רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

צמיחה אישית

האם אתה הולך או ניצב?

כ״ג באלול ה׳תשע״ז כ״ג באלול ה׳תשע״ז 14/09/2017 | מאת גל בעל הנס

מה שלא נמצא בתנועה מתמדת מאבד מהחיות שלו. עלינו לוודא שאנחנו כל הזמן מתקדמים. שם נמצא האושר האמתי.

בשבת אנו קוראים את פרשת "ניצבים". זו השבת האחרונה של השנה, של חודש הסליחות ואלול. למעשה חודש אלול והעשרה הימים הראשונים של תשרי אלו ימים שבהם אנו עוסקים בהתבוננות על השנה כולה ובניסיון לזהות את הנפילות שלנו ואת המקומות שאנחנו צריכים להשתפר בהם. האינטנסיביות של התקופה הזו עולה מחודש אלול, לראש השנה, עשרת ימי תשובה ולבסוף יום הכיפורים.

בתקופה זו אדם חייב לשאול את עצמו האם הוא "ניצב" במקומו ובעמדותיו בלי פתיחות לשינוי, בלי נכונות לשמוע, לקבל, להבין, לשנות או לנסות, או האם הוא "הולך", מתקדם קדימה, מנסה, טועה, מתקן, סוטה מהדרך ומתיישר, נופל וקם, אבל מתקדם. המהות ביהדות היא להתקדם כל הזמן.

בספרו "מכתב מאליהו" של הרב דסלר נכתב: "האדם תמיד או עולה או יורד ואין כל פשרה בין שתי האפשרויות של הבחירה... כל מי שמדמה לעצמו כאילו נשאר במקום אחד הריהו טועה טעות גדולה מאוד. כי למעשה לא תתכן עמידה במקום אלא מתדרדר ויורד ומשתנה לרעה בכל נקודה ונקודה שבבחירה, וגם את הפשיעות שבבחירותיו לא יראה כי נעשו לו כהיתר..."

כלומר אין אופציה לעמוד במקום! אדם או מתקדם או מתדרדר. אנחנו מכירים זאת מעולם העסקים, חברה שלא מחדשת, משקיעה ומפתחת, לא שורדת. כך גם האדם, אם אדם לא יתבונן במעשיו, לא יתאמץ לשנות, להתקדם, להתפתח, ללמוד ולעשות, הוא למעשה יתדרדר מבחינה אישית, נפשית, פסיכולוגית, רוחנית, מנטלית, קוגניטיבית, במערכת יחסיו הזוגיים, ולמעשה בכל תחום אותו האדם מזניח.

אדם שמוותר על הרצון להתקדם ימצא הרבה תירוצים למצבו וכמו שהרב כתב "את הפשיעות שבבחירותיו לא יראה כי נעשו לו כהיתר". אז אנחנו נשמע מאדם כזה תגובות כמו "איך אפשר שלא להתעצבן ממה שהוא עשה לי?", "הגיע לה שתסבול", "ככה אני, זה מה יש", "ככה זה שפוגעים בכבוד שלי", "30 שנה אני ככה, אי אפשר לשנות את זה", ועוד, ועוד...

התקופה הזו בשנה בנויה סביב ההתבוננות במעשינו, והניסיון לתקן אותם. לנסות לשנות הרגלים במשך 40 יום, ואם לא מצליחים אז לפחות במשך עשרה ימים, ולפחות לזהות את הבעיה, לנסות להתמודד, להתייעץ ולחפש פתרונות.

החיים מלמדים אותנו שמה שלא נמצא בתנועה מתמדת מאבד מהחיות שלו. עלינו לוודא שאנחנו כל הזמן מתקדמים. ושם נמצא האושר האמיתי, בהתקדמות, בעשייה ובתוצאות. בסופו של דבר פחות משנה מה השגנו בחיים, הרבה יותר משנה מי הפכנו להיות בזמן שניסינו להשיג את מה שרצינו.

 

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

[contact-form-7 404 "לא נמצא"]

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן