רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

צמיחה אישית

יישוב מחלוקות

כ״ח בסיון ה׳תשע״ז כ״ח בסיון ה׳תשע״ז 22/06/2017 | מאת גל בעל הנס

היש מושג של מחלוקת לשם שמים?

בפרשת השבוע (קורח), מתואר המקרה בו קורח ועדתו מחו על תפיסת השלטון והכהונה על ידי משה ואחיו אהרון, ובעצם טענו להעדפת מקורבים. הפרשה מסתיימת במותם הטראגי על ידי בליעתם באדמה, של קורח ועדתו וכל אנשיהם ומשפחותיהם והרס רכושם.

על פרשה זו נכתב המשפט המפורסם בפרקי אבות "כל מחלוקת שהיא לשם שמיים סופה להתקיים

ושאינה לשם שמיים אין סופה להתקיים".

למה הכוונה "מחלוקת שם שמיים"? כל דבר שלא מונע מאינטרס אישי. זה יכול להיות למען הבורא או למען הכלל, אך ללא אינטרס אישי. המחלוקות של הילל ושמאי היו לשם שמיים, בחיפושם אחר האמת ולא דאגו לכבודם, ואילו קורח ועדתו היו מונעים משיקולים של כבוד, אגו ותאוות בצע.

לכולנו יוצא להתווכח קצת, ולחלוק על אחרים. היהדות באה ללמד אותנו בסיפור זה, שנשים לב  מאיזה מקום מגיעה המחלוקת. האם זו מחלוקת הנובעת מהצורך לסיפוק האגו, מהצורך לצדקנות, משיפוט, עליונות, קנאה, כעס, שנאה או פשוט הצורך להוכיח לאדם אחר, שאתה צודק והוא טועה. או מצד שני, האם זו מחלוקת שנועדה על מנת למצוא את האמת, להחכים, לעזור לזולת, לתקן עוולה או דבר אחר שאינו נגוע באינטרסים.

איך נדע שהמחלוקת איננה לשם שמיים? במחלוקת כזו, אנחנו נוטים לכעוס, להתנשא, לא מקשיבים לצד השני, מתעלמים מעובדות, מרימים את הקול, לא מוכנים לשקול שאנו טועים, לא מוכנים ללמוד את שיקולי הצד השני ואנחנו בטוחים ב 100% שאנחנו צודקים. מכירים את הוויכוחים האינסופיים בישיבות בעבודה כשלמעשה כולם מסכימים על אותו הדבר, אך לא מקשיבים מספיק כדי לקלוט את זה?🙂

כמה דוגמאות למחלוקות לשם שמיים: כשאתה הולך להפגין למען העלאת שכר לעובדים סוציאלים למרות שאתה עובד בהיי טק ולא מכיר שום עובד סוציאלי, כשאתה מסביר לאחרים מה לא בסדר בתזונה שלהם מתוך דאגה לשלומם או לאקולוגיה, מבלי לכעוס ולא מתוך יומרה או התנשאות, כשאתה מתווכח עם חבר על השקפה פוליטית, חברתית, דתית, מתוך רצון להבין מהי דעתו ולהגיע לחקר האמת. ועוד הרבה דוגמאות.

המדד בדיעבד לכך שהמחלוקת הייתה לשם שמיים הוא: האם נפרדנו לשלום מתוך חיבה ואהבה כמו לפני המחלוקת ואף יותר, או שנפרדנו עם טעם מר בפה של כעס או טינה.

אם נשכיל לשמור את הכוונות שלנו טהורות מאינטרסים בזמן מחלוקת, נוכל להקשיב יותר, ללמוד יותר, וגם הצד השני יקשיב יותר. כך כולנו נשכיל, נצמח ונגדל וכמו כן תגדל הסבלנות, הסובלנות ותחושת האחדות בעם.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן