רשימת תפוצה

חכמה לחיים

מי לא אוהב חשבון?

ה׳ בתמוז ה׳תשע״ז 29/06/2017 | מאת גל בעל הנס

כל מסע מתחיל בצעד אחד קטן. אז מה נעשה כל לילה לפני השינה?

בפרשת השבוע (חוקת) נכתב "עַל כֵּן יֹאמְרוּ הַמֹּשְׁלִים בֹּאוּ חֶשְׁבּוֹן". חכמינו ז"ל מפרשים לנו שהמושלים המדוברים כאן הם אלו המושלים ביצרם והחשבון הוא חשבון נפש.

על פי היהדות, הקבלה, יש בנו שני כוחות שפועלים בו זמנית. מצד אחד, הנשמה שבנו שאחראית על האושר, אהבה, יצירתיות ותחושת האחדות והחיבור לכלל. ומצד השני, היצר הרע, שיכול להיקרא גם השטן, הסטרא אחרא, נפש בהמית ועוד הרבה שמות... שהוא אחראי על האגו, הכעס, עצבות, דחיינות, עצלות, גרגרנות, גאווה, חוסר בטחון, ספקות ועוד. שמטרתו כמו משקולת על גבנו, לתת לנו אפשרות בחירה בין טוב ורע ולפתח בנו את שריר הבחירה החופשית על ידי השליטה בו. (זה הכי קצר שאני יכול לדחוס בו נושא שאמור להילמד במשך שעות רבות :))

כמו עסק ללא בקרה שיכול לגלות בסוף השנה שסיים את השנה בהפסד, כך גם אנו, אם לא נתבונן יום יום במעשינו, במקומות שאנחנו נכנעים ליצר, כועסים, מתעצלים, מסתכסכים, מתגאים וכדומה, אנו נגלה במבט לאחור על חיינו שאנחנו מתדרדרים, שאנחנו פחות מאושרים, הזוגיות שלנו פחות טובה, אנחנו מתרחקים מהגשמת החלומות שלנו, הילדים שלנו לא מקבלים את החינוך שרצינו, ושלמרות כל ההנאות והבילויים, אנחנו יורדים ברמת האושר שלנו משנה לשנה.

על פרשת השבוע נכתב בספר הזוהר: "מי שיש בו מעשה טוב או שהוא מבעלי החשבון, בכל לילה מטרם שישכב ועוד אינו ישן, צריך לעשות חשבון ממעשיו, שעשה כל אותו היום, וישוב מהם ... על כן צריך האדם באותה שעה לעשות חשבון ממעשיו, ויתוודה עליהם... ואלו נקראים בעלי חשבון."

כלומר, על פי דברי הקבלה, אדם צריך להתבונן במעשיו בכל יום, לפני השינה על מנת לוודא שהוא לא מתדרדר, ועל מנת לשפר את מעשיו מיום ליום.

בספר מסילת ישרים שכתב הרמח"ל, מגדולי המקובלים מהמאה ה-18: "והנני רואה צורך לאדם, שיהיה מדקדק ושוקל דרכיו דבר יום ביומו, כסוחרים הגדולים אשר יפלסו תמיד כל עסקיהם למען לא יתקלקלו, ויקבע עתים ושעות לזה, שלא יהיה משקלו עראי אלא בקביעות גדול... וזה כי העצה האמתית הזאת לא יוכלו לתת אותה ולא לראות אמיתה, אלא אותם שכבר יצאו מתחת יד יצרם ומשלו בו. כי מי שהוא עדין חבוש במאסר יצרו, אין עיניו רואות האמת הזאת, ואינו יכול להכירה, כי היצר מסמא את עיניו ממש, והנה הוא כהולך בחושך שיש לפניו מכשולות ואין עיניו רואות אותם... כי כבר הם ניסו וראו וידעו, שזה לבדו הוא הדרך האמתי להגיע האדם אל הטובה אשר הוא מבקש ולא זולת זה."

כלומר הרמח"ל טוען, שכל עוד אנחנו נמצאים תחת שליטת היצרים שלנו, ולא נמצאים תמיד במודעות ובאושר עילאי, אנחנו לא יכולים להבין את חשיבות הנושא הזה. ומקובלים שהגיעו להארה ולדרגה של שליטה מלאה ביצר הרע שלהם, אומרים שזו הדרך העיקרית להגיע אל המטרות שאותן אנחנו מנסים להשיג. זה ולא זולת זה.

אז אם רק נתבונן כל יום במה שנוכל לשפר, ונקבל על עצמינו להשתפר אפילו בדבר אחד קטן למחרת, וכך נבנה את עצמינו בעוד צעד קטן ועוד צעד, כך נסתכל אחורה אחרי שנה או אחרי כמה שנים ונראה שחיינו השתפרו לאין ערוך. כל מסע מתחיל בצעד אחד קטן. אז מה אתם הולכים לעשות הלילה לפני השינה?

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

    הצטרפו לניוזלטר השבועי

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram