רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

צמיחה אישית

בניית הדימוי העצמי: פיתוח גישות מעודדות

ז׳ בטבת ה׳תשס״ח ז׳ בטבת ה׳תשס״ח 16/12/2007 | מאת הרב זליג פליסקין

כלים להתגברות על תפיסות שליליות לגבי עצמכם.

החזון אי"ש (ר' אברהם ישעיהו קרליץ) היה מענקי התורה של הדור הקודם וגדול פוסקי ההלכה בימינו. כשהיה החזון אי"ש בן 3 וידע את כל האל"ף-בי"ת, הוא אמר לאביו, "עכשיו אני יודע את כל השַ"ס (התלמוד). בוא נפתח כל גמרא ואראה לך כל אות".

הוא עדיין לא הבין את התוכן של הדפים הללו, אבל הדימוי העצמי שלו אמר לו, שאבני הבניין של אותה חוכמה נמצאות ברשותו. תחושה חיובית זו כלפי עצמו הייתה היסוד שעליו הוא בנה את גדלותו המדהימה.

על-ידי שיפור הדימוי העצמי שלכם תוכלו לשפר את הדיבור וההתנהגות שלכם. הדבר ישפר את תכונות האופי, המצבים הרגשיים והיכולת שלכם להציב לעצמכם מטרות ראויות ולהשיגן.

בניית דימוי עצמי היא תהליך שנמשך כל החיים. כל מעשה טוב שאתם עושים בונה את האופי שלכם. כל מטרה חיובית שאתם מציבים – ומשיגים – מחזקת את עצמיותכם. מובן, שאפשר לעשות הרבה מעשים טובים ולהשיג הרבה מטרות ראויות – ועדיין להיות ביקורתיים מאוד כלפי עצמכם.

ברגע זה בדיוק, התחייבו להפסיק מיד כל הצהרה שלילית שיש לכם לגבי עצמכם – גרשו אותה לעד ממחשבותיכם ומהדיבור שלכם. התמקדו במטרתכם להפוך לאנשים טובים יותר. אם תתפסו את עצמכם יורדים על עצמכם ללא צורך, אמרו "די" ועברו הלאה. חשבו מחשבות שיבטאו את הטוב שבכם.

חמש הגישות המעודדות

מהן חלק מהגישות שיעזרו לנו במסענו לשחרר את עצמנו ממגבלות?

    1. "כל מילה חיובית שאני אומר וכל מעשה טוב שאני עושה הם חלק מתהליך בניית הדימוי העצמי שלי". נהלו יומן לבניית דימוי עצמי. התחייבו לכתוב לפחות 10 מעשים שעשיתם כל יום כדי לשפר את הדימוי העצמי שלכם. אלה יכולים להיות רגעים של פיתוח מיומנות, מילים נדיבות ומעשים טובים ו/או מעשים שהיה קשה לכם לעשות.

 

    1. "אם הצלחתי לעשות משהו פעם אחת, אני יכול/ה לעשות אותו שוב". כל דפוס חיובי של דיבור והתנהגות שיישמתם אפילו פעם אחת מאוחסן במוחכם המדהים, על מאות מיליוני הנוירונים שבו. מכאן מובן, שאתם לוקחים אתכם כל דפוס חיובי לכל מקום שאתם הולכים. הזדהו עם הדפוסים החיוביים שלכם! ככל שתבחרו באותם דפוסים לעתים קרובות יותר, כך יהיה לכם קל יותר ליישם אותם לעתים קרובות. קחו עמכם דפוסי חשיבה חיוביים לכל מקום שאליו אתם הולכים.

 

    1. "אם מישהו אחר יכול לעשות משהו, גם אני יכול ללמוד לעשות זאת". האם זה מדויק לחלוטין? לא. לאנשים מסוימים יש מיומנויות וכישרונות שייתכן שאינם ברשותכם. אבל יש כמות אדירה של מיומנויות וכישרונות שאתם יכולים ללמוד. "איזהו חכם? הלומד מכל אדם", אמרו חז"ל. גישה זו תסייע לכם להתפתח בכל תחום בחייכם. מצאו מורים ואנשים שיציבו לכם דוגמא לכל דפוסי הדיבור וההתנהגות שאתם רוצים לאמץ.

 

    1. "אדמיין את עצמי ללא הרף כפי שאני רוצה להיות". אל תגבילו את עצמכם להזדהות עם מגבלות וחסרונות העבר. דמיינו את עצמכם מדברים ומתנהגים כמו שאתם רוצים להיות. בכל פעם שאתם עושים זאת, אתם משפרים את הדימוי העצמי שלכם המאוחסן במרתפי מוחכם.

 

  1. "אדבר אל עצמי באופן קבוע בדרכים שמעודדות אותי ומגבירות בי את השאיפה". ההימצאות בחברתו של אדם שלילי שמשפיל אותך ללא הרף היא חוויה מתישה ומחלישה ביותר. מצב זה גרוע דיו כשמדובר באדם מבחוץ, אבל כשהאויב שמאיים על המצוינות הפוטנציאלית הוא הקול הפנימי שלך, המצב גרוע הרבה יותר. למרבה המזל, ברגע זה אתם יכולים להתחייב לדבר אל עצמכם בצורה מעודדת ומחזקת, שבונָה את הדימוי העצמי.

 

המים שָׁחֲקו אבנים

כשהחל רבי עקיבא ללמוד תורה בגיל 40, הוא למד ושכח, למד ושוב שכח. הוא הרגיש מיואש והיה מוכן לוותר. יום אחד הוא חלף על פני מעיין קטן, והבחין באבן אחת סמוכה שנוצר בה חור על ידי טפטוף שהגיע ממי המעיין. הוא אמר לעצמו, "לכל טיפת מים יש השפעה מזערית בלבד על האבן. אבל כשהמים מכים בהתמדה, בסופו של דבר הם שוחקים את האבן. אתמיד בלימוד התורה ובסופו של דבר אגיע לפריצת דרך, והתורה תחדור אל לבי."

תפיסה זו שינתה את חייו של רבי עקיבא. בתחילה הוא ראה את עצמו כאדם שלא מסוגל ללמוד ולדעת. אחר כך הוא ראה את עצמו כאדם שיצליח, בעזרת סבלנות והתמדה.

להלן כמה הצהרות חיוביות שהוכיחו את עצמן כיעילות עבור אנשים שחוזרים עליהן בקביעות:

"הבחירות שלי יוצרות אותי. אבחר בחוכמה את מחשבותיי, מילותיי ומעשיי."

"יש לי ערך עצום והוא מתנה מאלוקים. כבר מרגע היוולדי הייתי בעל ערך עצום וערכי נשאר עמי כל חיי."

"אין שום דבר שמישהו יכול להגיד, שייקח ממני את הערך העצום שלי."

"אדבר תמיד עם הזולת בדרך שמכבדת אותי ואותם."

"כל המגבלות הן אשליה. בדמיוני אני רואה את עצמי מתגבר עליהן."

"מחשבותיי הן מפתח לדימוי העצמי ולרגשות שלי. אתמקד במחשבות משמחות ומעצימות."

"אני אדם שצומח ומתפתח מכל אתגר."

"אני אדם שצומח ומתפתח מכל אתגר."

"אני בונה ומפתח את האופי שלי מדי יום ביומו."

"אראה את החיובי באנשים אחרים ואעשה כל שביכולתי לעזור להם לבנות את הדימוי העצמי שלהם."

"עם הזמן אני הופך להיות יותר ויותר בטוח בעצמי."

"מדי יום אבחר לדבר ולהתנהג בדרכים שמפתחות את הדימוי העצמי שלי."

 

ערך אנושי פנימי

הדימוי העצמי שלכם הוא הזהות שלכם, הוא תשובתכם לשאלה, "מי אני?"

תשובת התורה לשאלה זו היא שאתם נוצרתם בצלם אלוקים. אתם ילדיו של הבורא. העולם נוצר למענכם כדי שתממשו את מטרת החיים הייחודית שלכם. ובמילותיו של החפץ חיים: "הקב"ה אוהב כל אדם יותר ממה שהאדם אוהב את עצמו."

כשאתם נחושים בדעתכם לראות את עצמכם מנקודת מבט זו, אתם יודעים שיש לכם ערך ושווי עצומים. אינכם חייבים להוכיח את עצמכם לאף אחד– הערך המוחלט שלכם הוא מתנת השם. עליכם רק לדרוש אותה לעצמכם במחשבותיכם.

*מבוסס על ספרו של הרב פליסקין, Building Your Self-Image and the Self-image of Others.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן