רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

הורות

טיפוח ילדים מחוננים

כ״ח בסיון ה׳תשע״ז כ״ח בסיון ה׳תשע״ז 22/06/2017 | מאת רבקה שונפלד

לפעמים זה מאתגר במיוחד לגדל ילד מחונן.

סלי טרפנייה, מחברת הספר Educating Your Gifted Child, יצרה רשימה של דברים שהורים או מורים לילדים מחוננים צריכים לדעת. להלן חמש נקודות מרכזיות שאליהם כדאי להיות מודעים:

 1. תלמידים מחוננים לא תמיד מצטיינים בבית הספר.

  בעוד ילדים מחוננים רבים מצטיינים בבית הספר, תלמידים מחוננים אחרים מרגישים משועממים, חסרי אתגר או שהם מתמודדים עם לקויות למידה. פירוש הדבר שלמרות שילדים מחוננים הם מאוד חכמים, לא תמיד ניתן לצפות שיצליחו בבית הספר.

 1. ילדים מחוננים הם לרוב בעלי עוצמות רגשיות.

  לצד אינטליגנציה גבוהה מהממוצע, לילדים מחוננים יש עוצמות רגשיות גבוהות מהממוצע. פעמים רבות מדובר בילדים סוערים.

 1. ילדים מחוננים יכולים להיות רגישים ביותר.

  אותן עוצמות רגשיות הולכות יד ביד עם רגישות קיצונית. ילדים מחוננים יכולים להיות רגישים ביותר לדברים הקשורים לחושים כגון ריחות ותחושות גופניות, כמו גם להערות או ביקורת שלילית.

 1. לילדים מחוננים יכולים להיות לקויות למידה.

  תלמידים שהם גם מחוננים וגם בעלי לקויות למידה נחשבים כ"יוצאי דופן כפליים". לא נדיר למצוא ילד עם אינטליגנציה מעל הממוצע וגם בעל הפרעת קשב וריכוז או הפרעה בעיבוד החושי (נקראת לעיתים הפרעה בוויסות חושי).

 1. ילדים מחוננים עלולים להתמודד עם קשיים חברתיים.

  לעיתים הם אינם מתעניינים בשיחות או בתחביבים הנורמטיביים של חבריהם וימצאו את עצמם בצד. בנוסף, לפעמים הם מתקנים בצורה מוגזמת את הסובבים אותם, מה שמוביל לטינה ולתסכול מצד הסביבה.

כיצד תוכלו לסייע לילדכם המחונן להתגבר על הקשיים שצוינו לעיל? ייתכן שהדבר החשוב והראשוני ביותר הוא פשוט לראות את הילד המחונן שלכם כילד! כיוון שילדים מחוננים הם בדרך כלל יותר תקשורתיים, רגישים ובוגרים, אנו כהורים ומורים נוטים לשכוח שהם עדיין ילדים. היכולות האינטלקטואליות שלהם אולי מתקדמות, אך הם עדיין צריכים עזרה בעיבוד החוויות הרגשיות שלהם. כמו כל הילדים, ילדים מחוננים זקוקים לאהבה, אחריות ותעסוקה יצירתית.

להלן רשימה קצרה של דברים שמורים והורים של ילדים מחוננים יכולים לעשות כדי לטפח אותם:

 • הדגישו את העובדה שהמאמץ והלמידה חשובים יותר מהציון. דברו עם ילדיכם על חוויות הלמידה שלהם. ממה נהנו בשיעור תנ"ך? האם הם רוצים לדבר על המושג המדעי החדש שלמדו? עזרו להם לערוך מחקר מעמיק יותר על נושא שמעניין אותם. גם אם הציונים שלהם לא משקפים את האינטלקט שלהם, עדיין רצוי מאוד שייהנו מתהליך הלמידה.

 • עודדו קריאת ספרים, כתיבה, או חוויות הקשורות למתימטיקה ומדעים. קחו את ילדיכם לערבי קריאה, עזרו להם לכתוב גם מכתבים לנציגי ממשלה, תנו להם לתכנן את המרחב של החצר האחורית על-ידי חישוב השטח או העסיקו אותם בבישול ואפייה בצורה עצמאית. כשילדים מבינים את ההשלכות המעשיות של יכולותיהם האינטלקטואליות, נכונותם להשתמש בהן וליהנות מהן גדלה.

 • היו סבלניים לגבי השאלות. ילדים מחוננים מרבים לשאול שאלות – "למה מאייתים את זה דווקא ככה?" "למה חייבים לצייר באותו אופן?" "למה יעל לא יודעת איך כותבים את זה ברגע שהיא קוראת את המילה?" כהורים ומורים, עלינו להבין ששאלות אלה הן חלק חיוני מתהליך הלמידה, בעיקר עבור ילדים מחוננים. ניתן להסביר להם שלפעמים הדברים לא תמיד נראים הגיוניים ושלפעמים עלינו להקשיב לכללים פשוט מכיוון שהם כללים. עם זאת, עלינו לעודד את השאלות שלהם ולהבין כי זוהי הדרך שלהם להבין את העולם הסובב אותם.

 • התאימו את רמת הלמידה. מורים בכיתות הטרוגניות, בהן יכולות הילדים מאוד מגוונות, לפעמים יודעים "לתפור" את התוכן המתאים לפי רמת התלמידים. בבית, גם ההורים יכולים להתאים את אוצר המילים ואת צורת ההסבר שלהם לילדים הספציפיים לפי יכולותיהם.

בסופו של דבר, אנו רוצים שילדינו המחוננים ירגישו שהם יכולים, "להמציא, לדמיין, לרפא, לחקור, ליצור ולעורר השראה", כדברי סטיב ג'ובס. הם פשוט צריכים ללמוד כיצד לרתום את נקודות החוזק שלהם לטובת קידום העולם.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן