רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

צמיחה אישית

תודה

ו׳ בניסן ה׳תשע״ח ו׳ בניסן ה׳תשע״ח 22/03/2018 | מאת גל בעל הנס

אדם שנמצא במצב של הכרת טובה, לא יכול לכעוס, לא יכול להיעצב, לא יכול להיות בדיכאון, ולא יכול להיות פסימי.

בביאור "הסולם" של הרב אשלג, מקובל שנפטר לפני מספר עשרות שנים, לפרשת השבוע (צו) הוא מפרש "שצריך אדם להודות להשם הקדוש, ולשבחו על הכל."

כלומר, אדם צריך להודות על כל דבר שקורה לו ושיש לו, גם אם לפעמים זה לא נראה לו טוב או נעים. על זה נכתב במשנה ""חייב אדם לברך על הרעה כשם כשמברך על הטובה". ונשאלת השאלה איך נברך על הרעה?? איך אפשר להודות על הכל??

הכל עניין של מיקוד בחיים, של האמירות שיש לנוהשאלות שאנו שואלים את עצמינובראש. אם נתמקד במה שלא עובד בחיינו, נקבל עוד דברים שלא עובדים. אם נתמקד בשאלה למה אנחנו לא מצליחים, המוח שלנו יחפש הוכחות לכך שאנחנו לא מצליחים וינציח את הכישלונות המתמידים. אם נתמקד בתחושה שלא אוהבים אותנו מספיק, נאהב פחות ונקבל פחות אהבה מהסביבה, וכך עוד ועוד.

המוח שלנו הוא למעשה שליח נאמן. כשאנו שואלים אותו שאלות או מזינים אותו באמונות, הוא יחפש את התשובות לשאלות ויחפש הוכחות לאמונות שלנו.

אם לעומת זאת, אדם יתמקד בהכרת טובה, יחפש להודות על כל דבר בחייו, המוח ימצא עוד ועוד דברים להוקיר עליהם תודה. עם הזמן תחושת הכרת הטוב שלנו תתעצם, וכך שאר התחושות שלנו ישתנו, וכתוצאה מכך גם המעשים שלנו והיחס שלנו לסביבה ישתנו, וכנגד, גם היחס של הסביבה אלינו ישתנה, וכך נקבל עוד ועוד דברים שעליהם נרצה להודות. זה מעגל שמזין את עצמו.

אדם שנמצא במצב של הכרת תודה, לא יכול לכעוס, לא יכול להיעצב, לא יכול להיות בדיכאון, ולא יכול להיות פסימי. זה אנטי-וירוס מעולה לכל הההשפעות הרעות על חיינו.

אז כל מה שעלינו לעשות זה לשאול את עצמינו: על מה בחיי אני מוקיר תודה עכשיו? מה גורם לי להכיר טובה? איך זה גורם לי להרגיש? אם אני לא מוצא על מה להודות ברגע זה, אז על מה יכולתי להוקיר תודה בעבר? ואם הייתי מוקיר תודה על זה, איך זה היה גורם לי להרגיש?

ניתן לעשות זאת בכל יום ביומן, בבוקר, בערב, או בראש תוך כדי נסיעה, הליכה, ספורט, ברגעים קשים, ברגעים של בלבול, ולמעשה בכל רגע. אם מתמקדים בתודות תוך כדי פעילות פיזית ו/או מוסיקה שמחה וממריצה זה מעצים את התחושה עוד יותר.

המילה הראשונה שיהודי אומר שהוא קם בבוקר זה "מודה" כחלק מברכת "מודה אני לפנייך מלך חי וקיים שהחזרת בי נשמתי בחמלה, רבה אמונתך". עצם זה שקמנו בבוקר זו כבר סיבת להודות.

יהודי זה מלשון הודיה. אנחנו מברכים לפני כל הנאה וגם אחרי חלק מההנאות, התודה היא חלק מהותי ממהותו של היהודי, וזה עוד כלי בארגז הכלים לעלייה רוחנית וצמיחה ברמת המודעות והאושר. כדאי מאוד להשתמש בו.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן