רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

הורות

איכות השייכות

ו׳ באדר ה׳תשע״ח ו׳ באדר ה׳תשע״ח 21/02/2018 | מאת אתי רוזנצוייג

איך ניצור ילדים שמחים, בטוחים הגאים בעצמם ובמשפחתם? מה הם התנאים ליצירת קשר "הורה – ילד" לאורך זמן?

תחושת השייכות היא צורך קיומי המניע את האדם לפעולה ונותן משמעות לחיים. ממש כמו משמעות הקשר של עם אחד, מיוחד ומאוחד הערב זה לזה, קשור ומחובר ליוצרו ולתורתו, כך כל פריט במשפחה אמור להיות בתחושת חיבור לתאו המשפחתי.

ילד המרגיש שייך למשפחה, מפתח שייכות לחברה, לקבוצת השווים, לקהילה, לעיר, ולכל המעגלים הסובבים. השייכות היא קנין נפשי המלווה אותו לכל ציר חייו. מאסלו קבע בפירמידת הצרכים המפורסמת, כי לאחר צרכיו הפיזיים של התינוק, מגיעים הצרכים הנפשיים והשייכות הוא אחד החשובים בהם.

אם הילד מרגיש שייך מבפנים הוא יצליח להתמודד גם בתקופות של קושי ולחדש את השתייכותו.

כמה דרכים להגברת תחושת השייכות:

.1תרומה ומועילות: ילד, כמו מבוגר, אוהב להרגיש שהוא תורם, שזקוקים לו, הוא נחוץ ומועיל. ילד שזו הגישה כלפיו ישמח לעזור בבית, לתת מעצמו ובכך יימנעו כל התלונות על העדר שיתוף פעולה וקושי בהאצלת סמכויות. האווירה המכבדת הקושרת את הילד כחלק בלתי נפרד, חשוב והכרחי במובייל המשפחתי, מנחילה אווירה שבה כל אחד עוזר ועושה כמיטב יכולתו למען ביתנו.

. 2שיתוף: על מנת להעביר לילד את התחושה שאנו רוצים להיות חלק מחייו ושהוא יהיה חלק משלנו, עלינו להתעניין בעולמו ולעניינו בשלנו. יש לשתפו בחוויות, רגשות ומחשבות שלנו – תוך שימת דגש כמובן, על יכולת ההכלה שלו. אל לנו להתבלבל בתפקידים, אנו המבוגרים האחראים בתמונה ועלינו להכילו. מטרת השיתוף היא יצירת מודל לחיקוי, קשר רגשי, קרבה והעמקה של הקשר. אך לא החלפת תפקידים....לכן עלינו ליצור מסננות ולחשוב מה מתאים ומה לא. השיתוף מקרב, מלמד, משתף ויוצר קשר רגשי ורוחני.

3. התייעצות ובקשת עזרה: כשמתייעצים עם הילד ושואלים לדעתו, הוא מבין כי עמדתו ודעתו מוערכים ונחשבים. יש לגרום לילד, בהתאם לגילו, להבין כי אנו מעריכים את עמדותיו ודעותיו. גם בנקודה זו, אמא יציבה לא רואה פחיתות כבוד להתייעץ עם ילדתה, אך גם שומרת על חוסן ויציבות של עצמה.

4. יחס אישי: "חביב אדם שברא בצלם" "לפיכך נברא האדם יחידי" לכל אדם יש את הייחודיות שלו ואת תרומתו האישית לעולם. כל ילד אמור לחוש את היותו ייחודי, משמעותי, עוצמתי ותועלתי. גם במשפחה ברוכה ומורכבת, הורים אמורים לנווט את גידולם של ילדיהם כך שיהיה איזון במערך המשפחתי. משפחות המאמצות "שבלונות" מחמיצות את הצמיחה האנדבדואלית ההכרחית לכל פרט. יחס אישי נפתח באמצעות הסתכלות ייחודית, פיתוח חוזקות, מתן בחירה ומרחב לתפקידים שונים בבית ובחוץ, חוגים, תחביבים והווי ייחודי.

המלצתי העקבית היא להשתדל להיות עם כל ילד לבד לפחות בעם בשבוע, עם כל אחד מההורים. עדיף לתכנן זאת מראש ע"מ שהילד יצפה וישמח. בזמן זה, אין מגע עם העולם, אלא רק עם הילד הנבחר. איכות הקשר קובעת ולא משך הזמן ועדיף שהיה משותפת, משחק, שיחה, יציאה לגינה על פני מתנה חומרית.

.5פיתוח גאוות יחידה: "אחד למען כולם וכולם למען אחד". חשוב ליצור ייחודיות ובידול לתא המשפחתי תוך הקרנת שלמות ושמחה. הביטחון הפנימי והנינוחות של ההורים יקרינו גם על הילדים, וכמובן על גורמי חוץ, גם כאשר תהיה התנגדות / ביקורת לחלק מההחלטות/ מעשים וכו'. חשוב שילד יחוש חיבור, גאווה ושמח על ייחודיותה של משפחתו וימנה לעצמו גם את מעלותיה, חוזקותיה ובעיקר יחוש מחובר, שייך ושמח. במידה שחלילה לא יחוש זאת בביתו, הוא יעשה כל מאמץ להשתייך לקבוצות אחרות שתקבלנה אותו.

אל לנו כהורים להתנהל בלחץ ופחד אלא יש להתנהל ברגישות, חיבור פנימי לילד המוביל לאהבה, נתינה, כבוד, משמעת וסמכות לצד מרחב, בהירות, רוגע ודרישות.

לסיכום:

דרכים בסיסיות לחיזוק תחושת השייכות: ✓ לשוחח איתם ✓ להתייעץ איתם ✓ לשתף אותם ✓ לתת לכול ילד זמן איכות ✓ לתת להם משימות ותפקידים תואמי גיל ע"פ העדפה, יכולת וכישורים. ✓ ליצור איתם חוויות - גאווה משפחתית, גאוות יחידה ✓ לתת מרחב אישי וייחודיות.

בסיס השייכות הוא תחושת הנראות, המהווה חוט שזור ומוסתר מההורים אל הילד. חשוב לזכור: תחושת שייכות ניתנת לרכישה, מתפתחת, מתהווה ומשתכללת .

ויש להשקיע בזה על מנת שזה יקרה!

אתי רוזנצוויג, מנחת הורים ומאבחנת דידקטית. בעלת אתר "קריאת כוון":

http://www.eti-kriatkivun.co.il/

ניתן ליצור קשר:

058-326-444-3

etikivun@gmail.com

 
 

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן