רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

הורות

10 דברים שלא אומרים לילדים

כ׳ בסיון ה׳תשע״ז כ׳ בסיון ה׳תשע״ז 14/06/2017 | מאת ברברה פן

בדרך כלל עדיף להימנע מאמירת משפטים אלה.

לפעמים יש משפטים מסוימים, גלגולי עיניים או מסרים מרומזים, שיש להם את השפעה אדירה על האופן בו ילדינו מתנהגים, חושבים ומרגישים ביחס לעצמם וביחס לעולם הסובב אותם. להלן כמה משפטים שאנו עלולים לפלוט מפעם לפעם.

1. "אני מבטיח/ה"

אמון הוא דבר שקשה לבנות וקל להרוס והבטחות - קל לומר, אך קשה לקיים. במקום להשתמש ב"אני מבטיח/ה", לכו על משפט אמתי יותר ופחות מסתכן כגון, "אני אשתדל". אל תיצרו מצב בו אתם עלולים לאבד את אמונם של הילדים כיוון שמיהרתם להבטיח משהו שאינכם יכולים לעמוד בו.

2. "תן/י לי לעשות את זה".

לא קל לראות ילד מתקשה בביצוע פרויקט והפיתוי להציע את עזרתנו הוא גדול. אולם זו לאו דווקא הדרך הטובה ביותר. לא כדאי לשלול מילדינו את הלקחים יקרי הערך של לקיחת אחריות, השקעה ומוסר עבודה.

3. "את/ה כל כך חכם/ה!"

אמנם חשוב לתת לילדינו פידבק חיובי ומחמאות, אולם שבחים מוגזמים יכולים לגרום נזק. שימו לב מה אתם משבחים. כשאנו משבחים את ילדינו על היותם חכמים, יפים או מוכשרים, הדבר עלול להפעיל עליהם לחץ סמוי לעמוד בציפיות שלנו ולהעביר את המסר שאנו מעריכים תכונות מולדות יותר מאשר התנהגות חיובית, השקעת מאמצים ויושרה מוסרית. לכן, שימו לב מה אתם משבחים וכשאתם מחמיאים, היו ספציפיים וכנים בדבריכם.

4. "למה את/ה לא יכול/ה להיות יותר כמו…"

כשאנו דורשים מילדינו להידמות לכל אדם אחר מלבד הם עצמם, אנו גורמים להם יותר נזק מתועלת. כל ילד הוא עולם בפני עצמו, וכך עלינו להתייחס אליו.

5. "אל תבכה/י". "לא קרה כלום". "אין סיבה לפחד".

יש לילדינו רשות להרגיש ולבטא כאב, ללא קשר לתפיסות או לדעות שלנו. כשאנו אומרים להם שהם לא צריכים להרגיש כך, הדבר מבטל את רגשותיהם ומעביר להם את המסר שהם אינם יכולים לסמוך על הרגשות שלהם. במקום זאת, הבה נכיל את רגשותיהם של ילדינו, ובה-בעת נסייע להם להתמודד עם רגשות אלה בצורה יעילה.

6. "את/ה מרגיז/ה אותי" או "את/ה מעציב/ה אותי"

ילדים צריכים ללמוד לכבד את רצונם של הוריהם. אולם, כשאנו אומרים שהתנהגות מסוימת גורמת לנו להרגיש רגשות מסוימים, אנו מעבירים להם מסר שגורמים חיצוניים שולטים על רגשותינו ושאין לנו את הבחירה החופשית להגיב בצורה זו או אחרת כשאנו בוחרים לכעוס, להתעצב וכו'. במקום זה, ניתן לומר: "אני ממש כועס עכשיו, נא לחזור הביתה מיד".

7. "אל תהיי/ה כזה/ו עצלן/ית, ביישן/ית" (או כל תיאור שלילי אחר כלשהו)

לעולם אל תתייגו את ילדיכם על סמך התנהגות מסוימת. התיוג רק גורם לילדים להפנים דימוי עצמי שלילי ומונע מהם לממש את הפוטנציאל שלהם.

8. "אבא/אמא שלך הוא/היא…", את/ה מתנהג/ת בדיוק כמו אבא/אמא שלך!"

אוי. למען בריאות ושלמות המשפחה, בואו נשאיר את ילדינו מחוץ למריבות הזוגיות שלנו ונפסיק להשתמש בהם בתור כשק חבטות או כאמצעי להוצאת הכעסים שלנו על בני הזוג שלנו. למדו כיצד לדבר עם בני משפחותיכם ישירות או קנו שק אגרוף אמיתי!

9. "אני עושה הכל בשבילך!"

יש לנו שפע הזדמנויות ללמד את ילדינו מה רב ערכה של הכרת תודה, אולם זו בהחלט אינה אחת מהן. כשאנו אומרים לילדינו כמה אנו מקריבים למענם, הדבר עלול לעורר בהם טינה או בושה, אך לא יגרום להם לגלות יותר התחשבות או הערכה.

10. "את/ה משגע/ת אותי!"

ברור, כולנו מרגישים כך לפעמים, אולם מילים אלה פוגעות בילדינו ואינן משיגות שום דבר חיובי. חוץ מזה, בדומה למספר 6, אף אחד אינו יכול לשגע אתכם, חוץ מכם עצמכם.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן