רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

הורות

8 שאלות מומלצות לשאול את הילדים בשובם הביתה

ג׳ בטבת ה׳תשע״ח ג׳ בטבת ה׳תשע״ח 21/12/2017 | מאת ד"ר איווט אלט מילר

במקום "איך היה היום בבית הספר?"

"איך היה היום בבית הספר?" אצלי בבית, השאלה הזו זוכה למענה בצורת משיכת כתפיים ומלמול בלתי ברור. להלן 8 שאלות מוצלחות יותר שתוכלו לשאול את ילדיכם, כדי לעורר שיחה.

האם שאלת שאלה טובה היום?

זו השאלה שאמו של ד"ר איזדור רבי נהגה לשאול אותו מדי יום. ד"ר רבי, פיזיקאי בעל שם עולמי שזכה בפרס נובל בשנת 1944, נזכר: "אמא שלי הפכה אותי למדען מבלי להתכוון לכך. כל אמא יהודיה אחרת בברוקלין הייתה שואלת את הילד שלה אחרי בי"ס: 'אז מה למדת היום?' אבל לא אמא שלי. היא תמיד שאלה אותי שאלה אחרת. 'איזי', הייתה שואלת, 'שאלת שאלה טובה היום?' – ההבדל הזה – תשומת הלב ליכולת לשאול שאלות טובות – גרם לי להפוך ברבות הימים למדען!"

כשאנו שואלים את ילדינו מה היו השאלות שלהם, המסר הוא שהסקרנות חשובה וראויה לטיפוח.

ספר/י לי על דבר אחד שלמדת היום.

המורה של בני מכיתה ד' הציעה שאלה זו, והיא עובדת. לספר על יום לימודים שלם – זו עלולה להיות משימה מציפה. אולם מתן פיסת מידע בודדת הוא פחות מאיים.

איך עזרת למישהו היום?

שאלה זו מעצימה ילדים וגורמת להם להתחיל לחשוב על עצמם כבני אדם בעלי יכולת נתינה.

אם היית המורה, מה היית עושה היום?

שאלה זו מעוררת הרבה הצעות נלהבות. ברגע שתעברו את המענה הבלתי נמנע של "הפסקה שנמשכת כל היום!", הילדים עשויים להעלות כמה רעיונות מפתיעים ויעניקו לכם הצצה לאופן שבו הם תופסים את בית הספר.

שאלה זו גם מעודדת ילדים לחשוב על המורים שלהם כאנשים אמתיים, המנסים לעשות כמיטב יכולתם למען הכיתה.

איך תתמודד/י עם זה בפעם הבאה?

לעיתים קרובות ילדים חוששים מכישלון ולא תמיד יודעים כיצד להתמודד אתו. שאלה המתייחסת לאסטרטגיות של התמודדות טובה יותר בפעם הבאה היא שאלה המעצימה ילדים ומאפשרת להם להבין שזה בסדר להיכשל ושהדבר החשוב ביותר הוא ללמוד מהניסיון שלהם.

אם חייזר היה נופל לתוך בית הספר שלך, לאיזה שיעור כדאי היה לו להיכנס?

לפעמים שאלות טפשיות הן הדרך הטובה ביותר לגרום לילדים להיפתח ולדבר.

איזה דבר טוב קרה לך היום?

כשאנו מבקשים מילדים להיזכר בחוויות חיוביות מדי יום, זוהי לא רק דרך טובה לעורר שיחה. מחקרים מדגימים שזוהי גם דרך מצוינת לשיפור הבריאות הנפשית.

ד"ר רוברט א. אמונס מאוניברסיטת קליפורניה בדיוויס, וד"ר מייקל א. מקאלוף מאוניברסיטת מיאמי ביקשו ממתנדבים לבלות זמן מסוים מדי שבוע במחשבות ובכתיבה על אירועי אותו שבוע. חלק מהמתנדבים התבקשו להתמקד באירועים חיוביים; אחרים בילו את הזמן במחשבה על אירועים שליליים וקבוצה שלישית כתבה על נושאים נייטרליים. לאחר 10 שבועות, התוצאות היו מדהימות: האנשים שהקדישו זמן מדי יום לחשוב על אירועים חיוביים היו יותר אופטימיים בצורה משמעותית ותיארו את עצמם כמאושרים יותר בחייהם האישיים. הם גם עסקו יותר בפעילות גופנית וחוו בעיות בריאותיות מעטות יותר בהשוואה לאלו שבילו את הזמן בהתמקדות באירועים שליליים או נייטרליים.

מה עשית היום בשיעור ספורט/אמנות/מוסיקה?

הפיתוי להתמקד בנושאים האקדמיים כשמדברים על בי"ס עשוי להיות גדול, אולם כששואלים על מקצועות בחירה כגון אמנות ומוסיקה, הדבר יכול להוביל לשיחות נהדרות ויכול אפילו לעודד אותם להיות יותר יצירתיים ומצליחים בבית הספר ובחיים בכלל.

זוהי המסקנה אליה הגיע פרופסור רוברט רוט ברנשטיין מאוניברסיטת מישיגן סטייט, שחקר את חייהם של מדענים יוצאי דופן שזכו בפרס נובל. ביחס למדענים אחרים, הייתה סבירות גבוהה יותר שגאונים אלה יבטאו את עצמכם בדרכים אחרות - לא אקדמיות. זוכי פרס נובל היו בעלי סבירות גבוהה פי 22 לעסוק באמנות, סבירות גבוהה פי 12 לכתוב ספרים, סבירות גבוהה פי 7 ליצור אמנות וסבירות גבוהה פי שניים לנגן או להלחין מוסיקה.

אולי זה לא מה שיהפוך אותם לזוכי פרס נובל , אך אם נשאל את ילדינו על שיעור אומנות או ספורט, שאלה זו תעביר להם מסר רב-עוצמה: ביטוי עצמי הוא דבר חשוב.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן