רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

צמיחה אישית

האם שינון הצהרות חיוביות עובד?

כ״ג בתשרי ה׳תשס״ז כ״ג בתשרי ה׳תשס״ז 15/10/2006 | מאת ריבה פומרנץ

אין סכנה של מנת-יתר, אין תופעות לוואי מזיקות וזה לא יגרום לכם לעלות במשקל. בתחילה, ייתכן שתרגישו מגוחכים, כפי שאני חוויתי בעצמי, עד שנוכחתי לדעת שההצהרות החיוביות עובדות.

לפני שנים רבות נחשפתי לטכניקה המפורסמת של הצהרות חיוביות "אני מספיק טובה. אני מספיק חכמה, אנשים אוהבים אותי וכו'". לפני זמן מה, מצאתי את עצמי מקשיבה בתדהמה לחברתי שתיארה כיצד היא מיישמת הצהרות חיוביות אלה בחייה.

"מעולם לא הייתי מסוגלת להסתכל על עצמי במראה", התוודתה בפניי. "במשך יותר מ-20 שנה, שנאתי את איך שאני נראית. ואז יום אחד הסתכלתי במראה ואמרתי, 'אני יפה. אני אוהבת את עצמי'. המשכתי לחזור על כך, לומר זאת שוב ושוב."

נו באמת. היא הביטה בעיניי, מחפשת אישור על הווידוי המזעזע הזה, והייתי בטוחה שהיא נפלה מכוכב אחר. מי העלה על הדעת ששטויות כאלה יכולות לעבוד?

"אני יודעת, אני יודעת", אמרה, מהנהנת. "את חושבת שאני משוגעת. האמת היא, שגם אני חשבתי שאני משוגעת – עד שזה ממש עבד. בהתחלה, לא האמנתי לאף מילה שאמרתי. ואז, לאט אבל בטוח, המילים החלו לחלחל פנימה."

היום היא יכולה להביט במראה ולחייך. היא מרגישה יפה, לא משנה כמה היא שוקלת או מה חושב שאר העולם על הופעתה.

מגוחך.

היה זה קל מאוד לפטור אותה כחסרת-בורג, אבל לא הייתה זו הפעם האחרונה ששמעתי על הצהרות חיוביות.

היה זה קל מאוד לפטור אותה כחסרת-בורג, אבל לא הייתה זו הפעם האחרונה ששמעתי על הצהרות חיוביות. התחלתי להטיל ספק בספקות שלי עצמי. האם ייתכן שחזרה על מנטרות שנבחרו בקפידה יכולה באמת לשנות את החיים?

הצהרות חיוביות הן משפטים שנועדו להעצים ולשנות אותנו. המסר שלהן מופנם על-ידי שינון וחזרה. ההנחה היא שכולנו מנהלים שיחות עם עצמנו – לכולנו יש אינספור "קלטות" שמתנגנות במוחנו מדי רגע ביום. "קלטות" אלו מזינות אותנו בכל המידע שעלינו לדעת – כולל מידע שהיינו מעדיפים לא לדעת.

אצל חברתי, הקלטת שלה נשמעה כך: "את מכוערת, את שמנה, את לא שווה כלום". במקום להקשיב לקלטת הזו במוחה עד סוף חייה, היא עצרה אותה והכניסה קלטת אחרת. היא הכניסה קלטת עם המילים "אני יפה" לתוך העולם הפנימי שלה. בסופו של דבר, היא החלה להאמין בכך.

גם היהדות מאמינה בהצהרות חיוביות כשיטה מומלצת לעזרה עצמית. המלומד הדגול בן המאה ה-19, רבי ישראל סלנטר, היה מחלוציה של שיטה מדויקת ומחושבת לשיפור האופי. הוא המליץ על סוג של הצהרות חיוביות – אשר משננים במנגינה ובתנועות נמרצות – ככלי לצמיחה רוחנית. שיטה יעילה זו, שהומלצה על ידי רבים מחכמי התורה, היא שילוב בין מדיטציה לבין הצהרות חיוביות.

הפסיכולוגיה המודרנית מאששת את טענות חכמינו. בטיפול פסיכולוגי בגישה הקוגניטיבית-התנהגותית ניתן לראות כי מה שהאדם חושב משפיע על הרגשתו, פעולותיו ותגובותיו. שינוי דפוסי החשיבה שלנו יכול, לפיכך, לעזור לנו לשנות את עצמנו. החלפת מחשבות ישנות ושליליות במחשבות חדשות וחיוביות יכולה להביא לתוצאות נהדרות. שינון דפוס חשיבה חדש נתגלה כיעיל הרבה יותר מאשר לדמיין אותו ותו לא.

למרות התנגדותי, העדויות לטובת ההצהרות החיוביות החלו להצטבר. אז החלטתי לנסות.

אתם יכולים לייחס זאת להורמונים או סתם ללחץ שגרתי, אבל מדי פעם אני נכנסת להתקפות של מצב רוח רע. החלטתי להתמקד בזמנים הללו בהצהרות החיוביות שלי. ההצהרה שעליה חשבתי הייתה: "אושר הוא בחירה. אני בוחרת להיות מאושרת". חזרתי על ההצהרה מספר פעמים כשהרגשתי מדוכדכת ואני חייבת להודות שהיא עזרה. ההצהרה עזרה ליצור מעין הפסקה במוחי, בין הגירוי לבין התגובה. היא גם עוררה אותי לחשוב, לעבד ולהפנים – הוציאה אותי מתוך ה"טייס האוטומטי". לא היו שום ברקים ורעמים, לא התגלויות פתע, אבל בפירוש הייתה תוצאה חיובית שלא ניתן להתכחש לה.

כוחן של ההצהרות החיוביות חזק מאוד וניתן להשתמש בו כדי לעבוד כמעט על כל דבר בחייו של האדם, בין אם מדובר בהגברת השליטה העצמית, או, למשל, בשיפור הקשר שלך עם חמותך.

אני לא מומחית לנושא, אבל להלן תמצית הדברים:

  1. בחרו תחום שעליו ברצונכם לעבוד.

  2. זהו את צורת החשיבה הנוכחית שלכם על הנושא, זו שאינה מקדמת אתכם.

  3. נסחו משפט או שניים שמחזק את יכולתכם להתגבר על המצב או לכל הפחות עוזר לכם להקדיש לו יותר מחשבה.

  4. אמרו את ה"מנטרה" שלכם מספר פעמים ביום, בעיקר כשאתם נמצאים במצב שאותו ברצונכם לשנות.

אין סכנה של מנת-יתר, אין תופעות לוואי מזיקות וזה לא יגרום לכם לעלות במשקל. בתחילה, ייתכן שתרגישו מגוחכים, כפי שאני חוויתי בעצמי. בהתחלה, ייתכן שמוחכם לא יאמין לאף מילה שיוצאת מפיכם. אבל, כפי שטיפות רכות של מים מחליקות במשך שנים את פניו של הסלע הקשה ביותר, להצהרות חיוביות שנבחרו בקפידה יש הכוח להשפיע על הדרך שבה אנו חושבים, מרגישים ומתנהגים.

תחילת השנה החדשה היא זמן טוב לנסות הצהרות חיוביות. במהלך זמן מיוחד זה, כשאנו שואפים להפוך את עצמנו לאדם שא-לוהים רוצה שנהיה, למה שלא נשתמש בכל דרך אפשרית העומדת לרשותנו? אם חברתי יכולה לגרום לעצמה להרגיש יפה, יש סיכוי שגם אני אוכל להתגבר על כמה פגמים באופי שלי.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן