רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

צמיחה אישית

כוחן של מילים

ז׳ באדר ה׳תשע״ח ז׳ באדר ה׳תשע״ח 22/02/2018 | מאת גל בעל הנס

כוחן של מילים הוא עצום לו רק נשכיל להשתמש בהן בתבונה

בכל פרשיות התורה, מספר שמות והלאה, מצוין שמו של משה רבינו, מלבד בפרשת השבוע (תצוה) אשר בה לא נזכר שמו בכלל. חכמים דורשים שזאת מכיוון שבעקבות חטא העגל, משה התחנן לבורא למחול לעם, ואמר "וְעַתָּה אִם תִּשָּׂא חַטָּאתָם וְאִם אַיִן מְחֵנִי נָא מִסִּפְרְךָ אֲשֶׁר כָּתָבְתָּ.". כלומר כשהאל רצה למחות את עם ישראל ולהתחיל עם חדש ממשה רבינו, משה מתנגד ואומר שאם הוא לא יסלח לעם, אז משה לא רוצה להיות חלק מהתורה שלו.

חכמים אומרים שקללה של צדיק מתקיימת בכל מקרה, גם אם התנאי להגשמתה לא מתקיים. לכן, למרות שהבורא מחל לעם ישראל ולא השמיד אותם, שמו של משה רבינו אכן נמחה מפרשת אחת בתורה.

כל סיפורי התורה נוגעים לעבודת הנפש שלנו ולחיי היומיום שלנו. הסיפור הזה בא ללמד אותנו על כוחן של מילים וכמה עלינו להיזהר במה שאנו אומרים.

על פי התורה יש ארבע דרגות בבריאה: דומם, צומח, חי, מדבר. כלומר האדם נבדל מהבריאה ביכולת הדיבור שלו. ואם אנחנו לא שומרים על הדיבור שלנו אנחנו יורדים ממעלתנו. גם שגור בשפתינו כאשר אנשים אומרים "הוא מדבר כמו בהמה". הדיבור מבטא את המחשבה שלנו ואם איננו מדברים בצורה אנושית ומודעת, אנו בעצם יורדים לדרגה של בהמה.

מטפלים יודעים את משמעותה של מילה או משפט שנאמרים לילד ואיך היא יכולה ממש לשנות את חייו ואמונותיו, ואיך לפעמים משפט אחד יכול ממש להאיר אדם או לכבות אותו.

בנוסף לדיבור החיצוני שלנו, גם לדיבור הפנימי שלנו יש משמעות גדולה. לפעמים הדברים שאנחנו אומרים לעצמינו בראש יותר גרועים ממה שכל אדם אחר יכול להגיד לנו. הביקורת הפנימית שלנו, האמונות השליליות שלנו, המנטרות והתירוצים שלנו יושבים לנו בראש כמשקולת שמונעת מאתנו להמריא ולממש את הפוטנציאל שלנו.

כדי להמחיש את יכולתן של מילים לשנות את הרגשתינו, תשאלו את עצמכם כרגע, על מה אתם שמחים בחייכם? מה יכול לעשות אתכם יותר שמחים? ממה אתם מתרגשים בחייכם? ממה יכולתם להתרגש יותר? על מה אתם גאים בחייכם? מה יכול למלא אתכם ביותר גאווה? על מה אתם מוקירים תודה? על מה עוד בחייכם ביכולתכם להוקיר תודה?

מי שלקח כמה שניות להרהר בשאלות האלה, שם לב לשינוי בתחושה. זאת דוגמה קטנה של ההשפפעה של מילים, גם אם הן בכתב וממישהו שאינו מכיר אתכם. תארו לכם איך ייראו חיינו אם אלו יהיו השאלות שיהיו לנו בראש במקום השיחות שיש לנו ברוב שעות היממה? איך יהיו חיי הסובבים אותנו אם נדבר איתם על הדברים האלה במקום רכילויות וביקורת?

כוחן של מילים הוא עצום לו רק נשכיל להשתמש בהן בתבונה. מעניין איך החשיבה שלכם תשתנה מעכשיו...

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן