש עד שאנחנו שוכחים מהיכן באנו. בפרשת השבוע (שמיני) נכתב "ויאמר משה אל אהרון קרב אל המזבח". רש"י פירש פסוק זה בזה הלשון "שהיה אהרון בוש וירא לגשת, אמר לו משה: למה אתה בוש? לכך נבחרת!". נראה שאהרון התבייש לייצג את העם כי הוא זה שהיה מעורב במעשה העגל ואף זרק את הזהב לאש ויצא העגל. למרות שיש הרבה הסברים שמצדיקים אותו, הוא עדיין התבייש במעשה הרב יוסף חיים (ה"בן איש חי") מצטט את הגמרא: "אין ממנין פרנס על הציבור אלא אם כן 'קופה של שרצים' תלויה לו מאחוריו" ומוסיף: "כדי שלא יתגאה על הציבור בשררתו. ואם בפרנס פשוט כך - קל וחומר בכהן גדול... שצריך שתהיה לו קופה של שרצים שתגרום לו לא להתגאות על קהל עדתו."

כלומר, על פי היהדות, מנהיג טוב, הוא דווקא לא מנהיג נקי וללא רבב, אלא אחד שיש לו כתם בעברו שיזכיר לו לא להתנשא מעל עמו. כמובן שאין מדובר על אדם שכל עברו רצוף כתמים וקופות שרצים, אלא אדם משכמו ומעלה, אך עם נפילה בעברו שתזכיר לו שגם הוא יכול ליפול.

לפעמים כאשר אנו מגיעים להישגים בתחום מסוים, אנחנו מצפים מאחרים שישתוו לרמתנו, שיבינו בזמן קצר את מה שלמדנו במשך זמן רב ושינהגו לפי התובנות שלנו. תחושת ההישג יכולה לגרום לנו להתנשא מעל אחרים, לשפוט אותם, לדון אותם לכף חובה ולזלזל בהם. כך אנשים משכילים יכולים להתנשא מעל אנשים פחות משכילים, עשירים מעל עניים, רזים נוטים לשפוט עבי כרס, רוחניים עלולים להתנשא מעל פחות מודעים (האבסורד והמלכודת שבגאווה "רוחנית"...), ועוד הרבה. למעשה קל לנו לשפוט אנשים שקשה להם בתחומים שבהם קל לנו.

בפועל, אם היינו במקום האדם שאנחנו שופטים, אם היינו גדלים לתוך אותה משפחה, עם אותם גנים, עם אותם מאורעות חיים, עם אותן נסיבות, כנראה שהיינו נוהגים בדיוק כמו אותו האדם. כל אדם בכל רגע נתון עושה כמיטב יכולתו, בהתחשב במסלול חייו עד לאותו הרגע, בהתחשב בידע שלו, בתובנות שלו, בכלים השכליים והרגשיים שלו ועוד. כך שלמעשה לא נוכל לשפוט אף אדם.

הכישלונות שלנו באים להזכיר לנו שגם אנחנו לא מושלמים. כמו שלאחרים יכול להיות קשה במקום שלנו קל, כך לנו יכול להיות קשה במקום שלהם קל. אם נלמד לקבל את האחר, נוכל לעזור לו להגיע למקום טוב יותר. אם נלמד לקבל אחרים, נוכל גם לקבל את עצמינו, עם כל הטעויות שלנו והנפילות לאורך הדרך. מאוד קל להיות חכמים בדיעבד ולשפוט את עצמינו ואת האחר. אך למעשה, בכל רגע בחיינו עשינו כמיטב יכולתנו בהתאם לנסיבות. יחד עם זאת, האחריות שלנו היא ללמוד מהעבר, להפיק מסקנות, לקבל תובנות, לחקור וליישם על מנת שנשתפר ולא נחזור על טעויות העבר. אל לנו לשפוט אחרים ואין לנו מה לשפוט את עברנו. אך עלינו ללמוד מטעויות של אחרים ומשלנו על מנת שנהיה במגמת שיפור תמידית.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן